salcie,salcam sau alun?

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
xiang
Membru al forumului
Membru al forumului
salcie,salcam sau alun?

Post by xiang » 08 Nov 2009, 14:13

am o inrebare.de mul ma chinui sa imi construiesc un arc.am incercatmai multe variante de lemn dar in final am ales salcia alunul si salcamul :| .ce imi recomandati?

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: salcie,salcam sau alun?

Post by dady » 08 Nov 2009, 15:18

alunul si salcamul sunt lemne bune chiar f bune pt arcuri, salcia deloc.

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: salcie,salcam sau alun?

Post by liviu » 08 Nov 2009, 22:22

Salut,

Dintre esentele bune pentru arc, alunul este probabil cel mai usor de lucrat. Din alun poti face un arc rapid, dar nu prea longeviv. Daca vrei ceva de tarie mica-medie, alunul. Daca vrei un arc mai tare, salcamul.

JohnTheRipper
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: salcie,salcam sau alun?

Post by JohnTheRipper » 09 Nov 2009, 16:37

Salcia in orice caz nu. Poate e ea mai elastica atunci cand e proaspat taiata si e inca umeda, dar pe masura ce se usuca face cristale (cauta pe google "chrysal") adica fracturi de compresie foarte foarte usor. Din alun ies arcuri rapide, si e foarte moale, deci usor de lucrat. La alun si la salcam sectiunea longitutdinala (cum te uiti din varful arcului pe lungime lui) ideala este cu spatele rotunjit si burta plata, amandoua soiuri de lemne fiind foarte bune in tensiune, dar slabe in compresie. Indiferent de soiul ales (alun sau salcam) iti recomand sa tratezi burta termic cu heat-gunul, sau daca nu ai heat-gun la niste jar care arde mocnit e destul de bine, cu conditia sa umezesti arcul un pic pe spate ca sa nu se caleasca si acolo, ca face poc :d Daca vrei sa ai o reusita aproape garantata incearca niste artar. Raportul de rezistenta in tensiune/compresie e aproape 1, adica rezista la fel de bine in compresie cat si in elasticitate, si nu e sensibil la tiller. Primul meu arc a fost din ceva specie de artar gasit pe la munte, avea doar 148 cm lungime cu maner de 20 de cm care nu se indoia, avea tiller foarte naspa, dar merge intins pana la 70 de cm si din cate stiu eu inca trage (ce-i drept era slab, numa vreo 14 kile). In fine, orice specie ai alege, posteaza aici pe forum bucata de lemn pe care ai taiat-o sau urmeaza sa o tai, si sunt aici o mana de oameni care te pot ajuta >:d< . Iti urez succes si numai bine!

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: salcie,salcam sau alun?

Post by rotariu nicolae » 09 Nov 2009, 21:48

salut buna poanta cu fluierul si ceaiul nea avrame .daca vrei arc de jucarie fal din salcie sau alun sau din orice nuia vrei! daca vrei un arc adevarat fal din lemn de esenta mai tare si cel mai usor de gasit la noi si zic eu cel mai bun este salcimul,am arcuri facute din salcim uscat si sint foarte bune .sfatul meu cauta salcim gata uscat in mod natural citiva ani si cu putin efort si indeminare va iesi un arc bun si frumos gasesti pe forum destule informatii!

HansEric
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: salcie,salcam sau alun?

Post by HansEric » 13 Nov 2009, 19:46

Am inteles ca nu se poate folosi orice salcam , e o specie anume fara tzepi pe trunchi... Ne poate lamuri cineva?

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: salcie,salcam sau alun?

Post by Pisic » 13 Nov 2009, 20:18

cauta pe forum....
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: salcie,salcam sau alun?

Post by Pisic » 13 Nov 2009, 22:00

la incepatori e bine sa fie inelele mai groase mai ales ca trebuie sa dea sapwoodul jos;cu inelelel subtiri e mai greu sa iei sapul jos fara sa tai si un inel de pe spate
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: salcie,salcam sau alun?

Post by rotariu nicolae » 14 Nov 2009, 21:28

salut ! da un salcim de calitate il gasesti greu, din intimplare eu am gasit la cineva intr-o magazie niste salcim uscat peste 20 de ani am facut pina acum din el 3 arcuri ,din care un longbow la care mai lucrez si a mai facut si fratele meu (maestro) 2arcuri mai am o bucata calitatea 1 am promiso lui Florin si inca o bucata pregatita pentru un arc lat de 180cm dar care are un nod mare chear in zona minerului nu cred ca se va rupe acolo .concluzia e ca au iesit arcuri foarte bune .deci cautati salcim uscat citiva ani in mod natural , la tara sar putea sa gasiti ,este des folosit in gospodaria taraneasca ca ex. spalieri de vie stilpi de gard , grinzi de acoperis etc .salut

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: salcie,salcam sau alun?

Post by Pisic » 14 Nov 2009, 21:59

eu am gasit salcam uscat de ceva timp la tara (stalpi de gard);problema e ca nu am cum sa il aduc de la tara pana in cluj,asta daca ma lasa unchiu sa il aduc :))
cautati la tara,ca sunt sanse sa gasiti,daca nu,taiati mai multi odata si ii puneti la uscat;nu chiar o padure,2-3-4,sau 2 mari....
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

Post Reply