Lemn de tisa de 155 cm lungime

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
andreiburnete
Membru al forumului
Membru al forumului
Lemn de tisa de 155 cm lungime

Post by andreiburnete » 14 Sep 2009, 20:03

Ce arc ar fi bine sa fac avand in vedere lungimea lui 155 cm si diametrul de 60mm la un capat si 45mm la celalalt.Cred ca din cauza unor noduri o sa fiu nevoit sa scurtez inca 5 cm dintr-un capat ramanand cu 150...Eu as vrea sa fac ceva asemanator Recurve-ului de frasin a lui Akila dar probabil mai mult cilindric sau triunghiular in sectiune decat plat..Ma intreb daca o sa iasa sau nu...
O nedumerire a mea este daca la tisa trebuie lucrat numai in lemnul acela rosu din interior sau se poate pastra si ce este mai alb la exterior??
Astept idei si pareri...
Tin sa spun ca nu voi face arcul decat la primavara sau oricum la anul...fiindca vreau sa incerc prima data in alt lemn acesta fiind atat de pretios...pana atunci o sa se si usuce...
de acea voi urmari acest topic o vreme si sper sa am ce invata...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Lemn de tisa de 155 cm lungime

Post by Pisic » 14 Sep 2009, 21:23

fa un longbow imbinat in maner
de 180 cm + si esti maestru;daca pui piele nici nu o sa se observe imbinarea,si ai longbow autentic
la tisa se foloseste si lemnul alb si inima,la un raport de o treime alb si 2 treimi inima (nu mai tin minte sigur)
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Lemn de tisa de 155 cm lungime

Post by Neacsu Ionut » 14 Sep 2009, 21:52

Salut!

foarte fain lemnul...acum depinde ce lungime de tragere vrei sa scoti...155 e cam putin totusi daca vrei sa il faci dintr-o bucata...eu cred ca ai trei variante...

poti face un reflex-deflex, un arc indian....daca vei cauta pe forum o sa gasesti toate informatiile necesare, am mai dat linkurile si cu alta ocazie dar nu ma doare mana sa le mai pun:

viewtopic.php?f=49&t=358
viewtopic.php?f=73&t=727
avantajul e ca lucreaza toata suprafata si dintr-un lemn mai scurt scoti o intindere rezonabila...26 inch...cam asa... :)

a doua varianta ar fi sa il despici, scoti doua bucati, si faci cum a zis pisic, il inbini in maner in V sau W...si lipesti o fasie de lemn pe spate, pt siguranta...depinde si ce forta vrei...si iti iese un longbow... :> ...asta ar fi cea mai clasica alegere...acuma daca tot ai tisa merita sa faci un longbow englezesc...despre asta gasesti informati pe tot netu....

a treia ar fi sa folosesti curbura lemnului ca deflex, si lipesti cu V niste syahuri, ar iesi un recurve static de toata frumusetea, e cea mai riscanta varianta, dar poate fi si foarte performanta...si daca pui si niste tendon pe spate.... ;)...tisa se preteaza foarte bine pt designu asta....de fapt pt orice fel de arc....

acum despre raportul dintre sapwood si hardwood...da, se pare ca raportul ideal ar fi de o treime alb si doua treimi rosu...dar am vazut si cu jumate jumate, si cu 2mm alb si restul rosu, nu e ceva fix....

cat despre sectiune pt longbow este cunoscuta sectiune D, cu spatele plat(atat cat permite curbura lemnului) si burta rotunjita, tisa fiind un lemn rezistent in compresie...acum nu tre sa fie chiar D, e cam riscant sa o faci asa...poate sa fie mai rotunjita....iar pt un reflex-deflex sau un recurve ar merge burta rotunjita atat cat e spatele, nu mai mult....

sper ca nu te-am incurcat

ps. ar fi bine sa te hotarasti ce faci si sa reduci din dimensiuni, sunt multe motive pt care e mai bine asa
Last edited by IT_support on 23 Jan 2013, 20:03, edited 1 time in total.
Reason: fixed domain url
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Lemn de tisa de 155 cm lungime

Post by akila » 14 Sep 2009, 23:46

SALUT...in primul rand tre sa te gandesti ca e tisa...adica valoroasa...asta e una..apoi tisa e un lemn foarte rezistent...cand zic foarte rezistent inseamna ca se fac arcuri de 150-160 lbs si chiar si mai tari.... se pastreaza atat lemnul ala alb cat si ala mai inchis.....cum a zis florin, nu taia acei 5 cm...lasa-i acolo....acolo chiar daca ai nod, nu conteaza asa de mult...iar ca design...si eu as merge tot pe reflex deflex...te poti folosi de deflexul care il ai deja, si sa faci o forma, pentru capete, si sa le faci reflex....atentie...reflex nu recurve...curbura tre sa fie asa mai in ling..frumos...nu abrupt ca la recuve...acuma ar mai fi o idee daca ai putea taia undeva lemnul ala...la un banzic....dar trebuie grija mare...si poate ti-ar iesi ceva si din jumatatea cealalta.....daca la un capat ai 4,5cm si la unu 6cm diametru....mmm e cam la limita...ar fi la un moment dat raportul jumi -juma...saap wood si lemn tare pe burta.....merge si recurve static cu syiah-uri lipite in V...si nu e riscant deloc.... si in acelasi timp merge si long bow imbinat in maner...numai ca problema e forma lemnului...ca e curbat...si o jjumatate va fi reflex si cealalta jumatate iese deflex....si ma uit la poza...si nu prea ai cum sa alegi o portiune mai dreapta pe care sa o poti taia in 2 si sa-ti iasa 2 jumatati depte pentru long bow....asa ca varianta mea ar fi urmatoarea...
1..tai lemnul in 2 la un banzic, cu mare grija si precizie....sa nu strici lemnul...
2...jumatatea care e deflex, faci din ea arc indian, ii indoi capetele reflex.... si il lasi fix la lungimea aia....si faci un arc indian din el...vei putea sa-l intinzi pana pe la 68-70 cm fara probleme...
3.. jumatatea care e reflex..... faci recuve static....ii pui syiah-uri lipite cu imbinare in V... grija mare la taietura imbinarii...sa fie plana, ca sa nu ai probleme cu syiah-urile... ca pe urma e mai greu de reparat....dupa ce se usuca matisezi cu tendon, imbinatura, sau cu ceva tare imbibat in rasina..canepa sau ceva de genu asta....faci syiah-urile subtiri si usoare...si ar iesi un arc fain ....deja lemnul are reflex natural...daca ii pui si syiah-uri... ;) ..asta ar fi alegerea mea...pentru un long bow e mai complicata treaba...sau cel putin asa o vad eu...e doar o parere personala...tu hotarastii...oricum ar fi...bucata aia de lemn trebuie redusa cat mai repede...daca o lasi asa...risti sa se crape sau ceva...se poate sa nu crape...dar exista si varianta asta..si e bine sa stii de ea...

andreiburnete
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Lemn de tisa de 155 cm lungime

Post by andreiburnete » 15 Sep 2009, 08:57

La ce te referi Akila cand zici ca trebuie redusa cat mai repede, fiindca crapa?

"ps. ar fi bine sa te hotarasti ce faci si sa reduci din dimensiuni, sunt multe motive pt care e mai bine asa ;)"

Ionut de de zici asta? eu nu vroiam sa ma apuc acum de el vroiam sa il las sa se usuce (eu asa am inteles ca e mai bine sa fie uscat)..si vroiam sa lucrez prima data in alt lemn ...si in plus nu pot sa ma apuc de el decat in cel mult o saptamana de azi inainte fiindca sunt in oradea si nu am nici o scula aici...va trebui sa ma duc in alba iula si acolo sa incep sa cioplesc..
Vreau sa ma lamuriti cu reducerea de dimensiuni si cu crapatul..
Ms mult..

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Lemn de tisa de 155 cm lungime

Post by akila » 15 Sep 2009, 13:56

Iarasi vorbesc din propria mea experienta....exista o mare posibilitate ca lemnul sa crape, daca e lasat in forma asta......acuma fiind diametru mic al lemnului exista si posibilitatea ca sa nu crape....nu as putea baga mana in foc pentru nici una din variante....dar de obicei nu e bine sa lasi lemnul sa se usuce sub forma de "bustean"...e impropriu spus...ca ce ai tu acolo nu e bustean....e o creanga mai mult....dar nu se stie niciodata....dupa cate vad nici la capete nu e dat cu nimic...cu aracet ceva....si o alta chestie ...cred ca la asta se referea si Ionut...daca il reduci deja la dimensiuni, o sa se usuce mai repede....daca il lasi asa la dimensiunea aia, nu se usuca nici intr-un an.....asta inseamna ca daca te hotarasti sa faci 2 arcuri din el, poti deja sa-l tai in 2, si pe urma sa ii dai forma si pe latime....sa-l reduci cat mai aproape de forma finala pe care o va avea arcul....iar daca te hotarasti sa faci doar un arc din lemnul ala....tot asa, trebuie sa te apuci cu o secure sa dai jos ce e in plus, sa dai deja forma arcului....oricum pentru un arc indian, nu iti trebuie decat sa ai latime 2,5cm pe toata lungimea arcului, si sa lasi vreo 2cm grosime sa ai de unde lucra....de asta ziceam si eu si altii ca ai putea da lemnul in 2...acuma tu decizi.....

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Lemn de tisa de 155 cm lungime

Post by Neacsu Ionut » 15 Sep 2009, 14:56

akila are dreptate...in rest ar mai fi faptul ca daca il despici va prinde reflex....in cazul tau jumatatea cu deflex se va mai indrepta, ceea ce e bine, iar cea cu reflex va avea si mai mult, ceea ce iarasi e bine... :)

acum ai doua variante:

1. il lasi asa si il dai cu aracet la capete, ca altfel va crapa...numa ca anu viitor va fi inca verde...apoi tot va trebui sa faci si ce zic la punctul 2...si nu prea castigi nimic, lemnul se crapa mai usor verde...

2.a. il despici in doua...recent am despicat ceva tisa si se comporta foarte bine, trebuie doar sa ai grija ca la noduri are tendinta sa ''fuga'' mai mult decat alte lemne...pentru asta iti trebuie un topor ascutit (de preferinta Fiskars ^:)^ ...prietenii stiu de ce :d )....niste pene de lemn tare...eventual un ciocan....nu e asa greu precum pare...incepi dintr-un capat printr-o lovitura ferma si precisa pe mijlocul lemnului...apoi in crapatura formata bati din lateral o pana...scoti toporul...cu toporul dirijezi crapatura sa mearga pe mijlocul lemnului, bagi o pana pe partea cealalta...o scoti pe cea din urma...o bati mai in fata, scoti toporul...etc...daca ar fi sa imparti lungimea lemnului, prima treime se va despica mai greu, apoi tensiunile se mai reduc, iar de la mijloc crapatura merge ''singura''....repet, sa ai grija la noduri...

b. sa il tai la un banzic, doar ca e putin mai greu de gasit...plus ca tot tre sa te inveti o data cum se despica un lemn... :)

apoi trasezi axa arcului...ii faci profilul, indepartezi materialul in plus, lasi grosime cam de 2 la capete si 3 la maner pt indian si 2,5 la capete si 4 la maner pt recurve...aici iar nu e ceva fix, cu cat ai mai multa experienta cu atat te apropii mai mult de dimensiunile finale...care oricum cred ca vor fi mai putin de jumate din cat am zis eu...daca faci asta el va fi uscat complet intr-o luna zic eu daca il tii in casa, chiar si mai repede...

legat de reducera asta, mai e o chestie...pt ca tu il subtiezi si lemnul e inca verde, in timp ce se elimina apa se va stramba in toate partile si crede-ma ca nu vrei asta...eu am patit-o si acuma stiu... :d ....de asta dupa ce il reduci e bine sa il legi, si mai e ceva, la arcul indian poti face reflexul chiar de acum, daca il legi asa...am o poza dar e pe celalalt calculator si acum sunt cam ocupat...promit ca o pun diseara...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

andreiburnete
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Lemn de tisa de 155 cm lungime

Post by andreiburnete » 15 Sep 2009, 16:35

ok ms pt explicatii si pentru sugestii...arcurile prezentate de voi ar fi si dorinta mea.....DAR...e un mare dar,,,,orice as face nu pot scoate 2 bucati nici macar de 3.5 grosime din creanga asta fiindca ea in capatul gros are 60mm.
A doua problema ar fi faptul ca nu pot sa ma apuc de ea decat saptamana viitoare acum fiind la oradea(facultate)si nu am nici un fel de scula.
Doar luni o sa merg acasa in alba si cred ca marti o sa ma apuc in cel mai bun caz de el..o sa fac rost de niste aracet sa il dau pe capete...
Mai ramane problema de ales arcul ce o sa il fac..
Va trebui sa ma hotarasc ori pe un indian or un recurve...Nu as vrea sa stric lemnul si sa nu fac nici unul...dat fiind faptul ca e asa de subtire lemnul...

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Lemn de tisa de 155 cm lungime

Post by Neacsu Ionut » 15 Sep 2009, 17:13

cum vrei dar acolo ai material pentru doua arcuri...parerea mea :-?

dimensiunile pe care le-am dat sunt prea mari, am gresit eu....acolo vorbeam la modul general, uitasem de dimensiunile lemnului tau :d ....indianul va avea cam 20-14-12mm grosime (mijloc, brat, capat)...iar la recurve 25-12-10mm+syahuri...nici astea nu sunt fixe...nimic nu e fix, nu poti pune sablonul pe lemn, tai conturul si ai arcul...

oricum, daca il despici rezulta asta:

6:2=3 grosimea jumatatii la capatul mai gros
(6+4,5):2=5,25-->grosimea aproximativa a lemnului tau la mijloc :2= 2,6....deci suficient...
4,5:2=2,25 grosimea la capatul mai subtire ....si la capat bratele vor fi de 10-12mm...

:)
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

andreiburnete
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Lemn de tisa de 155 cm lungime

Post by andreiburnete » 15 Sep 2009, 19:10

Ok o sa tin cont de asta...multumesc:)
O sa imi incerc norocul..

Post Reply