arc lat 23kgf

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: arc lat 23kgf

Post by raduL_tfh » 18 Jan 2010, 22:40

KI306 wrote:Am construit si eu un arc care nu pot sa il expun deoarece nu se ridica la calitatile de dizain pe care voi le aveti la arcurile voastre care trebuie sa recunosc sint super dar pentru placerea mea al meu merge destul de bine.L-am confectionat dintr-o foaie de arc de masina(lada1200) foaia cea mai mica pe care am taiato in doua gaurind-o la capeti pentru a o putea monta pe miner si pt. ai monta capeti pt. sfoara(coarda de otel de 2mm).La lungimea de 72 cm pe sageata (mai mult nu pot sa trag momentan) am 23kgf sagetile au o lungime de 80cm confectionate manual din lemn de tei,cioc de otel lat ascutit pe doua parti (tip vinatoare ),cu o greutate de 50gr.cred ca la aceasta greutate a sagetilor lovitura este foarte tare la 20-25 de metri.Lungimea arcului este de 110cm montata coarda si 120cm fara coarda.
Sa stii ca si eu am facut odata un arc din fire din acelea de otel folosite la construirea "halau-ului", ca un fel de plasa folosita pt prinderea pestilor (sper ca nu am spus vreo prostie, nu le am cu pescuitul). Vreau sa spun ca nu arata el extraordinar, dar mergea, pot spune ca ducea peste 70 m, cu sageti de trestie. Si nici nu era foarte greu, doar un maner de fier cu 2 bucati de otel a cate 70 cm sau cam asa ceva, nu cred ca avea peste 1 kilogram...in orice caz, nu cred ca se poate compara un arc din otel sau orice alt material neconventional cu un arc facut din lemn, cu fibra de sticla sau fara.

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: arc lat 23kgf

Post by dady » 18 Jan 2010, 23:15

da, dar daca le inclini deja nu mai e traditional ca se poate considera ca ai fereastra de tragere :|. ideea e ca ar tre sa faceti diferenta intre arc primitiv si arc traditional. arcurile americane, care sunt traditionale au ferestra de tragere. in schimb arcurile amerindiene care sunt primitive nu au. existau si arcuri primitive care aveau un fel e rest pt sageata si chiar sist de ochir, era facut f simplu dintro bucata de lemn prinsa de maner oblic, in V-ul format statea sageata si varful batului putea oferi ajutor la ochire... nu erau nici ei asa prosti si nici nu tindeau sa le fie cat mai greu de tras o sageata. parerea mea e ca restu de ex a aparut din comoditate, eu de ex d-aia mi-am facut la horsebow, sa nu-mi mai trebuiasca manusha in mana care tine arcul, nu pt ca e sageata cu 2-3mm mai spre centru. decand tot incerc sa trag cu metoda asiatica mi-am dat seama ca daca te obisnuiesti cu trasu nu-ti tre manusa pt ca sageata nu tre sa atinga mana la release doar cat sa o sustina. asa ca urmatoarele arcuri ce le am in plan, un yumi si un horsebow nu vor mai avea fereastra de tragere si nici macar arrowrest. si asta nu pt ca vreau sa-mi fie mai greu cand traf cu arcul ci pt ca, cred ca pot ajunge sa trag linistit fara sa-mi fac zgarieturi pe maini.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: arc lat 23kgf

Post by Mugurbb » 19 Jan 2010, 00:07

Pisic wrote:... unde bla bla bla......
=)) :)) =)) :)) =D>
Silence is golden and Duct Tape is silver.

KI306
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arc lat 23kgf

Post by KI306 » 19 Jan 2010, 18:10

da asa este si eu inclin arcu pt. a face jumate jumate din aruncarea spre stinga si sus.De tras si eu trag fara protectie nici la brat nici la mina iar la coarda folosesc metoda asiatica(inel pentru deget).Daca matisezi capatul din fata a penelor nu o sa te zgirii este adevarat.

KI306
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arc lat 23kgf

Post by KI306 » 19 Jan 2010, 19:33

Se pare ca am si ceva Aradeni pe aici, unde sunteti??? >:d<

Post Reply