Arc mongol autentic corn si tendon

Vanzari, cumparari, schimburi....doar pt membrii cu vechime...
User avatar
BogdanTR
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:11
Joined:01 Sep 2011, 23:20
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj Napoca
judet:Cluj
Varsta:26
Re: Arc mongol autentic corn si tendon

Post by BogdanTR » 06 Aug 2013, 02:19

Singura taxa suplimentara pe care am mai platit-o pe langa arc si transport a fost comisionul de transfer al bancii (37 $). Despre arc : e mai lung decat am inteles eu ca este (are 145 cm cu coarda pusa) si in loc de invelis din scoarta de mesteacan mi la facut cu piele naturala de sarpe, imi place foarte mult asa cum e. L-am comandat la 70 lbs dar dupa sedinta de proba la o masuratoare a iesit 52 lbs/28 inch. Am luat legatura cu el si mi-a explicat ca arcul e inca proaspat, sa-l mai las cateva saptamani intr-un loc uscat si ferit de lumina soarelui si pe masura ce se mai usca va avea 70 lbs. Nu l-am crezut pe cuvant dar dupa o saptamana l-am mai masurat odata in conditii similare primei masuratori (tras in soare la aprox aceeasi temperatura) si a iesit 58 lbs/28 inch si 65 lbs/30 inch.
Ceea ce mi se pare ciudat la el e coarda. Capetele care vin pe syah sunt facute din ceva snur gros iar restul corzii din cate am inteles din fir textil de pescuit matisat pe toata lungimea. Oricum e foarte groasa (are cam 5 mm grosime) si totusi se intinde. Inainte de tras, brace-height-ul e de 15 cm, dupa cateva sageti e 14,5 cm. Oricum mi se pare foarte mic brace-height-ul la 15 cm, daca nu il las din forta cand ii pun coarda are in jur de 18 cm. Lukas Novodny (constructor american de arcuri din corn si tendon) recomanda brace height pe site-ul sau la aproape toate arcurile asiatice facute de el 7 inch (17.8 cm). Pe ATARN brace height-ul recomandat pentru acest tip de arc e 20 cm si specifica ca unii producatori vand arcurile cu corzii mai lungi pentru a fi incordate mai usor pentru prima oara, dar pentru tragere se micsoreaza cu 4 cm din nodurile speciale din capete ( http://www.atarn.org/FAQ/set_up_bow/setup_jyh.htm ) - linkul pentru cine are rabdare sa citeasca . Intrebarea mea pentru cei care se pricep, cat sa las brace height-ul ? As vrea sa-i schimb coarda dar nu stiu cat de lunga ar trebui .Pe constructor l-am intrebat deja dar cand intru in detalii tehnice nu prea ne mai intelegem, au total alt sistem de denumiri si il intreb una si intelege altceva.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Arc mongol autentic corn si tendon

Post by Sharpshooter » 06 Aug 2013, 08:14

Banuiesc ca aduci arcul la intalnire , as vrea sa il vad live , vreau sa intreb in afara de tine a mai comandat si altcineva ? sau pana la urma a fost un singur arc?
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
BogdanTR
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:11
Joined:01 Sep 2011, 23:20
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj Napoca
judet:Cluj
Varsta:26

Re: Arc mongol autentic corn si tendon

Post by BogdanTR » 08 Aug 2013, 00:02

doar eu am comandat... si da aduc arcul la intalnire

Post Reply