Fisii de bambus din parchet

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:
Fisii de bambus din parchet

Post by florinarnaut » 23 Dec 2009, 20:09

Salut!

Intr-un topic Maestro sugera folosirea parchetului din bambus , ca materie prima in constructia de arcuri laminate,mai precis a fisiilor de bambus.
Am probat acest lucru si rezultatul este unul bun...iar pt mine este unul f.bun.Am mai facut fisii din frasin , salcim ,stejar,dar nu se compara cu cele de bambus,constant in elasticitate si textura pe toata lungimea fisiei.
Despre pret , e mai mult decit acceptabil.Un pachet de parchet costa cca 200.00 roni, dar mai sint si pachete descomplectate si poti cumpara la bucata cu 10 roni cea de 130mm latime si 8 roni cea de 90mm. Lungimea e de 900mm . Dintr-o placa de parchet se obtin prin debitare (la circular) 3 , 6 , 9 , fisii asta in functie de grosimea dorita si nu in ultimul rind de indeminare.
Eu le-am taiat de 2mm grosime si 40mm latime.Pe urma la un atelier de mobila (mobila din lemn masiv sau lemn furniruit)le-am trecut la o masina de calibrat si slefuit si am obtinut dimensiunile dorite (uzuale) , 1,8mm,1,5mm , 1,2mm cu o precizie de 0,02.
Se stie ca fisiile de bambus folosite la arcurile laminate sint supuse la un tratament termic. Nu cred ca fabricantul de parchet foloseste bambusul asa cum il aduce din "padure" fara sa ii aplice nici un tratament.Asa ca ...
Sustin alaturi de Maestro ca merita incercat.
Citeva din aceste fisii:
Image
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Fisii de bambus din parchet

Post by dady » 23 Dec 2009, 22:09

vad ca ia amploare parchetu asta, ieri vorbeam cu Mitu despre el caci vreau sa incerc un yumi laminat cu fasii d-astea de bambus, problema mea e ca au numai 90cm :(, dar gasesc eu o modalitate de imbinare sa ajung la 2m :), cat despre debitat mie-mi tre undeva la 3mm minim asa ca e putin mai usor. spor la mesterit si sa nevedem cu arcuri noi ;)

WhyNot
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Fisii de bambus din parchet

Post by WhyNot » 19 Feb 2010, 11:28

Acum am si eu cateva intrebari:
- de ce in poza sunt doua culori la fasiile de bambus ?
- de ce ai taiat trei feluri de fasii 1.8, 1.5, 1.2 ? (adica de ce le-ai finisat la grosimile astea)
- daca sunt pentru laminat din 3 fasii, care e ordinea in care le pui la lipit ?(ma refer la grosimi)
- ma intereseaza daca vreau sa-l fac reflex-deflex, nu takedown, cum atasez manerul de corpul arcului ? Adica toate fasiile, inclusiv manerul se lipesc in acelasi timp ?
Imi cer scuze ca nu stiu sa ma exprim in termeni de specialitate... o sa incerc sa ma perfectionez, dar deocamdata nu ma pricep decat la pus intrebari :)
As vrea sa va rog daca se poate sa cer de la cineva, cateva sfaturi prin telefon sau YM sau e-mail. E mult mai la indemana, decat sa postez, apoi sa astept 1-2 zile pana apare postul si inca vreo cateva zile pana se raspunde...

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Fisii de bambus din parchet

Post by dady » 20 Feb 2010, 15:27

vezi ca in stanga, sub poza fiecaruia si sub informatii sunt niste iconuri, cei care au omuletu galben si-au pus id-ul de YM, ia-l si vb cu ei.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Fisii de bambus din parchet

Post by florinarnaut » 20 Feb 2010, 20:38

Salut!
Cind am cumparat parchet laminat , existau trei culori: galben , ciocolatiu si wenge (maro inchis).La cel din urma se vedea clar ca, culoarea era obtinuta prin baituire si nu m-a interesat!
Cel ciocolatiu nu e baituit,asa e el, fie este alt soi,fie este recoltat in alt stadiu de maturitate , nu stiu, dar se comporta la fel(nu am observat diferente majore de luat in seama).
Acuma , culorile l-e alegi in functie de ce contraste iti propui , pt brate pt miner ,nock-uri etc.

De ce mai multe grosimi ?
Sincer , mi-as dorii grosimi din zecime in zecime de mm 1,1 1,2 .....1,9 2. dar e costisitor si atunci am ales valori cu care pot obtine grosimea pachetului de laminat pe care o doresc.
Pe de alta parte este de dorit ca fisiile sa fie conice ca grosime,lucru greu de realizat pe o lungime de 800 mm(ex. de la 1,9mm la 1,2mm) si atunci "pleci" din centrul arcului catre nock cu 3-4 fisi, 1-2-a (din mijlocul laminatului care sint mai subtiri) l-e "pierzi" pe drum (vezi dimensiuni brat TD)si obti o conicitate "fortata"pe alocuri dar corecta ,fara abateri grave.

Daca am fisii de: 1,8mm , 1,5mm , 1,2mm si tre sa fac un laminat din "trei" atunci as pune : spate 1,8 ; mijloc 1,2 ;
burta 1,5

In general minerul este cuprins in laminat, in vari moduri.....
Un exemplu:
Image

De lipit ,eu procedez in doua etape,dureaza mai mult dar e mai sigur.Mai precis etapa unu: spatele arcului etapa doi cuprinde lipirea minerului si
a fisiilor de pe burta arcului. Daca ai experienta si te misti rapid(exclus sa mai faci si poze!) merge si dintr-una.
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Fisii de bambus din parchet

Post by florinarnaut » 20 Feb 2010, 23:12

dady wrote: problema mea e ca au numai 90cm :(, dar gasesc eu o modalitate de imbinare sa ajung la 2m :), cat despre debitat mie-mi tre undeva la 3mm minim;)
Daca e vorba de laminat se poate obtine aproape ..orce...
Daca fisia de 3 mm este obtinuta laminind trei fisii de 1mm inbinindu-le in puncte de solicitare minima e vreo problema?
Cred ca aceasta stratificare e benefica...doar o parere.
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Fisii de bambus din parchet

Post by dady » 21 Feb 2010, 00:46

da, numai ca mie-mi tre pt yumi, unde nu sunt fasii de 1mm si nici de 3. sunt cele 5-7 din core ce au cam 7x5mm. si rezulta mijlocul care e la maner de 7 si la capete de 5 respectiv 4. Dar am reusit sa tai direct fasii laminate din bambus la grosimea de 15mm si am folosit pe latime 2 imbinate in puncte unde tensiunea e mai mica.

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

salut

Post by sspoll » 15 Mar 2010, 00:20

voi ce adezivi folositi la stratificare?

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Fisii de bambus din parchet

Post by florinarnaut » 15 Mar 2010, 13:11

Eu am folosit doua tipuri de rasina epoxidica :
- Bowgrip 100 (made SUA)
- Bizon,la seringa de 24ml (de pe piata romaneasca)
S-au comportat f.bine amindoua !Diferenta e pretul! Bizonul e mai scump.
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: Fisii de bambus din parchet

Post by sspoll » 29 Oct 2010, 13:31

eu am cumparat de pe net http://www.sierra.ro/categorii.php?id=210&page=2
dar din august m-am apucat sa-mi fac barca si am folosit si poliesterica dar si epoxidica.. cea epoxidica pot sa va spun ca se impregneaza f f bine in lemn cea poliesterica iese din discutie pt arcuri pt ca nu este pt asa ceva.
dar am observat o cheste.. tr sa pui in rasina putina faina de lemn cum ar fi cea dela taiatura de bomfaier.. s-o ingrosi putin pt ca altfen se scurge toata si nu prea ramane intre bucatile de lemn.. nu stiu la arc cu se procedeaza ..adevarul ca intaritorul era cu intarire lenta nu rapida... poate si din cauza asta.

Post Reply