Lemn de nuc negru si de mesteacan

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

akila
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Lemn de nuc negru si de mesteacan

Post by akila » 13 Sep 2009, 14:55

si eu zic la fel.....daca as avea ocazia sa lucrez cu nuc negru nu as ezita....si nici cu alte esente...trebuie doar sa fie design-ul potrivit pentru lemnul respectiv...uite ca o dau si in rime...
Ps....frasinul nu se poate compara in vecii vecilor cu osage-ul sau cu tisa......am vazut niste arcuri din osage atat de scurte, ca frasinul nici nu viseaza sa reziste la asa ceva....cu totii avem pareri personale, si le repect...dar exista totusi niste lucruri de care nu prea putem sa ne indoim.....si anume ca frasinul nu poate intra in super liga.....atata timp cat carpenul, salcamul, umul, stejarul, il depaseste, el ramane acolo unde ii e locul....si anume in liga a 2-a....

andreiburnete
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Lemn de nuc negru si de mesteacan

Post by andreiburnete » 14 Sep 2009, 10:25

si ca sa avem toate felurile de lemne pe aici...am gasit tisa...Fiind student in Oradea zilele astea am venit la restante si ieri dupa masa am iesit la plimbare sa caut acest arbore de otel stiind ca l-am vazut undeva....nu mica mi-a fost surprinderea ca pe o strada sunt plantate aproximativ 20-25 de tise care sunt destul de mari si care au destule ramuri bune de facut arcuri.Fiind mari distanta dintre noduri e si ea mare, ramurile de langa tulpina cazand cu timpul din cauza lipsei de lumina.Pe langa strada asta mai e un muzeu in curtea caruia sunt inca cateva tise astea fiind si mai mari si mai dezvoltate.Celelalte de pe strada sunt taiate.Am vazut cateva crengi taiate chiar recent,, ceea ce ma face sa cred ca mai sunt oameni interesati pe aici;)).Planuiesc sa ma duc la muzeu sa cer voie sa tai o creanga fiindca sint foarte multe crescute jos si se aduna gunoiul intre ele.Sper sa pot sa il conving pe administrator sau paznic(pe cine gasesc acolo) ca daca tai o creanga deaia fac un bine.O sa va tin la curent.
Tin sa mai precizez ca am ajuns la concluzia ca arborii sunt plantati in perioada cand Oradea era sub administratie austroungara iar Tisele fac parte dintr-un Proiect peisagist de pe acea vreme.Poate ma insel...dar drumul cu tise duce la muzeu unde se gasesc alte tise iar muzeul pe vremea aia era palat austroungar.

andreiburnete
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Lemn de nuc negru si de mesteacan

Post by andreiburnete » 14 Sep 2009, 19:37

Am revenit cu poze pentru strada Tisei cum ii voi spune eu de acum incolo...Eu am numarat peste 20 de arbori dintre care multi erau compusi din 3, 4 si chiar mai multe tulpini.O parte dintre ei aveau dintre aceste tulpini taiate destul de proaspat as putea spune....unele aveau peste 20-25 de cm in diametru.Nu stiu daca erau taiate de firma ce se ocupa cu toaletarea arborilor din oras sau de cineva care stia ce taie....langa aceasta strada este un parc in care destul de des se taie iarba de catre firma autorizata de primarie si astazi a fost una dintre zile....si am zis sa imi incerc norocul ...M-am dus si am intrebat un muncitor daca ei se ocupa si de copaci...(raspunsul a fost afirmativ)...si atunci l-am intrebat daca pot sa tai o creanga(mai joasa) dintr-un copac pretinzand ca locuiesc la casa de langa si ca ma incomodeaza cand parchez masina...Rezultatul o sa il prezint intr-un alt topic...;))
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Lemn de nuc negru si de mesteacan

Post by Pisic » 14 Sep 2009, 21:31

cunoscator pe care sa nu il cunoastem si noi nu prea este....:))numa daca nu l-o invatat strabunicuso sa faca arcuri.... :) cred ca era ceva habauc dasta de la ,,toaletare'';banuiesc ca acuma ii lemn de foc tisa aia

vezi ce mai fac pe acolo,ca poate mai gasesti ceva bucati faine
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

Post Reply