arc lat 23kgf

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
KI306
Membru al forumului
Membru al forumului
arc lat 23kgf

Post by KI306 » 17 Jan 2010, 23:43

Am construit si eu un arc care nu pot sa il expun deoarece nu se ridica la calitatile de dizain pe care voi le aveti la arcurile voastre care trebuie sa recunosc sint super dar pentru placerea mea al meu merge destul de bine.L-am confectionat dintr-o foaie de arc de masina(lada1200) foaia cea mai mica pe care am taiato in doua gaurind-o la capeti pentru a o putea monta pe miner si pt. ai monta capeti pt. sfoara(coarda de otel de 2mm).La lungimea de 72 cm pe sageata (mai mult nu pot sa trag momentan) am 23kgf sagetile au o lungime de 80cm confectionate manual din lemn de tei,cioc de otel lat ascutit pe doua parti (tip vinatoare ),cu o greutate de 50gr.cred ca la aceasta greutate a sagetilor lovitura este foarte tare la 20-25 de metri.Lungimea arcului este de 110cm montata coarda si 120cm fara coarda.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: arc lat 23kgf

Post by Mugurbb » 18 Jan 2010, 00:05

felicitari pentru initiativa si chiar sunt curios cum arata arcul
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: arc lat 23kgf

Post by florinarnaut » 18 Jan 2010, 00:18

KI306 wrote:Am construit si eu un arc care nu pot sa il expun deoarece nu se ridica la calitatile de dizain \

Salut!
De ce sa nu expui? da ca e ceva original! Nu pt asta e forumul ?Lasa-i pe privitori sa decida ,nu da un verdict negativ unui inceput...
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

KI306
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arc lat 23kgf

Post by KI306 » 18 Jan 2010, 14:35

salut* Stiu ca sunt multe materiale pt. conf. un arc dar un arc din otel nu mai oboseste ceia ce inseamna ca ai aceiasi forta in special la desprinderea sagetii de pe coarda la distanta corzii fata de miner care dupa mine este f. importanta si care ar trebuii sa fie cit mai mare ex. aprox. 25cm pentru ca atunci sageata nu este aruncata prea mult pe partea unde tragi.Cu cit se apropie unghiul se deschide ma refer la arcurile traditionale (fara fereastra de tragere).

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: arc lat 23kgf

Post by Mugurbb » 18 Jan 2010, 15:53

orishicat, io-s tare curios cum arata si cam cit e de lat
Silence is golden and Duct Tape is silver.

KI306
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arc lat 23kgf

Post by KI306 » 18 Jan 2010, 16:33

bratele de otel au 3cm latime/5mm grosime f. elastice sunt prinse pe miner in pozitie gata curbata minus 10 cm pentru intinderea corzii ca sa am minim 25cm distanta fata de miner taria lui creste semnificativ pe ultimi 10-15cm adica la o lungime de aprox 55-72cm pe sageata cit pot eu trage.

KI306
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arc lat 23kgf

Post by KI306 » 18 Jan 2010, 16:54

Am o intrebare care vrea sa ma asculte: de ce toti care fac arcuri traditionale nu respecta forma de arc traditional? si fac minerul cu suport pentru sageata si culmea si in interior rezultind acea fereastra de tragere este adevarat mica dar reduce mult unghil de tragere usurind tragerea.De ce nu monteaza sisteme de ochire atunci.Daca este arc traditional sa fie arc traditional zic eu fara suparare.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: arc lat 23kgf

Post by Pisic » 18 Jan 2010, 17:06

arcuri de lemn cu fereastra de tragere nu prea sunt multe....fereastra se face la asa zisele arcuri traditionale laminate cu fibra de sticla;la alea le zice traditionale deoarece au aproximativ aceiasi forma ca si cu unul de lemn si lucreaza in acelasi mod,nu ca si un compound unde bla bla bla......
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

sk8eradu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arc lat 23kgf

Post by sk8eradu » 18 Jan 2010, 18:01

mai mult depinde ce inseamna traditional pt fiecare...
pt mine, un arc traditional este un arc facut din materiale traditionale si nu conteaza prin ce tehnici si cu ce scule

KI306
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arc lat 23kgf

Post by KI306 » 18 Jan 2010, 18:29

Dupa mine arcul traditional este acel arc care se construieste dupa tipul arcurilor medievale adica pui mina pe miner pui sageata sprijinita pe mina incorzi sii dai drumu (traditional inseamna traditie a arcului nu a meseriei de timplar)

Post Reply