Arc mongol autentic corn si tendon

Vanzari, cumparari, schimburi....doar pt membrii cu vechime...
Post Reply
User avatar
BogdanTR
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:11
Joined:01 Sep 2011, 23:20
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj Napoca
judet:Cluj
Varsta:26
Arc mongol autentic corn si tendon

Post by BogdanTR » 21 Jun 2013, 02:13

Salut.. in aprox o luna vreau sa fac o comanda pentru un arc de corn si tendon din Mongolia, daca mai sunt doritori rog un PM si facem o comanda comuna pentru a reduce costurile de transport. Arcurile sunt fabricate manual, folosind doar materiale naturale (inafara de coarda), de catre un meserias care e a 6-a generatie de arcari din familie ( http://mongolianeconomy.mn/en/p/3513 - un articol de ziar din Mongolia despre arcar). Au lungimea de 120 - 130 cm (a nu se confunda cu arcurile Manchu care sunt arcuri mult mai lungi, traditionale chinezesti dar folosite si in Mongolia) si sunt invelite in scoarta de mesteacan cu decoratiuni traditionale. Arcul costa 350 $ si se vinde impreuna cu 4 sageti traditionale mongole (selfnock, pene de vultur si varfuri boante din corn) . Transportul costa 120 $ pana in Cluj si din cate am vorbit cu el nu se platesc taxe vamale. Incarc si cateva poze cu procesul de fabricatie si modele de arcuri.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
BogdanTR
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:11
Joined:01 Sep 2011, 23:20
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj Napoca
judet:Cluj
Varsta:26

Re: Arc mongol autentic corn si tendon

Post by BogdanTR » 21 Jun 2013, 02:22

alte poze................................................................
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Arc mongol autentic corn si tendon

Post by Mugurbb » 21 Jun 2013, 09:04

Sa fie cu succes!
Bogdane, da totusi un telefon la Vama noastra si intreaba daca trebuie sa platesti taxe vamale, sa nu ai surprize.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
philip
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:87
Joined:12 Jul 2010, 14:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:36
Contact:

Re: Arc mongol autentic corn si tendon

Post by philip » 21 Jun 2013, 12:29

Foarte tare Bogdane! Bafta! Sper sa iti iasa si sa il vad si eu cat mai degraba.
Desi ma tenteaza sunt constient ca investitia ma depaseste la momentul asta. Succes!
"...Omul ar trebui,macar din cand in cand, sa faca un efort intens si consecvent de gandire. "Fii cuminte!" nu inseamna in fond altceva decat "Fii cu minte!", gandeste, ras-gandeste si razgandeste-te! ..."

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Arc mongol autentic corn si tendon

Post by Sharpshooter » 21 Jun 2013, 12:52

Pentru ca Mongolia nu este in comunitatea europeana vei plati TVA si vama sunt 100 % sigur. Daca vanzatorul e de acord sa treca pe factura suma mica 30 de dolari spre exemplu vei plati tva la suma asta . Vama in functie de nomenclatorul vamii depinde cum incadreaza ei obiectul. Eu am platit cand am adus bete din China
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
BogdanTR
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:11
Joined:01 Sep 2011, 23:20
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj Napoca
judet:Cluj
Varsta:26

Re: Arc mongol autentic corn si tendon

Post by BogdanTR » 21 Jun 2013, 14:26

Am primit raspuns ca de obicei trimite arcurile sub forma de cadou sau ,,sample“. In forma asta nu cred ca trebuie platite taxe.

Shirak
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:99
Joined:09 May 2009, 16:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:34
Location:Zalau

Re: Arc mongol autentic corn si tendon

Post by Shirak » 23 Jun 2013, 16:58

Numai din curiozitate...cu ce arc ai tras pana acum? De ce tocmai acest model si sursa?

User avatar
BogdanTR
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:11
Joined:01 Sep 2011, 23:20
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj Napoca
judet:Cluj
Varsta:26

Re: Arc mongol autentic corn si tendon

Post by BogdanTR » 24 Jun 2013, 14:39

Salut...am inceput sa trag cu un arc mongol din fibra de sticla de 55 lbs acum 2 ani; de anul trecut mi-am luat tot mongol din fibra de sticla de 71 lbs. Am ales modelul mongol pentru ca ma fascineaza cultura nomada si arcul facut din materiale naturale deoarece au performante cu mult peste cele din fibra (la modelele asiatice)- dovada: eficacitatea lor in istorie. Despre sursa : unde gasesc arcuri mongole din materiale naturale mai bune decat in tara unde se construiesc de sute de ani? 2- mai aveam o varianta de comanda din america la pretul de 2600 $.

Shirak
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:99
Joined:09 May 2009, 16:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:34
Location:Zalau

Re: Arc mongol autentic corn si tendon

Post by Shirak » 25 Jun 2013, 16:29

da, la asa ceva m-am gandit :)
Intr-adevar loc mai bun decat radacina poate nu prea este. Eu trag (destul de rar :( ) cu arc biocompozit Grozer, model maghiar cu putere mai modesta (cam #45)si merge tare bine. Am un maghiar tot Grozer din fibra de sticla (sau mai bine spus rasina) cam de acceasi forta si se simte tare mult diferenta la intindere. La biocompozit ai impresia ca se intinde mai usor, cu toate ca taria cam tot acolo e. Singurul lucru ce nu-mi place ca structura arcului biocompozit este intarita cu a faise de fibra de sticla :( . Varianta compozit, adica toate componentele naturale mi-a iesit din buget rau de tot.
Referitor la eficacitate; eu zic ca arcurile compozite sunt baza si varful technolgiei de arcuri traditionale.

Coarda ce-ti ofera flacaul din Mongolia din ce material e?

User avatar
BogdanTR
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:11
Joined:01 Sep 2011, 23:20
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj Napoca
judet:Cluj
Varsta:26

Re: Arc mongol autentic corn si tendon

Post by BogdanTR » 06 Aug 2013, 00:29

Salut, am primit arcul de vreo 2 saptamani...cam asa arata:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply