fibra de sticla vs. fibra de carbon

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

iceman
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:269
Joined:04 Feb 2013, 19:52
Re: fibra de sticla vs. fibra de carbon

Post by iceman » 21 Feb 2011, 12:21

salut!
bratele de la arcul compond teoretic pot fi folosite pt arbaleta ... dar probabil excentricele sau camele dupa caz trebuiesc schimbate in functie de cat de lunga este "sina"de lansare a sagetii.

sa faci tu bratele nu ver reusi deoarece sant confectionate din fibra si rasina presate la extrem.... in jur de 80 tone forta
exista o emisiune de Discovery "how it made" unde se prezinta confectionarea bratelor de arbaleta.
cele pe care le-ai turna liber bu ar avea performante bune fata de cele confectionate prin compresie.
brate poti gasi pe e-bay si sant intre 30- 50$ perechea ;(http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=crossb ... mbs&_rdc=1)
sau la firmele de renume care fabrica arbalete dar la un pret mai mare.

sa ai spor la constructia ei si sa ne-o arati si noua ;)

iceman
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:269
Joined:04 Feb 2013, 19:52

Re: fibra de sticla vs. fibra de carbon

Post by iceman » 21 Feb 2011, 12:25

iceman wrote:salut!

bratele de la arcul compond teoretic pot fi folosite pt arbaleta ... dar probabil excentricele sau camele dupa caz trebuiesc schimbate in functie de cat de lunga este "sina"de lansare a sagetii.

arcul asta de pe ocazii este pt copii... nu este puternic... la o arbaleta ca sa lansezi o sageata foarte bine iti trebui forta foarte multa.

sa faci tu bratele nu ver reusi deoarece sant confectionate din fibra si rasina presate la extrem.... in jur de 80 tone forta
exista o emisiune de Discovery "how it made" unde se prezinta confectionarea bratelor de arbaleta.
cele pe care le-ai turna liber bu ar avea performante bune fata de cele confectionate prin compresie.
brate poti gasi pe e-bay si sant intre 30- 50$ perechea ;(http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=crossb ... mbs&_rdc=1)
sau la firmele de renume care fabrica arbalete dar la un pret mai mare.

sa ai spor la constructia ei si sa ne-o arati si noua ;)

Valfar
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by Valfar » 21 Feb 2011, 12:51

Multumesc de sugestie, chiar la ebay nu m-am gandit :) .

O intrebare mai am :) . Bratele acelea sunt pentru un model MK-250

http://blog.thecrossbowstore.com/tag/mk ... crossbows/

In specificatii scrie ca lungimea Power Stroke e de 11.5". Daca raportul dintre lungimea dintre axe si power stroke e de 1.6 (de ex.) eu as putea face un raport mai mic? Cu alte cuvinte as putea oare tensiona mai mult acele brate?

iceman
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:269
Joined:04 Feb 2013, 19:52

Re: fibra de sticla vs. fibra de carbon

Post by iceman » 21 Feb 2011, 13:39

de obicei pratele sant testate si se folosesc la un raport de siguranta care iti asigura o lunga folosire a produsului.
daca tragi mai mult de ele risti sa le rupi sau sa iti cedeze intr-un timp scurt. inclusiv socul va fi resimtit de coarda care va ceda la un moment dat.
acele brate la raport de 1.6 au o putere de 150 livre daca nu ma insel ... tu ce forta ai vrea>?
daca totusi vrei sa incerci ... poarta ochelari de protectie cand tragi cu ea :d

Valfar
Membru al forumului
Membru al forumului

re

Post by Valfar » 21 Feb 2011, 14:59

Eu abia acum fac legatura: raportul in cauza observ ca e de fapt irelevant daca modificam unghiul bratelor. Daca inchid unghiul mai mai tare, automat raportul devine mai mic si tensiunea in brate e aceeasi. Deci eu orice design al riser -ului as alege, orice inclinatii ale bratelor sau orice raport, nu ar trebui sa trec de 150 de livre, daca ma hotarasc sa achizitionez acele brate.

Acum, presupunand ca am bratele montate pe riser si doresc sa aflu lungimea PS pana cand ating 150 livre in brate. Cum fac? Iau un cantar din ala cu carlig si trag de el pana ajung la vreo 70 de kg si unde ating 70 de kg acolotrebuie sa stea coarda in tragaci sau cum?

Totusi nu prea e relevant, ca acum intra in ecuatie si camele... tipul de cama... hmmm... Am intrat iar in ceata. Mai studiez.

iceman
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:269
Joined:04 Feb 2013, 19:52

Re: fibra de sticla vs. fibra de carbon

Post by iceman » 22 Feb 2011, 07:50

da totul tine de came
trebui sa gasesti niste came , sau excentrice care sa se roteasca ata cat coarda ajunge la sistemul de tragere
urasc sa stau sa fac calcule :d

Post Reply