O bucata de salcam

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
------
Membru al forumului
Membru al forumului
O bucata de salcam

Post by ------ » 18 Nov 2009, 19:00

admin edit: Autorul acestui mesaj a cerut categoric stergerea lui. Pentru pastrarea cursivitatii, in unele cazuri am ales sa “traduc” in loc sa sterg. In cazul de fata autorul intreaba cum sa scoata trei arcuri dintr-un lemn cu sectiunea urmatoare
Image

User avatar
candavaly
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:102
Joined:24 Jun 2007, 20:15
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:28
Location:Bucuresti
Contact:

Re: O bucata de salcam

Post by candavaly » 18 Nov 2009, 19:08

Deci din partea de sus un Holmegaard iese prea bine dar trebe sa lipesti inca o bucata de lemn pt maner si poate pt sfarsitul bratelor acolo unde sunt nock urile
din mijloc un flatbow optional marit manerul
si din ce ramane un arc lung englezesc, la fel adaugata o portiune la maner numai ca pe asta sa il faci in sectiune ca un trapez cu o latura mica de cel putin 5 - 10 mm
acum depinde de cat e de gros lemnul ca sa alegi puterea si lungimea bratelor
bafta
Die with your boots on ! ! !

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: O bucata de salcam

Post by Neacsu Ionut » 18 Nov 2009, 19:46

Salut Florin...eu l-as despica asa:
Image

cred ca e mai bine deoarece se pierde cel mai putin material, si ai la toate bucatile o grosime suficienta, nefiind nevoie sa mai lipesti nimic... :)

daca ai 9 cm latime la spate poti lejer sa il dai in doua...pentru ca 4cm e suficient pentru orice model de arc(in afara de pagaie)...asta tinand cont ca lemnul are densitate asa mare...sigur stii, dar la lemnele cu densitate mai mare e mai bine sa faci bratele mai inguste...

acum eu n-am prea multa experienta...nu stiu, dar recent am despicat cateva bucati de salcam (mai exact vreo 42 :d )...am incercat sa scot la cateva 3 bucati in felul cum a zis candavaly...mie nu mi-a mers....acum e foarte posibil sa fi gresit eu...dar pot zice din experienta ca in felul in care am zis merge foarte bine...acuma daca il tai la banzic nu se mai pune problema, dar daca il crapi cu pene, cred ca e mai bine cum zic eu :)

oricum e super lemnul....o sa iasa cu siguranta ceva deosebit...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: O bucata de salcam

Post by Pisic » 18 Nov 2009, 20:52

e cam la limita cum zice ionut;daca il despici cu pene ai marja de eroare cativa mm,daca ai luat-o il lateral unpic tre sa faci un arc subtirel....da cred ca ai circular,si la ala nu-s probleme

flat sau elb :X sau orice,toate is faine :))
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: O bucata de salcam

Post by Neacsu Ionut » 18 Nov 2009, 21:20

eu zic ca e mai riscant asa...
Image

asta daca vrei sa scoti 3 bucati din el...oricum si in TBB asa se recomanda
Image
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: O bucata de salcam

Post by rotariu nicolae » 18 Nov 2009, 22:09

salut florine sfatul meu ,stiu nu prea am experienta dar dupa cite ai vazut am facut citeva arcuri bunicele din acelasi salcim deci te sfatuiesc sa faci un singur arc din bucata aceia ,zilele astea am facut din aclasi trunchi de salcim un long bow cu sectiune "D" cu lungimea de 185cm latime linga miner 3 cm grosime apr. 2-2,5cm si la noc o latime 7mm dupa ce a fost gata finisat fara nici un defect l-am intins 72cm si a cedat brusc nu am apucat sa-i masor forta dar cred ca avea 70lbs pote peste dec concluzia mea e ca din acest salcim poti face doar arc lat. scuza-ma in mod normal eu iti ceream sfaturi dar cunosc bine acea bucata de lemn si cred ca de aceasi parere e si fratele meu ,ar fi pacat sa se intimple o "tragedie"cu ea.

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: O bucata de salcam

Post by Neacsu Ionut » 19 Nov 2009, 12:08

Salut....mai mult ca sigur ca s-a rupt din cauza sectiunii D....la salcam ar fi mai buna o sectiune ovala....dreptunghi cu colturile rotunjite...

nu stiu, eu zic ca macar doua bucati se pot scoate din lemnul ala....
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: O bucata de salcam

Post by akila » 19 Nov 2009, 13:24

Sal....florin...circularul ala e fix sau e circular de ala de mana???daca e fix e cam nasol....daca e de ala de mana, poti face taieturile alea care le-a desenat Ionut prima data....sa scoti 3 buc. din el.....poti taia lemnul intai pe o parte, apoi il intorci pe partea cealalta, numai sa-l pui in asa fel incat taitura facuta de tine sa fie dreapta, nu oblica....si pe urma il intorci pe partea cealalta, si incerci sa tai pe aceeasi directie, ca sa intalneasca taieturile, cat mai curat....si l-ai taiat in 2 odata....ma refer la taietura aia orizontala de la mijloc....pe urma chiar daca ramane grosime de 4,5 cm....poti sa-l tai la fel si vertical, in 2.....ca pe urma se despica usor.....asta daca vrei musai sa scoti 3 bucati din el.....s-ar mai putea despica lemnul pe lungime... iarasi ma refel la despicatura aia orizontala de la mijloc...dar iti trebuie o scula speciala...o lama mai boanta asa, care la un capat are un maner, si bati cu ciocanu in aia, si ea desface inelele, si despica lemnul.....ideea e sa despice nu sa taie....oricum 2 bucati de lemn ies sigur din lemnu ala.....eu am mai taiat de ex la circular de asta de mana lemn asa cum ai tu....fara sa incerc sa recuperez si bucata aia de jos...mai ingusta...nici nu era asa mult material ca la tine....oricum ce incerc sa spun e ca...circularul meu tot asa taie, cam 6 cm... si am bagat circularu in lemn, si am taiat pe lung, si restul de lemn care ramasese netaiat, la-m despicat, si s-a despicat curat frumos...mai ramasesera vreo 3 cm asa....nu stiu in romana cum ii zice metodei asteia, dar in engleza ii zic astia "cherfing"....faci intai o taietura cu circularul si apoi despici.....atentie...cu circularul de mana...nu de ala fix..ca acolo e cam belea....am precizat asta pentru cei mai noi..sunt sigur ca tu stii cum e cu sculele , etc.....cam asta ar fi..... bafta.. <):)

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: O bucata de salcam

Post by akila » 19 Nov 2009, 14:11

Mda....cam aiurea.....cu circularu de masa e super riscant...acuma nu am timp ca tre sa fug....dar o sa caut sa vad daca gasesc scula aia....de fapt e o lama lunga asa....care nu e ascutita...e lasata mai boanta...la un capat are sudat inca o bucata de metal care serveste drept maner...lama are o forma de L....si de manerul ala tii cu mana, si in capatul celalat bati cu ciocanul inaintand cu scula respectiva printre inelele lemnului...si scula aia cica ar despica mai curat....ca nu taie lemnul, ci doar il desface pe fibra.....oricum chiar si asa cred ca poti scoate 2 bucati.....drujba ai??? :d ....eu am mai folosit si drujba la bucati mai mari de lemn...

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: O bucata de salcam

Post by rotariu nicolae » 19 Nov 2009, 21:37

salut ! florine vezi ca sub stratul alb care e cam subtire inca vreo 3-4 straturi de inele sint cam nesanatoase probabil din cauza vechimii asa ca 3bucati nu cred ca vei scoate in cel mai fericit caz cred eu doua arcuri bune vor iesi .orice decizie vei lua iti urez noroc si vrem sa vedem cit mai repede primul arc !

Post Reply