fibra de sticla

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
Calinix
Membru al forumului
Membru al forumului
fibra de sticla

Post by Calinix » 05 Aug 2007, 13:21

de ceva timp ma gandesc sa fac un arc laminat cu fibra de sticla. Dar ma gandeam de unde sa fac rost de fibra de sticla. Intr-o zi, cand trec pe langa o casa care se izola termic(nu singura). Si acolo am vazut o plasa imbibata anti foc din fbra de sticla. Daca doriti fire de fibra de sticla, luat acea plasa si o desfaceti astfel incat sa ramaneti cu firele. As vrea sa intreb pe cineva care are mai multa experienta daca se poate folosi intr-un arc.

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Post by cristiflorin » 05 Aug 2007, 23:13

Salut. Andrei îmi spunea cu ceva vreme în urmă ( el ştia de pe ceva forumuri străine) că tocmai acea fibră din construcţii e cea mai accesibilă şi că se poate lipi chiar cu aracet.

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by andreih » 09 Aug 2007, 16:58

salut
cred ca trebuie precizati niste termeni. :)

prin arc laminat in general eu inteleg lemn si fasii (plate, cum sa zic, plane, material omogen de suprafata intinsa) din fibra de sticla, fibra care preia si sarcina. nu stiu inca unde s-ar gasi asa fibra.. poate florin sa stie?

eu m-am referit la "backing" adica sa se puna pe partea din exterior a arcului pentru rezistenta, acel material care e ca o panza (se poate destrama si lipi ca fire). aici nu cred ca preia activ sarcina doar iti da o siguranta ca nu se rupe arcul chiar asa usor...

andrei

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by akila » 10 Aug 2007, 21:45

Am vazut ceva de genul pe net.Un tip a luat fibra de asta care se foloseste in constructii,dar din aia la rola care are latimea cam de 5cm si a lipit cu aracet cred 3 straturi de fibra de aia pe spatele arcului,pentru o siguranta mai buna.Dar va spun sincer ca arata ca naiba.Parca tot spatele arcului era o napolitana lunga .Si ca sa nu sa mai vada asa de urat, la urma a dat pe spatele arcului cu ceva care parea sa fie un fel de vopsea cauciucata,sau nu stiu ce dumnezeu era,ca mai era si de culoare albastra, si tot nu a scapat de forma aia de napolitana.Acuma nu stiu ce sa va zic,mie sincer nu mi-a placut.Probabil ca fibra aia isi face ea treaba si arcul se va rupe mai greu,dar in privinta aspectului era aiurea total.Poate daca stai sa destrami fire de alea si sa le lipesti asa ,poate ar arata mai bine,dar asa cum e banda aia va spun ca arata nasol.Oricum e o solutie ieftina si la indemana oricui.Trebuie insa gasita o metoda ca sa arate si bine.Numai bine.

Post Reply