fibra de sticla vs. fibra de carbon

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului
fibra de sticla vs. fibra de carbon

Post by raduL_tfh » 29 Aug 2009, 13:06

Salut!
As vrea sa discutam aici despre fibra de sticla si fibra de carbon, si anume care este mai buna in constructia arcurilor dintre cele doua. Stiu ca fibra de carbon este folosita relativ de putin timp, fata de fibra de sticla care este folosita de cativa zeci de ani.
As vrea sa stiu daca a lucrat cineva de aici cu fibra de carbon, daca este chiar asa de buna (mai buna ca fibra de sticla cica) dupa cum tot aud, daca este convenabila de cumparat din punct de vedere al pretului si al cantitatii, si mai ales cu ce fel de adezivi o poti folosi in constructia de arcuri sau daca adezivii deja consacrati (Bowgrip, Smooth-on, Urac) pot lipi aceasta fibra la fel de bine ca pe fibra de sticla.

ringring
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: fibra de sticla vs. fibra de carbon

Post by ringring » 03 Sep 2009, 17:31

cat e de mare bucata aia de fibra de sticla la 15$ si ce gramaj are la metru patrat? eu stiu ca e pe undeva pe la 2 euro/kg la depozit

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: fibra de sticla vs. fibra de carbon

Post by florinarnaut » 03 Sep 2009, 19:31

ringring wrote:cat e de mare bucata aia de fibra de sticla la 15$ si ce gramaj are la metru patrat? eu stiu ca e pe undeva pe la 2 euro/kg la depozit
Salut! cred ca faci o confuzie..aici e vorba de fibra de sticla comprimata , si raspunde f.b. la solicitari de intindere si compresie...numai buna pt arcuri!
La mp nu am vazut inca pe nici un forum; pe de alta parte a-r fi mai dificil sa asezi fibrele perfect longitudinal pe un mp.si apoi sa debitezi fisii de 45mm si sa ai omogenitate, dar cine stie...
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: fibra de sticla vs. fibra de carbon

Post by raduL_tfh » 05 Sep 2009, 14:10

Salutari! am cateva intrebari: legat de fibra de sticla, sa inteleg ca tesatura de fibra de sticla nu este asa de buna ca fibra de sticla comprimata. dar fibra de sticla comprimata in ce domeniu se foloseste? adica cei care fac arcuri la care folosesc fibra comprimata cumpara fibra asta de la un magazin de arcuri, ceva de genul asta, sau tipul asta de fibra se foloseste in alte domenii si voi o folositi la arcuri? mie mi-e greu sa cred ca avem noi asa ceva ca un magazin care vinde fibra de sticla comprimata si alte chestii special pentru constructia arcurilor, dar poate ma insel. si inca ceva: fibra de carbon cum e buna sa fie, pentru a o putea folosi pe un arc: tesatura sau comprimata? sau macar exista fibra de carbon comprimata? Numai bine! ;)

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: fibra de sticla vs. fibra de carbon

Post by raduL_tfh » 06 Sep 2009, 00:43

Salut! am gasit pe forum la sectia libere & deschise un subiect intitulat fibra de sticla comprimata, in care am gasit raspuns la toate intrebarile mele despre fibra de sticla tesatura/comprimata(nu stiu cum de nu l-am gasit mai devreme :P ), insa informatiile despre fibra de carbon sunt binevenite, daca cineva mai are ceva de adaugat...

pablo38
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: fibra de sticla vs. fibra de carbon

Post by pablo38 » 06 Sep 2009, 10:30

va salut. sunt incepator in domeniu dar as vrea ff mult sa-mi construiesc un arc din fibra de sticla.poate cineva sa-mi spuna cum se face de la 0? se face o matrita ....nu stiu de unde sa incep..fac cinste. ms ff mult

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: fibra de sticla vs. fibra de carbon

Post by dady » 06 Sep 2009, 11:53

ce ar fi daca ai citi pe forum cum au facut altii? ;)

pablo38
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: fibra de sticla vs. fibra de carbon

Post by pablo38 » 07 Sep 2009, 08:07

multumesc robin hood....stiam ca esti meserias :d

mishu_canishu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: fibra de sticla vs. fibra de carbon

Post by mishu_canishu » 15 Dec 2009, 11:40

Ca sa nu mai deschid un nou topic, ce parere aveti de rasina epoxidica pentru pardoseli! Poate fi folosita in vre-un scop la manufacurarea de arcuri?
Ceva de genul: http://www.matcons.ro/R/P-subcategories ... oseli.html
Daca a lucrat cu careva cu asa ceva sa ne spuna cum se poate comporta: elasticitate, mobilitate, duritate etc.

Intreb toate acestea pentru ca am la servici intr-o magazie mai multe galeti, care chipurile ar fi expirata :)) , dar am folosit-o ca sa aduc niste tavi la aceeasi tara si s-a comportat bine chiar si asa expirata. Ba chiar un coleg a folosit la constructia unui avion mai mare de modelism, ca sa ii intareasca aripile :-O

Valfar
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by Valfar » 21 Feb 2011, 11:21

Va salut din nou.

Nu stiu cum sa fac cu bratele pentru o arbaleta compound... Am gasit pe ocazii un arc de agrement mai ieftin (Arc compound agrement CO 002).

http://images7.okr.ro/auctions.v3/700_7 ... 00_700.jpg

Nu as putea folosi oare bratele pentru arbaleta? Sunt suficient de puternice? Dupa forma bratelor imi cam dau seama ca nu prea sunt nimerite pentru aplicatia mea.

Am tot rasfoit forumul, cautat pe google... Am vazut ca s-ar putea face ceva din rasini si cu tesatura din fibra de sticla... Dar nimic concret. Eu as putea face o matrita din lemn, pe CNC; ar iesi foarte precisa - am gasit si o schita pentru brat arbaleta, cu dimensiuni cu tot, intr-un *.pdf. Acum nu stiu cu ce rasini as putea lucra... La fel am tot citit si nu am gasit ceva concret.

As putea sa cumpar o pereche de schiuri, din fibra de sticla; dar daca nu ma insel, acolo nu e numai fibra, e si lemn.

Exista pe undeva pe vreun site de vanzare brate pentru arbaleta compound?

Cel mai bine cred ca m-as descurca si cel mai elegant ar fi cu o matrita si rasini; problema e ca, din cate am citit pe forum, fibra de sticla ar trebui lucrata sub presiunue; asta ce presupune mai exact? sa presezi matrita, rasina din ea pana isi micsoreaza volumul si devine mai densa sau cum?

Imi puteti da vreun sfat concret cum sa fac cu bratele astea?

Post Reply