Design arc

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
akila
Membru al forumului
Membru al forumului
Design arc

Post by akila » 22 Sep 2009, 16:46

Exista un raport optim sau un echilibru mai bine zis in ceea ce priveste lungimea unui arc...adica nu e logic sa faci de ex un arc lung de 180cm daca tu intinzi sa zicem 70cm.....adica nu are rost...daca intinzi doar 70cm atunci e suficient sa faci un arc de 160cm lungime....exista iar o regula care zice asa....lungimea ta de tragere inmultita cu 2, si la ce iti da, mai pui 10% daca arcul se indoaie prin maner, sau 15% daca are maner rigid....acuma normal ca depinde si de lemnu pe care il folosesti....in cazul meu...fiind vorba de massaranduba cu bambus....esente foarte rezistente de altfel, si daca ne mai gandim si la faptul ca arcul e R/D, atunci as fi putut sa fac arcul chiar un pic mai scurt....adica pe la 155cm lungime...daca vorbim de self-bow-uri, atunci lucrurile se schimba...numai ca si la un self bow....tot aceeasi regula se aplica...acuma daca de ex. faci un arc dintr-un lemn mai moale sa zic asa...poti sa mai adaugi acolo cativa cm in plus....un recurve de frasin, poate nu e chiar asa indicat sa-l faci la 160cm lungime....atunci poti sa-l faci la 170cm ca sa fii "safe"......daca vorbim de tisa, sau osage, sau esente tari...atunci regula respectiva se aplica si se potriveste de minune....nu vad rostul sa se faca un arc lung de 180cm , in momentul in care persoana respectiva intinde doar 70cm..sau poate chiar mai putin...
Ma repet..faci arc de 180- chiar 190cm lungime in momentul in care vorbim de un long bow de razboi....care are o forta care pleaca de la 80lbs in sus....atunci da....il facem mai lung.....mai ales daca e din frasin, ulm, etc.....personal urmaresc finalitatea atunci cand trag cu arcul... e placut sa ajungi sa tragi serii bune,,,,si sa tragi in galben destul de des...acuma depinde de fiecare....pe de alta parte imi place foarte mult si trasul la distanta....sau flight shooting-ul...sau cum trag enlgezii la steag... la distante mari....numai ca e un lant al slabiciunilor......la competitiile la care am participat, s-a tras pe sistemul olimpic...si atunci te mulezi dupa acest format...si iarasi nu prea e logic sa vii sa tragi la 18m cu arc de 30kg, sa-ti rupi umarul...ca acolo conteaza finaliteatea....adica sa tragi cat de des in galben...acest lucru e greu de realizat cand tragi cu arcuri tari....daca pe viitor o sa reusim sa organizam concurs de traditional, si printre probe o sa se regaseasca si distante de astea mai mari...de la 50 m in sus...atunci o sa incep si eu sa trag cu arcuri mai tari....eu am arcuri si de 27-30kg acasa cu are mai trag uneori....si pot trage...nu asta e problema...problema e ca sistemul de concurs era de asa natura incat nu avea rost sa ma antenez cu arc tare...sper ca ti-am fost de folos...si inca ceva...mai toate arcurile R/d pe care le-am vazut...facute asa la modu asta...cu backing de bambus, si cu burta din esente tari...massaranduba, ipe, etc....nu depaseau 160-165 cm lungime....din contra...marea majoritate nu depasesc 155 cm....pentru ca lemnul iti permite treba asta...bambusul e foarte elastic si rezista la indoiri mai severe sa zic asa...iar esentele astea tari, cum e ipe-ul, massaranduba, teack-ul, si mai sunt si altele, is atat de tari incat rezista foarte bine la fortele de compresie care apar...arcurile nu iau set...etc...sunt multe avantaje...si atunci e pacat sa nu faci arcul mai scurt......

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: R/D...massaranduba-bambus...

Post by akila » 22 Sep 2009, 21:30

De asta arcurile scurte se fac R/D.....in felul asta se anuleaza acel fenomen de care ziceai....si arcurile sunt chiar foarte performante , si foarte rapide, si nici nu stacheaza...nu uitati ca arcurile asiatice nu sunt scurte ci foarte scurte....problema e cum se fac si arcurile astea scurte....

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Design arc

Post by akila » 23 Sep 2009, 16:52

Florin, eu am inteles treaba asta cu unghiul. si o si stiam de altfel...numai ca problema are mai mlte fete sa zic asa....acuma la ce ai exemplificat tu acolo, se poate intelege ca daca cineva vrea sa faca un arc scurt mai bine se lasa pagubas, ca e mai bine sa faca unu lung de 180cm ca unghiu e mai mic si in felul asta arcu nu mai stacheaza, etc...numai ca nu e chiar asa....eu asta incercam sa zic....si ca sa ma folosesc de pozele alea din carte....daca ne imaginam acel arc scurt, care e pus in poza acolo , si la care unghiul e deja de 90 grade....daca acel arc ar fi avbut capetele recurve, sau reflex, unghiul nu ar mai fi fost acelasi....bine-inteles ca o sa se poata spuna pe urma, ca la cat e de scurt arcul ala, daca mai facem si capetele recurve, s-ar putea ori sa se rupa, ori sa ia foarte mult set, ceea ce ar duce la ceva si mai grav ....sau cu alte cuvinte s-ar anula reflexul care i l-am pus noi in capete...numai ca de asta arcurile scurte se fac reflex deflex....faptul ca e deflex, ajuta prima jumatate a bratului, sa nu mai fie atat de solicitata la full draw, iar reflexul ajuta la o stocare mai mare a energiei in faza primara, ceea ce e foarte bine....si unghiul care il face coarda ramane undeva rezonabil.....de asta ziceam ca e important si cum se fac aceste arcuri scurte...acuma daca vorbim de 2 arcuri identice ca si design, numai ca de o lungime diferita, treaba e asa cum ai zis-o tu ......numai ca totusi...exagerand un pic...nu are logica sa ne apucam sa facem arcuri de 2m. si sa le intindem doar 70cm....adica nu stiu mi se pare aiurea....indiferent ca unghiul cu coarda e foarte mic, sau mai stiu eu....trebuie sa existe un echilibru pana la urma...sper ca nu s-a suparat nimeni, ca am zis sa se deschida un topic separat pentru discutii de genu asta.....acolo nu era locul potrivit sa se discute despre treburi de genu asta...subiectul asta e atat de vast incat sincer cred ca ar trebui un topic doar pentru discutii de genu asta...si poate ar fi de folos si pentru cei mai noi, si nu numai....apropo de avantaje ale diferitelor desing-uri etc...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Design arc

Post by akila » 24 Sep 2009, 00:45

Maine o sa revin cu poze ca sa nu se creada ca vorbesc chiar de pe pereti asa....ma gandeam ca o sa fie o discutie constructiva, nu asa.... mi s-au descarcat acumulatorii la aparatul foto si nu am cu ce sa fac poze..

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Design arc

Post by akila » 24 Sep 2009, 12:27

Salut....cum am spus si aseara am revenit cu poze....acuma vreau sa ma fac foarte bine inteles ...nu vreau eu sa am ultimul cuvant..vreau doar sa argumentez la ce am afirmat acu cateva zile in urma..si anume...ca nu are logica si nu e performant sa faci un arc foarte lung, doar ca unghiul care il face coarda e mic, si in felul asta acumuleaza mai multa energie si nu mai stacheaza.....si am sa pun acuma niste poze din aceeasi carte de unde si florin a scos pozele respective, si o sa vedeti despre ce vorbeam eu de fapt....vreau sa spun ca Florin a avut dreptate 100% cu ce a spus el .....numai ca ma repet...problema are mai multe fete...sunt atat de multe design-uri....de asta ziceam ca e foarte mult de discutat pe tema asta....acuma o sa pun pozele...
In poza asta se vede acolo o lista, cu arcuri de diferite lungimi, care au fost toate intinse 28", avand 50lbs forta.....toate arcurile au avut aceleasi caracterisitici, mai putin lungimea lor totala...si se vede acolo...cel mai scurt arc are 48" si cel mai lung are 94"...si mai jos vin si explicatiile...arcul cel mai lung a acumulat cea mai multa energie pe acel grafic care se face.....datorita unghiului foarte mic care il face coarda....numai ca daca ne uitam la acea lista....cu toate ca el a acumulat cea mai mare energie pe grafic, acest lucru nu s-a intamplat si cand a venit vorba de masurat viteza sagetii...lucru care de fapt ne intereseaza in final....el ca si viteza, a avut aceleasi performante ca cel mai scurt arc din lista respectiva....Si aici vine exact ce ziceam eu...de acel echilibru....si s-a descoperit, ca de fapt cel mai eficient arc din lista a fost cel de 66 " si cel de 67", care la un full draw de 28" a scos 153fps....66" inseamna 165cm lungime, pentru o intindere de 28"....si mai zice acolo...avand acest raport in minte....acuma mai putem adauga sau scadea din aceasta lungime a arcului, in functie de cat intindem fiecare...daca intinzi 29", atunci in loc de 66" lungime, poti face arcul un pic mai lung....de 68" sa zic...sau invers...daca intinzi mai putin se mai poate scadea....
Image
Si acuma pe pagina urmatoare, se poate vedea graficul ala de care ma ziceam....acolo nu sunt decat curbele, a 3 arcuri....cel mai lung ala de 94", pe urma cel de 66", si ultima cel de 48".....se vede acolo ce zicea florin...graficul arata ca arcul cel mai lung acumuleaza cea mai multa energie....dar problema e, ca niste brate atat de lungi necesita un consum mare de energie pentru a fi aruncate inspre inainte....iar acest lucru se vede la testul final si anume cu ce viteza trage arcul respectiv...mai jos puteti vedea iarasi ceva interesant....Au luat arcul castigator...cel de 66" lungime, care tragea 153 fps....si au mai facut inca 3 arcuri mai scurte, dar cu capetele recurve... 60", 59"., 51" lungime....si puteti vedea cam ce s-a intamplat....si explica si acolo....datorita faptului ca arcurile aveau capetele recurve, se comporta la fel ca si un arc cu profil de long bow...pentru ca daca faci capele recurve, unghiul care il face coarda , ramane mic...exact ce spuneam eu acu 2 zile....si puteti vedea in lista ce s-a intamplat, cand au masurat viteza sagetii....arcul cel mai scurt a fost cel mai rapid....acuma o sa se spuna, ca s-a folosit alt lemn,( ca si eu m-am gandit la asta)....arcurile alea scurte au tendon pe ele, fapt care ajuta un pic....dar revin la ce spuneam....problema e mult mai vasta....si eu de asta am tinut de discutam undeva separat de chestiile astea.....arcurile scurte pot fi mai performante decat un arc lung daca sunt facute cum trebuie si daca se ia in consideratie toate acete aspecte...unghiul care il face coarda, lungimea, cum se distribuie corect masa lemnoasa, tiller, etc....sunt o gramada de chestii care sun importante, nu numai unghiul care il fce coarda...
Image
Sper ca am fost de ajutor....nu vreau eu sa am ultimul cuvant....topicul il consider deschis pentru toata lumea...nu am vrut sa fie o confruntare directa cu florin ...dar e bine ca atunci cand se vine si se face o corectie la ceva ce am spus., sa se explice chestia pana la capat...nu doar asa pe bucatele...as mi se pare corect....nici ce am completat eu aici nu e complet...performantele unui arc sunt influentate cum am spus si mai sus de foarte multe lucruri...care daca sun luate in calcul ,duc la ceva performant...acestea fiind spuse, voi hotarati cat de lungi va veti face arcurile de-acuma incolo....sau ce design, etc....eu atat am avut de spus...merci si bafta..

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Design arc

Post by florinarnaut » 24 Sep 2009, 18:41

. HISTER'EZIS s.n. Fenomen cu caracter ireversibil care constă în faptul că succesiunea stărilor unei substanţe, determinate de variaţia unui parametru, diferă de succesiunea stărilor determinate de variaţia în sens contrar a aceluiasi parametru

Nu inteleg nimic din folosirea acestui termen in constructia de arcuri ,lungi sau scurte.
Mai invatam !
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Design arc

Post by akila » 24 Sep 2009, 19:21

florinarnaut wrote:. HISTER'EZIS s.n. Fenomen cu caracter ireversibil care constă în faptul că succesiunea stărilor unei substanţe, determinate de variaţia unui parametru, diferă de succesiunea stărilor determinate de variaţia în sens contrar a aceluiasi parametru

Nu inteleg nimic din folosirea acestui termen in constructia de arcuri ,lungi sau scurte.
Mai invatam !
Am sa incerc sa dau un ex...sincer capitolul asta mi-a cam dat ceva batai de cap....cartile sunt scrise in limba engelza,,,eu engleza nu am facut in scoala...am invatat pur si simplu asa dupa ureche...si uneori cand citesc ceva, imi vine foarte greu sa inteleg chiar tot ...sunt cuvinte sau termeni pe care nu-i cunosc si nah...imi vine mai greu...am sa incerc sa-ti dau un ex....poate altcineva poate explica fenomenul mai bine....ei la acest fenomen ii mai zic "internal friction"...si ca sa-ti dau un ex.... s-au facut ceva teste.. si a iesit ceva de genu asta... s-a intins un arc de 58lbs forta mai intai la 20" apoi la 28", si s-a revenit la 20"...si a iesit urmatoarea chestie...36lbs la 20",,,,59lbs la 28",,,,si cand s-a revenit la 20"...cantarul arata 34lbs...forta a scazut cu 2lbs...daca s-ar face un grafic si s-ar desena cele 2 curbe, patratele dintre cele 2 curbe reprezinta acest histerezis...adica undeva la 7%....aceste fenomen difera de la lemn la lemn,,,in functie de elasticitate, rezistenta etc...Acest test se face cu arcul fiind rece..acelasi arc, a fost iarasi masurat imediat dupa primul teste...si rezultatele au fost.... la 20"- 34lbs, la 28"-58lbs, la 20" cand s-a revenit, forta a fost de 33,8lbs....la un moment dat fenomenul se stabilizeaza...dar ma repet depinde mult de lemnul folosit.....pentru ca de ex. s-a facut acelasi test pe un arc facut din Hickory....cand a fost testat la rece... dupa prima tura, fenomenul era de 15%, si cand s-a facut al doilea test fenomenul era inca de 3%....mult mai mult fata de primul arc care era facut din artar....cam despre asta ar fi vorba cand vorbim de histerezis.....nu stiu daca am reusit sa explic foarte bine...v-am spus...capitolul asta l-am citit de cateva ori...mai sunt acolo cateva explicatii...sincer nu reusesc sa leg perfect chiar tot ce e acolo...dar in mare cam despre asta e vorba...

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Design arc

Post by Pisic » 24 Sep 2009, 20:36

asta cu scaderea fortei cand se revine la intinderea de 20 mi-a adus aminte de ce se vorbea pe paleoplanet,despre pierderea fortei cand arcul sta mai multe secunde incordat,ex 5 secunde,fapt care duce si la acumulare de set;daca arcul sta mai mult la full,incepe sa se ,,blegeasca'' de aceea la flight se foloseste tehnica rapida
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

Sorin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Design arc

Post by Sorin » 24 Sep 2009, 21:02

Acum ar trebui studiat si histerezisul dinamic, ca de fapt asta conteaza la eliberarea sagetii. Si cum valorile se schimba in functie de greutatea sagetii, lucrurile devin foarte complicate.

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Design arc

Post by Neacsu Ionut » 24 Oct 2009, 22:29

Salut, ca sa nu mai deschid alt topic postez aici un link gasit in cautarile mele pe net...la inceputul cartii sunt prezentate destul de clar principalele designuri de arc...cel putin pt incepatori e bun sa isi faca asa o idee....ma gandeam ca se potriveste macar cu titlul topicului... :d
http://books.google.ro/books?id=YTU8eeq ... ow&f=false
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

Post Reply