Maryus

Membrii forumului...
Post Reply
Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului
Maryus

Post by Maryus » 15 Mar 2008, 22:38

Sunt Maryus,Bacau 14 ani clasa a 8-a liceul de arta george apostu vioara,Fan DX(wrestling) doresc foarte mult un arc.Nu prea vreau sa investesc in acest sport deoarece nu imi permit sa iau ceva dupa care sa se rupa(sunt incepator si nush cat sa intind coarda).Mai bine il fac eu!

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Maryus

Post by eduardbilanin » 16 Mar 2008, 00:43

HA HA HA...............interesant punct de vedere.Esti sigur te cheama Maryus si nu Marius?

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Maryus

Post by Greenarrow » 16 Mar 2008, 01:27

Salut...sa nu fim rautaciosi,are doar 14 ani...si yo la varsta lui imi doream un arc si chiar mi-as fi cumparat daca s-ar fi gasit in bucuresti asa ceva....sau poate mi-as fi facut unul calumea daca as fi stiut...acum am 18 ani si tot nu pot sa zic ca stiu sa fac arcuri,dar ma chinui.Yo zic, ca e mai important sa vrei si sa incerci!

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Maryus

Post by akila » 16 Mar 2008, 01:37

Sal. Marius... pai depinde ce iei....un arc laminat de ex. cu fibra in genul celui facut de Edi, sau ce lucreaza Florin din fibra ai sanse minime sa se rupa....ai toate sansele in schimb sa rupi cateva arcuri din lemn pana nimeresti unul bun....daca ai acces la lemn mai usor...adica fara sa platesti prea mult pentur el atunci merita efortul sa incerci sa-ti faci singur unul...ca daca se rupe nu e nici o problema atata timp cat ai acces la lemn... :lol: ....daca ai nevoie de ajutor vorbim pe forum ...sper sa nu te superi....dar iti dai seama ca daca as sta pe mess.. cu toata lumea care vrea sa vorbim despre arcuri...ar insemna sa nu ma mai ridic de la calc. toata ziua....si ma repet....cu ocazia asta au si altii de invatat...si nici nu deranjeaza intrebarile tale..ok?? nu ezita sa ceri ajutorul celor de pe forum....2,3 sau mai multe pareri sunt mult mai bune decat cea a unei singure persoane.....bafta si ai grija cum umbli cu sculele ca stiu ce vorbesc...si eu am facut instrument si nu e de joaca cu mesteritul in lemn....azi de ex. m-am taiat destul de urat la mana....asa ca.....grija mare in caz ca vrei sa-ti faci singur arc, sau alte accesorii...

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Maryus

Post by Maryus » 16 Mar 2008, 01:44

No problem about mess si...m-am uitat pe buletin si scria marius nu mariyus asa ca avea dreptate...am acces non-stop la lemn dar nu ma prea pricem la facut arcuri.De unde este cel mai bine sa iau lemnul din trunchi?

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Maryus

Post by eduardbilanin » 16 Mar 2008, 09:13

Draga Marius.Sa faci un arc nu este foarte simplu..........dar nici complicat tare.Oricum,incepator fiind,ar fi bine sa cumperi unul mai intii ca sa te obisnuiesti cu ceea ce inseamna un arc.Un arc nu este chestia aia din copilarie cu care ne jucam cind eram mici in fata blocului sau aiurea.Un arc este un obiect la fel ca........vioara(sa zicem asa).Are un mestesug aparte.Ca sa fac o comparatie usoara iti spun doar atit nu tot ce scirtiie este o vioara la fel cum nu tot ce arata ca un arc poate fi un arc cu proprietati caracteristice.
Acuma........eu stiu ca la 14 ani banii nu prea te dau afara din casa,dar daca doresti cu adevarat sa ai un arc poti face niste sacrificii .Sunt destui baieti priceputi pe forum care contra unei sume modice(pentru ei) iti pot confectiona un arc.Nu le dau numele ca sa nu fiu partinitor.Eu zic sa citesti cu atentie forumul si sa descoperi ce inseamna un arc.Apoi sa incerci sa rogi pe cineva de aici sa-ti faca unul.Sunt baieti sufletisti si vor tine cont ca esti inca copil si nu dispui de fonduri serioase.Dupa ce vei avea unul si vei intelege ce inseamna un arc,cu siguranta incet,incet iti vei face si singur.

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Maryus

Post by anasazzy » 16 Mar 2008, 10:18

marius daca ai acces la lemn uscat incearca si sar putea sa te distrezi, cu conditia sa eviti sculele taioase cit mai mult ,ca incepator dupa ce il subtiezi cu ::topor,tezla ,rindea poti folosi o raspila sa il aduci pina la stadiul de indoire ,si cind esti in dubii fai o poza si posteaza pe site pentru sfaturisi sint destui care iti vom raspunde .daca vei avea un arc facut de tine vei fi si mai mindru sa il folosesti la tras finca este munca ta vorba lui akila ::pasiune si rabdare asta este secretul ::..........marian
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

Maryus
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Maryus

Post by Maryus » 16 Mar 2008, 14:20

eduardbilanin wrote:Draga Marius.Sa faci un arc nu este foarte simplu..........dar nici complicat tare.Oricum,incepator fiind,ar fi bine sa cumperi unul mai intii ca sa te obisnuiesti cu ceea ce inseamna un arc.Un arc nu este chestia aia din copilarie cu care ne jucam cind eram mici in fata blocului sau aiurea.Un arc este un obiect la fel ca........vioara(sa zicem asa).Are un mestesug aparte.Ca sa fac o comparatie usoara iti spun doar atit nu tot ce scirtiie este o vioara la fel cum nu tot ce arata ca un arc poate fi un arc cu proprietati caracteristice.
Acuma........eu stiu ca la 14 ani banii nu prea te dau afara din casa,dar daca doresti cu adevarat sa ai un arc poti face niste sacrificii .Sunt destui baieti priceputi pe forum care contra unei sume modice(pentru ei) iti pot confectiona un arc.Nu le dau numele ca sa nu fiu partinitor.Eu zic sa citesti cu atentie forumul si sa descoperi ce inseamna un arc.Apoi sa incerci sa rogi pe cineva de aici sa-ti faca unul.Sunt baieti sufletisti si vor tine cont ca esti inca copil si nu dispui de fonduri serioase.Dupa ce vei avea unul si vei intelege ce inseamna un arc,cu siguranta incet,incet iti vei face si singur.
da...cum a scris si cel de sub tn as fi mandru sa trag cu una rc facut de mn o sa icnerc sa imi fac unul si daca nu imi reuseste o sa fac cum ai zis tu
marius daca ai acces la lemn uscat incearca si sar putea sa te distrezi, cu conditia sa eviti sculele taioase cit mai mult ,ca incepator dupa ce il subtiezi cu ::topor,tezla ,rindea poti folosi o raspila sa il aduci pina la stadiul de indoire ,si cind esti in dubii fai o poza si posteaza pe site pentru sfaturisi sint destui care iti vom raspunde .daca vei avea un arc facut de tine vei fi si mai mindru sa il folosesti la tras finca este munca ta vorba lui akila ::pasiune si rabdare asta este secretul ::..........mariam
Ms pt grija o sa tin cont :mrgreen:

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Maryus

Post by akila » 16 Mar 2008, 16:08

Serios....grija mare la maini...eu am facut violoncel 10 ani asa ca stiu ce vorbesc...am fost la un pas sa-mi ating tendonul de la un deget, cand aveam vreo 16 ani....si aseara la fel....numai ca acu nu imi mai folosescm mainile ca sa cant...asa ca e mai simplu tuin sa zic asa....deci...atentie mare...foloseste manusi, ochelari ..ca iarasi stiu ce spun...nu iti doresc sa ajungi pe la doctor sa iti scoata un span din ochi cu o scula lunga si ascutita....grija mare.... la maini... poti folosi o raspa, sau chiar banalul smirhel...primul meu arc l-am facut numai cu smirghel, si l-am taiat cu un pendular.....

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Maryus

Post by Greenarrow » 16 Mar 2008, 18:24

Akila are dreptate, e nashpa cu taieturile la maini mai ales cand canti la un instrument....si cu corzi.Am avut si yo probleme deastea cu chitara,pentru ca eram taiat la degete facand sageti :lol:

Post Reply