frasin

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
seclaman
Membru al forumului
Membru al forumului
frasin

Post by seclaman » 04 Sep 2009, 20:35

Am facut deja 3 arcuri din lemn de frasin. am cautat ca arborele sa fie destul de gros ca sa folosesc inima lemnului. lemnul de frasin este foarte bun, elastic ,rezistent si are o culoare placuta. de ce sa cautam alte esente( exotice) cand noi avem esente chiar foarte bune... ultimul arc pe care l-am facut are puterea de a lansa sageata pana la 200m. Imi place enorm sa lucrez in esenta frasinului, poate fi indoit la aburi fara sa se rupa si fara a-si pierde elasticitatea. Am facut si arc simplu( dintr-o bucata) , dar si compozit. DORESC SA DISCUT CU CAT MAI MULTE PERSOANE CARE SUNT INTERESATE DE FABRICAREA ARCURILOR. SI MA INTERESEAZA METODELE VECHI DE FABRICARE.

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: frasin

Post by rotariu nicolae » 04 Sep 2009, 20:53

salut incearca si salcimul tot asa bustean gros peste20 cm diametrul si bine inteles uscat si fa o diferenta ,eu nu am facut pina acum dect din corn si salcm si o tentativa nereusita din cires laminat cu fibra de sticla ,recent am facut un arc lat din salcim uscat de 66 lbs la o intindere de 28" am fost suspicios in privinta salcimului dar acu sint de parere ca este unul dintre cele mai bune esente de lemn pentru arcuri sint curios cum este frasinul o sa-l incerc .

sigartau
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: frasin

Post by sigartau » 04 Sep 2009, 22:17

ii al naibi de fain de lucrat cu salcamul.arcurile mele sunt din lemn de vreo 30-40 si trag super

Post Reply