Lemn de tisa de 155 cm lungime

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

andreiburnete
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Lemn de tisa de 155 cm lungime

Post by andreiburnete » 23 Sep 2009, 21:30

Salut..am ajuns acasa in sfarsit si am reusit sa crep lemnul ...au iesit 2 bucati dar sunt destul de subtirele zic eu...oricum de iesit pot sa iasa 2 arcuri singura problema fiind faptul ca sunt foarte strambe..dupa ce l-am crapat zici ca a scapat din niste tensiuni si s-a ondulat destul de tare..a disparut reflexul in schimb...amandoua bucatile fiind aproape drepte fatza de orizontala...o sa pun niste poze ca sa vedeti despre e este vorba.
as dori niste sfaturi despre cum sa indrept bucatile de lemn...e mai simplu la abur sau cu heatgun-ul???cat timp trebuie sa il las dupa ce il prind ??
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

andreiburnete
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Lemn de tisa de 155 cm lungime

Post by andreiburnete » 23 Sep 2009, 22:43

Si atunci o sa am un arc mai stramb...???m-am gandit si la asta..dar atunci cand trasez axul arcului o sa fie si el putzin stramb nu?

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Lemn de tisa de 155 cm lungime

Post by Greenarrow » 23 Sep 2009, 23:55

La incercatile mele de arc din lemne deastea strambe am incercat sa ma orientez dupa forma lemnului fara sa trasez linii....tot ceea ce conteaza e ca varfurile arcului sa fie aliniate restu e mai mult de gust,iar eu zic ca din alea 2 bucati poti face cel putin un arc cu "caracter" de toata frumusetea ;)

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Lemn de tisa de 155 cm lungime

Post by akila » 24 Sep 2009, 02:30

Prima bucata care o tii in mana nu trebuie indreptata deloc...oricum trebuie sa urmaresti forma aia asa serpuita cand trasezi profilul arcului....iar la a doua bucata s-ar putea sa fie nevoie foarte putin in zona de mijloc sa o indrepti..dar nu prea tare...si ca si un mic trc...in functie de ce fel de arcasi esti...stangaci sau dreptaci....coarda nu e musai sa fie pe mijlocul manerului chiar perfect...daca tii arcul in mana stanga, atunci coarda poate sa fie putin in lateral spre partea stanga a manerului....o sa te ajute putin la paradox....ca si cum ai avea fereastra de tragere la arc....daca esti dreptaci intorci lemnul invers si gandestul arcul asa...sa fie coarda in partea dreapta a manerului....de indreptat poti folosi aburul daca lemnul e verde, sau heat-gun-ul daca e uscat....iar daca e verde, pur si simplu il legi de ceva, si il indrepti asa cum e el...lemnu verde e foarte elastic, si daca nu e ceva prea sever, se poate corecta acum...il lasi la uscat 2-3 luni si o sa ai surpriza ca dupa ce desfaci lemnul de unde l-ai prins, sa-l gasesti indreptat...bafta

andreiburnete
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Lemn de tisa de 155 cm lungime

Post by andreiburnete » 27 Nov 2009, 02:04

""eu zic sa pui mana pe carte si sa mai faci niste cornete ;)""nu cred ca ne cunoastem atat de bine incat sa ne "tragem de sireturi"si nu cred ca ar fi bine sa se continuie discutia pe directia asta.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Lemn de tisa de 155 cm lungime

Post by akila » 27 Nov 2009, 23:25

Andrei....ce-ai mai facut cu tisa???..te-ai hotarat la un design anume??? ai redus-o la dimensiuni...ceva pozute???

Post Reply