Lemn de nuc negru si de mesteacan

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
andreiburnete
Membru al forumului
Membru al forumului
Lemn de nuc negru si de mesteacan

Post by andreiburnete » 11 Sep 2009, 21:09

Salut tuturor....
Multa vreme am tot trecut pe langa niste copaci care semanau cu nucii dar nu prea....pana cand am dat de topicul cu lemn pt arcuri de aici si mai apoi un search pe google si am gasit poze in care erau exact copacii pe langa care treceam eu..Acestia se afla pe marginea unui drum un capatul caruia bunicii mei au o bucata de pamant...tot drumul asta e strajuit de astfel de copaci (care toamna faceau o gramada de chestii ce vin a nuci).unii dintre acestia mai sunt taiati din cand in cand de cate vreun proprietar care vrea sa faca ceva pe acel teren...intrebarea mea este..merita sa ma chinui cu el si sa incerc ceva sau nu?
Despre lemnul de mesteacan am aceeasi intrebare.Din salcam isi face mosul meu rudele(barele) de la caruta trasa de cal....si ma gandesc ca i-oi fura una deaia ca are multe taiate si uscate daca voi imi ziceti ca merita sa ma risc...:D.

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Lemn de nuc negru si de mesteacan

Post by anasazzy » 12 Sep 2009, 11:20

nucul negru sau american este lemn mediu ,am vazut pe peleo planet ca americanii il folosesc mult la laminate dar au facut si selfbow din el .eu zic ca merita sa incerci nu va fiun arc de exceptie dar va functiona destul de bine .din ce am inteles de pe pplanet este ca are lemn apropiat de frasin.
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Lemn de nuc negru si de mesteacan

Post by Greenarrow » 12 Sep 2009, 12:54

Salut,daca tu spui ca nucu negru e apropiat de frasin si ca nu e un lemn exceptional atunci te inseli rau de tot......lemnul de frasin e un lemn extraordinar de bun prntru arcuri....pt self bow-uri de unde => ca si nucu ala negru e(asta daca zici ca e cam ca si frasinul :d )

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Lemn de nuc negru si de mesteacan

Post by akila » 12 Sep 2009, 17:36

Lemn exceptional.....putem vorbi de lemn exceptional cand vorbim de osage, tisa, ipe, lemonwood, hickory, massaranduba, teack...astea sunt varful de lance sa zic asa....astea sunt exceptionale...frasinul, nucul negru, si multe altele, sunt esente ok....medii...sau cum le zic americanii.."second choise".....adica a doua alegere....cand nu le ai pe alea exceptionale...dupa astea medii sunt si alea care nu prea sunt bune de arcuri....adica.salcia, plopul, castanul, si multe altele...am dat asa cateva exemple, ca sa-ti faci o idee...asa ca e corect spus ca frasinul e un lemn mediu....oricum din nuc negru va iesi un arc foarte bun....iar salcamul e si mai bun...numai sa folosesti doar inima...sa tot vb. pe aici de salcam...

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Lemn de nuc negru si de mesteacan

Post by Greenarrow » 12 Sep 2009, 23:47

Salut,eu sincer as incadra si frasinul la esentele alea "primare",pentru ca am lucrat putin cu el si sincer mi se pare super elastic si foarte dur si puls de asta e un lemn la care mai poti face mici greseli pentru ca arcul va rezista.Acum fiecare cu parerea lui.BAfta!

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Lemn de nuc negru si de mesteacan

Post by anasazzy » 13 Sep 2009, 00:01

eu am dat exemplu frasinul pentru ca au cam acelasi lemn de duritate medie, nucul american[juganus nigra] este doar putin mai casant deacit frasinul si mai putin elastic
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

andreiburnete
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Lemn de nuc negru si de mesteacan

Post by andreiburnete » 13 Sep 2009, 00:43

despre mesteacan nu stie nimeni nimic sa imi zica?
cat despre nucul negru cred ca am sa renunt la idee,, daca ziceti ca frasinul e mai bun fiindca pot gasi la fel de usor si de acesta..
astept un raspuns in legatura cu mesteacanul.
multumesc pentru restul!

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Lemn de nuc negru si de mesteacan

Post by Pisic » 13 Sep 2009, 10:08

mesteacanu e cam nasol...nu prea am vazut arcuri din mesteacan,doar la asiatice se foloseste ca miez,da nu prea are importanta ca acolo lucreaza tendonul si cornul

zic sa cauti altceva;oricum,nucul e mai bun ca mesteacanul
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

andreiburnete
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Lemn de nuc negru si de mesteacan

Post by andreiburnete » 13 Sep 2009, 10:33

ok multumesc mult.Asta e raspunsul pe care il asteptam.O sa ma axez atunci pe alte lemne din care s-au mai facut arcuri si au si iesit.;)

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Lemn de nuc negru si de mesteacan

Post by anasazzy » 13 Sep 2009, 12:01

totusi dai o sansa si nucului ,frasinul este bun dar nu are culoarea sau aspectul nucului :d,eu urmaresc o creanga de nuc american de mult timp,dezavantajul este ca creste in parc si astept iarna sa tai fara sa am probleme :))
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

Post Reply