Arcuri din foaie de arc

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda
Arcuri din foaie de arc

Post by otonel » 05 Jul 2010, 22:40

Va cer parerea legat de ceva ce am cautat pe net si am gasit pana la urma ceva poze intr-un sait trimis de un prieten din ungaria: http://ijaszat.gezaguszti.fotoalbum.hu/galleryview/
Aicea am remarcat poza la un arc metalic realizat din teava patrata si foaie de arc pe post de lame: http://ijaszat.gezaguszti.fotoalbum.hu/ ... id/6254064
http://ijaszat.gezaguszti.fotoalbum.hu/ ... id/6254064
Vreau sa incerc sa realizez modelul de arc "compound" de acolo ca mi-se pare usor de realizat numai ca ma intreb oare merita din punct de vedere al performantelor, ma gandesc ca o sa aiba si o greutate mare, forta lamelor teoretic ar trebui sa fie mare.
Nu stiu ungureste ca sa inteleg ce scrie acolo dar mi-se pare interesante arcurile mai ales cand am vazut o copie dupa asiatic din foaie de arc /:) :) http://ijaszat.gezaguszti.fotoalbum.hu/ ... id/5272842
PS. Am incercat sa atasez imaginile nu linkurile si nu am reusit
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Arcuri din foaie de arc

Post by otonel » 07 Jul 2010, 00:09

Vreau sa-mi fac un compound "adevarat" problema este ca nu am fibra de sticla sa fac lamele am in schimb ceva salcam sau foaie de arc.
Am ceva planuri de compound dar nu am nici unul la care sa se foloseasca foaia de arc pe post de lama si de aceea am cautat ceva unde s-a folosit foaia de arc.
Intradevar faptul ca foloseste suspanta poate indica o putere mica a arcului, sau poate vrea sa atenueze inertia mare a lamelor prin elasticitatea suspantei,oricum suspanta poate fi inlocuita cu cablu metalic, ma intereseaza schema de principiu daca chiar merita efortul sa fac o replica a arcului din poza
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Arcuri din foaie de arc

Post by otonel » 10 Jul 2010, 19:18

Am renuntat la ideea cu arcul din foaie de arc, o sa-mi fac unul traditional din salcam din 2 bucatii. Foile de arc pe care le am de la arbaleta veche care avea recul mare si era imprecisa le-am gasit alta utilizare anume vreau sa fac arbaleta din brevetul de inventie atasat, eu zic ca se preteaza f bine la aceasta, dispunerea arcului inversa anuleaza reculul.
Problema care o studiez acuma este coarda care nu as mai face-o din cablu ma gandesc sa incerc sa o fac din fir textil pentru o viteza mai mare.
Oricum cred ca ar arata super o arbaleta confectionata dupa brevetul ala
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Arcuri din foaie de arc

Post by Arthelad » 10 Jul 2010, 19:33

e una de vanatoare cu acelasi principiu, o vazui pe net, de fapt daca ma uit mai bine la patent cred ca-i chiar aia
http://www.armcross.ru/arm/crossbows.php
Last edited by Anonymous on 10 Jul 2010, 20:00, edited 1 time in total.

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Arcuri din foaie de arc

Post by florinarnaut » 10 Jul 2010, 19:37

otonel wrote:Am renuntat la ideea cu arcul din foaie de arc, o sa-mi fac unul traditional din salcam din 2 bucatii.
Daca imi permiti, as vrea sa iti amintesc , ca la arcurile dint-o bucata apar multe probleme (sint multe indiferent cita experienta ai,...) , la cel din doua bucati.. nici nu vreau sa ma gindesc!
Un arc din doua bucati,....are sanse de reusita doar pe la max 35 lbs...(e doar o parere legata de... cit ne pricepem noi amatorii! )
Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Arcuri din foaie de arc

Post by otonel » 10 Jul 2010, 19:58

Da aia-i arbaleta,ce super arata , si ca performante ii beton bine ca no sa ajung eu la alea dar ca principiu si design imi place.
Nu stiu ce sa zic, oricum nu am experienta ta dar o sa-l fac si vad ce iese, oricum imbinare nu vad de ce ar limita puterea,poate precizia
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Arcuri din foaie de arc

Post by Neacsu Ionut » 12 Jul 2010, 13:22

salut

se poate face si mai mult de 35lbs, tocmai am termnat unul de aproape 50 :)
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: Arcuri din foaie de arc

Post by otonel » 12 Jul 2010, 22:05

Ceva poze poti pune cu el, daca nu in topicul asta in celalat unde am pus planul la arcul pe care vreau sa-l realizez eu.
M-ar interesa cum ai facut si cat de groasa ai facut imbinarea.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

Post Reply