Salutare!

Membrii forumului...
Post Reply
akila
Membru al forumului
Membru al forumului
Salutare!

Post by akila » 24 Jun 2007, 10:03

Salut.De foarte mult timp imi doream sa-mi confectionez singur un arc si in sfarsit am si reusit acest lucru cu ajutorul lui Florin care este un tip super.IN cele ce urmeaza am sa incerc sa descriu cat pot de bine toti pasii pe care i-am urmat.In primul rand am cautat lemnul din care urma sa realizez arcul,lemn pe care vreau sa va spun ca nu l-am gasit chiar usor pentru ca la magazinele astea mai mari cu materiale de constructie nu aveau nimic ce as fi putut folosi,adica:stejar ,frasin,etc.Pana la urma am gasit un lemn de frasin la un atelier de tamplarie particular.Foarte important este ca lemnul sa fie cu fibra dreapta de la un capat la celalalt si sa nu aiba noduri deloc.Dimensiunile cele mai convenabile ar fi 5x5x180cm.Intai se masoara lemnul si se taie la lungimea de 175 cm,apoi se masoara mijlocul lemnului la ambele capete si se traseaza o linie de la un capat la celalalt pe toata lunigimea lemnului(chiar daca lemnul este curbat aceasta axa ttrebuie sa fie dreapta de la un capat la celalalt:in poza urmatoare veti vedea ca eu am gresit initial,urmarind mijlocul lemnului in mai multe puncte unind apoi aceste puncte axa bineinteles a iesit stramba).Dupa ce am trasat aceasta linie ,masuram si vedem unde este centrul lemnului si trasam o linie perpendicular pe axa lemnului.Unde se intersecteaza cele doua linii facem un punct mai vizibil cu creionul.De la aceasta linie spre capete incepem si masuram conform tabelului din imagine
(Image)
si trasam cate o linie perpendiculara pe axa(foarte important este ca aceste linii sa fie perfect drepte,si masuratorile sa fie cat mai exacte),si numerotam aceste linii cu:1,2,3,3,etc.Dupa ce am trasat aceste liniii incepem si masuram in dreptul fiecarei linii trasate latimile date in tabelul de mai sus.De ex:daca la centru latimea trebuie sa fie de 24 mm,masuram 12mm in stanga si 12mm in dreapta si desenam cate un punct.La fel se procedeaza si mai departe respectand dimensiunile trecute in tabelul de mai sus,in functie de forta pe care doriti sa o aiba arcul.Eu am ales varianta de 30 Kg.Dupa ce s-au in semnat cu un punct toate masuratorile,unim toate punctele printr-o linie (ar fi de preferat sa folositi un creion de alta culoare pentru o mai buna vizualizare),si obtinem conturul arcului
Image.
Pentru a schita manerul arcului,se traseaza intre linia de centru si linia 1 cate o linie perpendiculara pe axa de o parte si de alta de linia de centru.Distanta se stabileste in functie de latimea pumnului fiecaruia.De ex:pumnul meu are 10cm latime,am masurat 55mm intr-o parte si 55mm in cealalta parte.Pe urma se traseaza latimea,care este la fel ca cea de la centru:daca in centru avem 24mm,si la aceste linii masuram 12mm intr-o parte si 12mm intr-o parte si desenam niste repere mici in locurile respective.Apoi unim toate aceste repere si ar trebui sa iasa un dreptunghilung de 11cm si lat de 24mm.In poza urmatoare se vede cum trebuie unite toate acele repere.Iar trecerea spre linia 1 se face usor curbat
Image

Dupa ce s-a trasat tot se decupeaza cu un fierastru pendular sau la un circular cu panza ar fi de preferat,sau ce are fiecare in dotare.Mare atentie:daca se taie cu un pendular sa aveti grija ca lama fierastrului sa nu taie oblic.Cel mai indicat este sa nu taiati chiar pe linia trasata ci sa lasati cam 1mm de la linie si sa decupati pe langa ia.Surplusul de material se va indeparta ulterior.
Image.
Cam asa arata dupa ce am decupat .Dupa ce s-a efectuat aceasta operatie,se intoarce lemnul pe o parte si se traseaza la fel ca inainte liniile 1,2,3,4,etc.,nu trebuie decat sa continuati liniile care sunt deja trasate si sa aveti grija sa le trasati drept .Pe urma se masoara grosimea in dreptul fiecarei linii.Aici nemaiavand o axa centrala,masuratorile se fac de la linia superioara a lemnului in jos.Acea linie este spatele arcului si nu avem voie sa stricam fibra pe acea parte.Dupa ce s-a masurat si s-au dat reperele pe fiecare linie , unim fiecare reper cu celalalt pentru ca dimensiunile sunt un pic diferite decat atunci cand am masurat latimea arcului.Dimensiunile sunt in tabelul de mai sus.Apoi decupam pe langa linie cum am mai specificat pentru o mai multa siguranta.
Image

Image
Image.
Am sa fac o specificatie.La mine lemnul nu a avut grosimea dorita si am aplicat o placuta de lemn de brad,dupa cum se poate observa si in poza.De asta am zis la inceput ca ar fi bine daca lemnul ar avea 5x5x180cm.
Image
Dupa ce am decupat tot,incepem sa slefuim surplusul de material.Trebuie avut grija sa nu stegeti toate reperele de pe lemn,de aceea va spun cum am facut eu:intai am finisat lateralele ,bineinteles ca semnele s-au sters.Apoi am desenat iarasi liniile respective:1,2,3,4,etc pe lateralele arcului si am finisat spatele arcului,cel pe care am desenat la inceput axa si restul liniilor.Dupa ce am finisat spatele, am intors lemnul pe o parte si am masurat din nou grosimea in dreptul fiecarei linii conform tabelului de mai sus.Apoi am inceput sa finisez burta arcului.In felul acesta nu pierdem reperele.Probabil ca ordinea poate fi si alta dar ideea e sa ramana tot timpul ceva dupa care se ne putem ghida.Finisajul l-am facut cu smirghelCu altceva e riscant de finisat daca nu aveti experienta in lucrul cu lemnul si daca nu aveti scule foarte ascutite.Dupa ce s-a terminat de finisat arcul arata cam asa
Image.
Pe urma se fac santurile pentru coarda in dreptul penultimei linii.Eu l-am facut in unghi de 45 de grade dar ulterior au trebuit modificate
Image
Image
Dupa asta i-am atasat o coarda care trebuie sa fie libera, si am inceput sa intind arcul pe un dispozitiv foarte simplu de facut acasa.Un lemn de brad lung de 1m caruia din 5 in 5 cm i se face un sant un pic inclinat pentru a nu sari coarda din el.40 de cm. pot lasa liberi,si de acolo se fac santurile care pot fi 8,9, la numar.
Image
Incepem si intindem arcul ca in imaginile urmatoare
Image
Image Acest lucru se face pentru a uramri daca bratele arcului fac un arc de cerc simetric.In aceste imagini se poate vedea cum bratul din stanga nu se arcuieste la fel ca cel din dreapta.In cazul acesta a trebuie sa iau usor cu smirgheldin bratul din stanga al arcului pentru a-l face sa se arcuiasca simetric cu celalalt.Cam asa ar trebui sa arate cele 2 brate
Image:
Image
Dupa ce am echilibrat arcul,trebuiesc finisate marginile in unghi de 45 de grade,cam 3,4mm se intra in material.Se finiseaza atat spatele cat si burta arcului.Manerul arcului trebuie si el finisat frumos sa fie comod de tinut in mana,si tot asa la unghi de 45 grade,numai ca trebie intrat mai mult in material.Cam 10mm pe fiecare parte .
Image
Image
Muchiile nu se finiseaza pana la capat de tot.Se lasa cam 6 cm de la santul unde vine coarda pentru a putea lipi corn sau os pe spatele arcului ,pentru rezistenta mai mare in acea zona.
Image
Image
Image
Pentru a lipi aceste placute de os am folosit Super adeziv,care este un fel de super glue,iar osul l-am taiat cu bomfaierul si apoi l-am frecat de o bucata de smirghel.Mi-a luat cam o zi intreaga sa fac acele 2 placue de os
Cu un polizor ceva s-ar fi rezolvat mai repede :( ,dar asta e.Peste aceasta placuta de os am lipit corn de vaca
Image
Image
Image
PLacutele trebuie sa fie perfect plane altfel nu se lipesc perfect si ramane gol intre ele.Pe urma dupa lipire se finiseaza impreuna cu pila si cu smirghel si cu multa rabdare si pasiune :D.Dupa ce s-au realizat si capetele arcului cu os si corn,si finiseaza odata arcul cu smirghel din cel mai fin apoi se da cu bait si lac sau dupa gustul fiecaruia.
Image
Image
Image.
Coarda pentru arc am confectionat-o din ata pentru crosetat din bumbac 100% ,mercerizat.In mod normal bumbacul nu ar trebui sa se intinda numai ca ce am gasit eu de cumparat prin oras nu e asa grozav.Cred ca mai buna ar fi ata de cusut pentru piele.Pentru a confectiona coarda trebuie masurata intai distanta de la un sant la celalalt al arcului.Se masoara pe burta arcului intre brate si se masoara drept,Ca si cum ar fi o coarda pusa pe arc.Coarda trebuie sa fie cu 11cm mai mica decat acea distanta.La mine distanta intre brate a fost de 167cm,deci coarda trebuie sa fie de 156cm.Pentru a realiza coarda ne trebuie un bat un pic mai lung de 156cm sau o scandura,in care batem 2 cuie la distanta de 156cm,sau dupa caz in functie de lungimea corzii.se ia ghemul de ata si se rasuceste de 36 de ori complet in jurul cuielor.Firele trebuie incercat sa fie intinse la fel toate.Nu unul mai strans sau altul lasat larg.Capatul firuluicu care incepem trebuie lasat mai lung si nu treuie sa-l innodati de cui ci puteti sa-l infasurati de 2,3,ori in jurul cuiului si apoi incepeti sa desfasurati firele.Dupa ce a-ti facut 36 de rotatii complete,taiati capatul un pic mai lung si innodati-l cu cel pe cae l-ati infasurat la inceput in jurul cuiului.
.
Image
Dupa aceasta operatie,se masoara jumatatea corzii si se face un semn.Pe urma se masoara 6cm intr-o parte a semnului si 4 cm in cealalta parte a semnului si se fac semne in ambele locuri.Pe urma incepem sa matisam.Se ia ata (de alta culoare ar fi de prefereat dar din acelasi material din care este facuta si coarda,)cam de 3 metri lungime si se pune in doua,apoi se da cu prenadez pe coarda la unul din semnele facute mai devreme pe coarda pe o distanta de 2,3,cm si se lipeste capatul firului (care pus in 2 are 150cm ),care are bucla pe locul unde am dat cu adeziv dupa cum se vede in poza
Image.
Restul de ata trebuie sa fie inspre capatul bratului.Aici matisam centrul corzii.Apoi incepem sa matisam,rasucind firul in jurul corzii.Dupa ce am matisat portiunea pe care am dat-o cu adeziv,mai punem iarasi adeziv pe 3cm si iarasi matisam,si tot asa,pana ajungem cam la 4cm de celalat semn
Image.
Cand ajungeti la 4 cm de semn trebuie pus o alta ata mai scurta care sa aiba cam 20cm pusa in 2.Se da cu adeziv coarda mai mult in laterale si dedesubt,iar deasupra intindem firul acesta mai scurt,cu bucla sa depaseasca semnul facut pe coarda ,si incepem sa matisam peste el.

Image
Image.
Matisam pana ajungem la semn si il depasim un pic sa nu se mai vada unde am dat semnul,apoi bagam capatul firului cu care am matisat in bucla firului peste care am matisat,si lasam o bucla pentru a nu se incurca firele,si apoi tragem de capatul celalalt al firului peste care am matisat si scoatem pe dedesubt capatul firului cu care am matisat .Sper sa se inteleaga mai bine din urmatoarele poze.
Image.
Se vede in poza asta bucla mica prin care trece firul acela mai lung,si se vede si capatul celalalt al firului peste care s-a matisat.De acel capat trebuie tras ca sa scoatem capatul firului cu care am matisat.Dupa ce am scos firul,se taie surplusul.Eu in loc de firul ala mai scurt am folosit pana la urma lita de la un cablu,pentru ca se tot lipea firul ala si nu pteam sa-l trag.La sfarsit ar trebui sa arate cam asa.
Image
Pentru bucle se face la fel.Bucla ar trebui sa aiba cam 6 cm. lungime.Masurati 6cm de la capat si faceti semn,iar apoi de la acest semn puteti sa mai masurati inca 7,8cm si tot asa faceti semn.Pe urma se incepe matisarea de la un capat al buclei si se merge asa pana la celalalt capat al buclei,iar apoi se matiseaza toata coarda pana la celalalt semn pe care l-ati facut.Si aici se respecta aceleasi instructiuni ca mai inainte.

Image.
Cand puneti coarda pe arc trebuie verificata urmatoarea distanta.Masurati distanta dintre maner si coarda,iar apoi masurati-va latimea pumnului cu degetul mare desfacut( ca si cum a-ti face auto-stopul).Distanta de la maner la coarda trebuie sa fie cu putin mai mare decat latimea pumnului cu degetul mare desfacut.Cam ca in poza urmatoare.
Image
Cam atat deocamdata.Am sa revin cu niste poze cu arcul intins si finisat.Acuma tocmai l-am dat cu lac si trebuie lasat sa se usuce.Salutare la toti.Am revenit cu cateva poze facute astazi dupa ce s-a uscat lacul.
Image
Image
Image
Image
Image
O sa mai pun niste poze si du pa ce invelesc manerul in piele.Salutare.Am revenit si cu poze cu manerul invelit in piele.
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Pai cam asta ar fi. 8) .Sper sa fie de ajutor celor car doresc sa-si confectioneze singuri un arc lung.V-am salutat.
Last edited by akila on 08 Jan 2008, 22:21, edited 1 time in total.

Post Reply