Fisii de bambus din parchet

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:
Re: Fisii de bambus din parchet

Post by florinarnaut » 29 Oct 2010, 21:37

sspoll wrote: dar am observat o cheste.. tr sa pui in rasina putina faina de lemn cum ar fi cea dela taiatura de bomfaier.. s-o ingrosi putin pt ca altfen se scurge toata si nu prea ramane intre bucatile de lemn.. nu stiu la arc
Cind folosesti un "lipici" cu uscare lenta, se evita pozitionarea mat. de lipit in plan vertical, nu e imposibil de "lipit", dar de ce sa te complici daca nu e cazul...cit despre "diluarea" rasinei cu ..ceva..fie si faina de lemn(rumegus fin)...nu cred ca e ceva care va imbunatatii performantele lipiturii...ma refer la laminate :)
Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: Fisii de bambus din parchet

Post by sspoll » 30 Oct 2010, 17:30

hai sa-ti spun o patanie de a mea:
in august m-am apucat sa-mi fac barca si placajul avea intreg 2,5m ir mie imi trebuia de 3,5m, deci a tr sa fac o imbinare..metoda prin care se construieste se numeste stitch and glue.
si este indicat folosirea fainei de lemn la imbinarea fasiilor de placaj pt ca lemnul fiind f uscat suge aproape toata rasina si nu prea mai tamane intre ele suficienta rasina sa poata sa faca lipitura.si eu prima data am folosit fara faina..si teapa s-au desprins..si abea a doua oara dupa ce am folosit rasina s-au prins.

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: Fisii de bambus din parchet

Post by sspoll » 31 Oct 2010, 20:17

merci de incurajare si sfat..
stiu ca rasina epoxidica este ce-a mai ok dar nu as apela la bizon din mai multe motive.1 este prea putin in siringuta aia si banuiesc ca pt un laminat trebuiesc cateva siringi bune x 18/20 lei siringutza... se cam aduna niste bani si de banii aia mai bine iau de-la adresa mentionata mai sus sau chiar de-la polidis..chiar vineri mi-am mai luat 1 kg sa mai dau o mana pe interiorul barcii. si este ok la pret si calitatea este aceiasi.

lochness
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Fisii de bambus din parchet

Post by lochness » 13 Nov 2010, 16:51

Salut.
Si eu as incerca costructia unui arc (primul) takedown recurve din fasii din bambus. problema este ca la mine in oras nu gasesc asa ceva nici la pachet intreg ca sa nu mai zic de o fasie -doua. Ma poate ajuta cineva in acest sens? Daca este necesar platesc in avans. Ma gandesc ca 2 placi de parchet vor fi suficiente si pentru 3 arcuri nu doar unul.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Fisii de bambus din parchet

Post by florinarnaut » 15 Nov 2010, 21:01

Salut!
Tablia de parchet din bambus are o grosime de 12-15-18 mm, ce ti-ar permite teoretic sa despici mai multe fasi( in functie de grosimea lamei ); Lucrurile stau altfel ,din pacate,producatorul e atent cu produsul,aseza bambusul de calitate doar la suprafata(e laminat in 4-5 straturi) in rest poti avea surprize!
Daca sint late de 18mm ,scoti sigur 3 fisii de calitate dintr-o tablie! Eu as calcula pt doua arcuri jumate :) ,cind esti la limita cu toate nici nu poti sa te concentrezi...asta apropo de prelucrare,cu o fasie de 1,2mm se poate intimpla orce la calibrare, doamne fere!

Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Post Reply