capete curbate....sau nu?

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:
capete curbate....sau nu?

Post by Neacsu Ionut » 10 Feb 2011, 18:10

salut!

hai sa continuam aici discutia inceputa:
http://www.forum.arcasi.ro/viewtopic.ph ... 9&start=20

din ce am observat eu se fac arcuri bune si cu capete curbate pe ultima portiune si cu capete drepte

capete curbate
+daca are coarda sprijinita pe capete, graficul de forta e mai bun
+arcul poate fi mai rapid, stocheaza mai multa energie
+pentru unii arata mai bine
+cred ca arcul se poate face mai scurt
-posibile probleme cu torsiunea(pot fi evitate)
-e mai mult de lucru la ele
-in final vor iesi in general mai grele ca niste capete drepte

capete drepte
+sunt mai usoare
+se fac mai usor
+nu apar probleme de torsiune, si daca apar sunt mai usor de corectat
-probabil stocheaza mai putina energie
-nu arata asa spectaculos

nu mai stiu exact unde, dar in bowyer bible era un longbow simplu care a tras la flight la fel ca un recurve facut in foarte mult timp
de asemeni arcurile lui Tim Baker sunt drepte si foarte rapide.....si la noi pe forum s-au facut arcuri drepte foarte rapide, din cate stiu mai rapide ca cele recurve

pe de alta parte Marc St Louis face arcuri cu capete curbate foarte eficiente:
http://www.primitivearcher.com/smf/inde ... #msg124086

nu as vrea ca discutia sa degenereze...ar fi frumos daca ati veni cu argumente pentru fiecare....asa toata lumea va avea de castigat :) ....si va fi ceva constructiv...

ce am scris nu reprezinta neaparat adevarul absolut, e doar un punct de plecare....si m-am referit la self-bowuri....laminate nu am lucrat si nu stiu...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: capete curbate....sau nu?

Post by florinarnaut » 10 Feb 2011, 20:31

Maestro , ai dreptate, si cu solutia practica dar mult mai mult cu cea teoretica,in sensul ca, capetele indoite(la cele statice ma refer)au rol de parghie!
Capetele indoite permite sau faciliteaza repartizare tensiunilor uniform pe toata lungimea bratului , lucru esential in cazul arcurilor scurte( 45 " - 50") .Practic un arc scurt fara capete indoite are putine sanse de reusita si performanta.
In schimb , arcul lung nu necesita astfel de "ajustari", bratul e suficien de lung pentru a prelua tensiunile si nu se pune problema daca dupa primii 15 cm de la capat solicitarea este perfect uniforma pana la maner, in acest caz ,cine indoaie capetele o face complet inutil caci de frumusete nici vorba...
...ce sustin aici sant doar observatii si constatari,asa ca tratati-le ca atare...raman deschis daca cineva e de alta parere..
Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Post Reply