Material pt. maner de compound

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului
Material pt. maner de compound

Post by raduL_tfh » 06 Mar 2010, 19:03

Am cateva nelamuriri in legatura cu materialele din care se poate construi un maner (riser) de arc compound. Am vazut ca majoritatea care au construit/incercat sa construiasca un arc compound au facut manerul din lemn. Se poate face si un maner din aluminiu? In cazul in care nu ai vreo bucata de duraluminiu pe care sa o prelucrezi, poti face manerul din aluminiu turnat, sau aluminiul ala iese prea moale? Si daca iese prea moale, cum il poti intari (daca il poti intari) indeajuns pentru a-l putea folosi ca maner de arc compound(eventual sa faci si came prin procesul asta de turnare)? Ca pe Google nu prea am gasit informatii legate de chestia asta...

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Material pt. maner de compound

Post by raduL_tfh » 06 Mar 2010, 20:16

Da, interesant link-ul (a mai fost postat si altadata), insa cel care a facut arcul ala avea manerul facut din bucati de aluminiu sudate si nu cred ca era orice fel de aluminiu (cred ca duraluminiu era). Eu intrebam in cazul in care nu poti avea acces la asa ceva, duraluminiu si metode hi-tech din astea de sudare sau mai stiu eu ce. Ar merge manerul facut din aluminiu turnat? Ar fi destul de tare ca sa nu se rupa? Cum ai putea sa intaresti aluminiul ala in cazul in care e prea moale? Ar merge metoda asta si pt. constructia camelor si a altor piese de aluminiu pt. un compound?

pisica
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Material pt. maner de compound

Post by pisica » 06 Mar 2010, 21:52

da ..poti folosi aluminiu(de fapt duraluminiu..) si pentru maner si pentru came ...eu am avut nevoie de material tot pentru fulii ..am folosit carcase de hard disc (mi s-a parut un material foarte bun ...la strung nu se lipeste cutitul de el cum se intimpla la aluminiu )..am spart carcasele cu ciocanu ...le-am topit intr-un ibric de inox bagat in jarul din soba (stau la tara..) ca matrita am folosit o cutie de tabla cilindrica ..dupa aceea am rupt tabla am scos bucata de dural ..cred ca poti folosi si alte surse de dural .. de calitatea materialului iti dai seama si la spargerea cu ciocanul daca se indoaie foarte usor e moale daca are tendinta sa se crape usor este dural..pentru miner iti trebuie o matrita cred ca ar merge facuta tot din tabla cel mai usor...

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Material pt. maner de compound

Post by florinarnaut » 07 Mar 2010, 15:09

Salut!
Daca vrei sa obtii miner sau alte piese din aluminiu prin turnare , iti recomand aliajul de aluminiu folosit in ind. auto la fabricarea pistoanelor,in special cele de la motoarele pe motorina,sint mai voluminoase.Tre sa procuri citeva asemenea pistoane si sa ai conditii de topire- turnare. Se toarna bine in sensul ca umple bine forma,se prelucreza f.bine,este elastic,la "bobirnac"cinta ca si duraluminiu.
Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Material pt. maner de compound

Post by raduL_tfh » 07 Mar 2010, 22:25

florinarnaut wrote:Salut!
Daca vrei sa obtii miner sau alte piese din aluminiu prin turnare , iti recomand aliajul de aluminiu folosit in ind. auto la fabricarea pistoanelor,in special cele de la motoarele pe motorina,sint mai voluminoase.Tre sa procuri citeva asemenea pistoane si sa ai conditii de topire- turnare. Se toarna bine in sensul ca umple bine forma,se prelucreza f.bine,este elastic,la "bobirnac"cinta ca si duraluminiu.
Bafta!
Mersi pt. sfat!!! Chiar am pe acasa cateva pistoane din alea de care zici, si ma intrebam daca ar merge... deci pana acum am aflat 2 surse de aluminiu numai bun de facut piese pt. compound-uri: carcase de hard-uri si pistoane de masina... daca mai stie cineva de unde putem face rost de duraluminiu, nu va sfiiti sa spuneti, cred ca multa lume ar fi interesata de surse la indemana de duraluminiu sau diverse aliaje de aluminiu care sa se preteze la constructia de piese pt. arcuri compound.

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Material pt. maner de compound

Post by raduL_tfh » 07 Mar 2010, 22:32

pisica wrote:de calitatea materialului iti dai seama si la spargerea cu ciocanul daca se indoaie foarte usor e moale daca are tendinta sa se crape usor este dural
Interesanta informatie, mersi! :-? ...hmmm, this narrows down the search quite a bit...

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Material pt. maner de compound

Post by raduL_tfh » 07 Mar 2010, 22:33

fast_arrow wrote:Salut!

Sper sa nu folositi zemac! E casant desi se toarna foarte bine!
Zemac? Ala ce mai e, sau la ce e folosit, sa stiu sa ma feresc de el...

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Material pt. maner de compound

Post by florinarnaut » 07 Mar 2010, 22:41

Zamac e ..o nenorocire de material ieftin , slab la solicitari...
Insa mat de pistoane auto e pe baza de magneziu...se fac si genti auto din asemenea aliaje...
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

raduL_tfh
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Material pt. maner de compound

Post by raduL_tfh » 07 Mar 2010, 22:52

florinarnaut wrote:Zamac e ..o nenorocire de material ieftin , slab la solicitari...
Insa mat de pistoane auto e pe baza de magneziu...se fac si genti auto din asemenea aliaje...
Very good, very good indeed! :d Mai pot adauga inca o sursa, dupa cate vad: jenti auto. Insa magneziul se poate topi si turna in forma la fel ca aluminiul? Ca eu stiam ca magneziul arde rau de tot :-?? , sper sa nu vorbesc prostii. Insa nu cred ca m-ar lasa cineva sa-i iau janta de aliaj de la masina doar ca sa-mi fac eu maner de compound, dar totusi, e si asta o sursa. Keep 'em rollin'!

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Material pt. maner de compound

Post by otonel » 29 Jun 2010, 21:35

Si eu vreau sa-mi construiesc un compound ca sa cumpar unul nu am bani, manerul vreau sa-l fac prin turnare ca si tine, uite am gasit un sait despre turnare si constructie topitorie: http://www.backyardmetalcasting.com/
Am vb pe alt forum cu cineva care face arcuri in Ungaria si a zis tot asa ca isi toarna cadrul din dural, lamele le face din fibra de sticla la o presa iar camele dintr-o placa de aluminiu dur prelucrat la freza ca turnat ii casant pt fortele la care sunt supuse.
Material pentru turnare dupa parerea mea cel mai bun este duraluminiu ( din gentii auto ,pistoane,piese avion) ideea este ca dupa turnare sa sa obtii o granulatie cat mai mica a materialului.
Cuptorul o sa-l fac dintr-o galeata de dimensiune mare captusita cu lut si caramida refractara pe margini si alimetata cu aer de la o suflanta sau feon printr-un tub iar combustibil sa folosesc carbune de gratar.
Problema mea este fabricarea lamelor din fibra de sticla sau altceva care sa-mi permita realizarea unui arc puternic, ma gandesc oare daca folosesc niste foi de arc de suspensie pe care le am montate pe o arbaleta nu ar merge?
Iti doresc succes in realizarea manerului si arcului si sa ma tii la curent cu realizariile tale, eu mai am cateva saptamanii pana plec in concediu la tara si acolo o sa am timp sa ma ocup de fabricarea arcului
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

Post Reply