arc maghiar/nomad

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
hujegondor
Membru al forumului
Membru al forumului
arc maghiar/nomad

Post by hujegondor » 18 Jan 2010, 11:42

salut tuturor! ma tenteaza sa fac un arc nomad/maghiar dar nu am habar cum sa incep, si ce imi trebuie pt. el, cum nu am nici cea mai mica idee de technologia de fabricare, ma puteti oare ajuta cu asa ceva ?
va multumesc anticipat.

hujegondor
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arc maghiar/nomad

Post by hujegondor » 03 Feb 2010, 20:42

bine as putea sa te intreb de unde ai facut rost de tendoane ? si inca ceva scuze daca scrie si nu am vazut eu dar ce lemn ai folosit ?

RusBogdan
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arc maghiar/nomad

Post by RusBogdan » 25 Nov 2010, 16:45

salut:)...eu am un arc maghiar :)...dar cumparat nu facut de mine:)....si personal is foarte multumit de el :) si imi place foarte mult forma:) :)>- :D/

User avatar
candavaly
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:102
Joined:24 Jun 2007, 20:15
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:28
Location:Bucuresti
Contact:

Re: arc maghiar/nomad

Post by candavaly » 26 Nov 2010, 22:16

Ce intreabari si ce raspunsuri pe masura ai primit....
si sunt altii care intreaba si sunt injurati... sau mai bine trimisi .... "VEZI CE S_A SCRIS PANA ACUM PE FORUM SI ACOLO AI T OATE INFORMATIILE DE CARE AI NEVOIE>>>>>
si inca o chestie... ce bine ar fi fost daca postai acest topic la intrebarile incepatorului....
au fost catalogate ca si intrebari ale incepatorului si alte intrebari mai interesante... dapoi asta...
Die with your boots on ! ! !

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: arc maghiar/nomad

Post by florinarnaut » 26 Nov 2010, 23:27

Salut!
candavaly wrote:Ce intreabari si ce raspunsuri pe masura ai primit....
La ce te referi ?... hujegondor a primit raspunsuri la intrebarile puse,...Arcul compozit nu e usor de realizat,necesita cunostinte,materiale,indemanare,si multe altele.
Posibil ca in acest timp(postul nu e foarte nou)sa adune informatii,materiale,si de ce nu chiar sa lucreze la un asemenea proiect !

Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
candavaly
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:102
Joined:24 Jun 2007, 20:15
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:28
Location:Bucuresti
Contact:

Re: arc maghiar/nomad

Post by candavaly » 27 Nov 2010, 11:19

Pai asta era si ideea... a primit raspunsuri...
sunt unii dintre noi care nu au acest privilegiu...
Die with your boots on ! ! !

liviu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arc maghiar/nomad

Post by liviu » 27 Nov 2010, 17:59

Salut!
Din ce-am gasit eu ca info, lemnul pentru partea flexibila cel mai bine e sa fie paltin de munte, fiindca ofera un compromis foarte bun intre flexibilitate, priza la cleiul de peste (cleiul de peste la el, de fapt :) ), masa mica la forta buna si stringfollow acceptabil.
Urechile din ulm (prima alegere) sau inima de dud (a doua alegere).
Cu tendonul si cornul e mai greu: tendon iti trebuie mai lung, mai rezistent si mai putin gras - de elan 8-| ar fi dintre cele mai bune - iar corn din bivol de apa. Cu taierea cornului, daca nu primesti deja fasii, si mai greu... gasesti info si cum se taie.
Cleiul mai bine-l iei, te complici sa-l faci (teoretic il poti face fara echipament special, daca gasesti basici de sturion, da' e greu - gasesti info tot pe atarn). Prelucrarea tendonului iti va lua o gramada... In sfarsit, e greu, dar probabil ca merita.
Importante sunt imbinarile: la maner nu stiu cum e, ar putea fi in V (totusi, daca este V, de ce mai trebuie bandajat...?). La urechi, imbinarea nu-i in V, este cea suprapusa - "clasica" huno - maghiara - la toate arcurile maghiare timpurii si la multe din cele tarzii. Ar fi existat zice-se si maghiare tarzii cu imbinare in V intre brat si ureche, ca turcestile. Eu iti recomand V si la capete - mai sigure, masa mai mica si nu-i nevoie de "bandaj" nici la tarii foarte mari (am vazut turcesti de peste 130 lb fara wrapping - se zice ca, daca faci ok imbinarea in V, la orice tarie merge fara - atentie mare pana unde mergi cu cornul si tendonul - pana la baza lui V - "varfurile" "bratului flexibil" (in fapt nu lucreaza decat pana unde incepe urechea...) - cu cornul si ceva mai mult (doar putin - foarte putin intins doar pe ureche) cu tendonul). Spor!

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: arc maghiar/nomad

Post by Pisic » 27 Nov 2010, 21:00

problema cea mai mare nu o constituie materialul......ci experienta....consideri ca ai destula experienta incat sa incerci un astfel de arc?-daca te uiti la asiatici,aflii ca au in spate mii de arcuri facute,si ani in care au fost ucenici la diferiti mesteri

a doua mare problema e cornul-cel mai usor ar fii sa il cumperi de de pe ebay gata indreptat dar aici ai sanse sa iei teapa...in loc de corn fain sa primesti corn crapat; ca sa il indrepti singur e foarte greu,din cate am vazut se incalzeste cu heatgunul,sau ceva de genu,si se tot prinde in menghina pana se indreapta,ia mult timp si rabdare

tendonul cel mai bun cica e ala de animale salbatice,ceea ce il face si mai greu de gasit,dar merge si cel "normal" daca e prelucrat cum trebuie

daca tot vrei sa incerci,intalneste-te cu cineva care a mai facut un astfel de arc si care te poate ajuta cu sfaturi si experienta

in rest-spor mult!
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

Shirak
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:99
Joined:09 May 2009, 16:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:34
Location:Zalau

Re: arc maghiar/nomad

Post by Shirak » 12 May 2011, 14:06

am citit despre un test facut in 2008 cu un arc Grozer.
Csaba zice ca a dezvoltat foarte mult tehnologia de arcuri bicompozite, astfe incat, indoaie bratul arcului pana ce cotul ajunge la manerul arcului, si acesta nu se rupe. Mai mult, arcul imediat revine in pozitia initiala inainte de indoire.
Am vazut si o poza cu arcul maghiar full draw la 34", repectiv cu un brat indoit avand varful arcului aproape pe axa de simetrie a manerului.
Zicea ca este de acord sa se sectioneze arcul sa vada lumea ca nu a folosit nici un material sintetic, evident dupe ce se plateste pretul. :)

Era interesant, ca pe interiorul bratului se vedea clar ca earu lipite doua fasii de corn. Erau doua culori diferite.

p.s. prin cotul arcului intelege parte unde se intalneste cornul fix cu bratul flexibil :)

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: arc maghiar/nomad

Post by sspoll » 14 May 2011, 18:08

interesant.. pune un link

Post Reply