plasa pentru oprit sageti

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

crirus
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: plasa pentru oprit sageti

Post by crirus » 13 Aug 2012, 12:29

ai incercat cu asa ceva si merge?
Cam la ce greutate se ajunge cu 3 m2?
nu stiu daca pot sa o impaturi ca pe o panza, sa umbli cu un sul de 3 m lungime nu cred ca e practic :)

KMLeon
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:68
Joined:29 Jul 2012, 22:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::...
judet:Hunedoara
Location:HD

Re: plasa pentru oprit sageti

Post by KMLeon » 13 Aug 2012, 18:37

Practic nu am incercat la sageti insa lucrez in mod curent cu acest gen de plasa si stiu ca rezista la eroziuni repetate in contact cu pietrele. Oricum, in viitorul apropiat- 2-3 saptamani, am sa-mi confectionez o plasa de genul asta si va tin la curent cu rezistenta.
In privinta plierii, se poate plia destul de ok iar 4 m patrati pot fi impaturiti sub forma unui patrat de 50X50 fara pericolul de a se rupe sau forfeca in locurile plierii. Plasa de genul asta se vinde la suluri de 1 m latime si cat doreste clientul lungime- se pot lua doua bucati de cate 2 metri pe un metru si stranse bine ar rezulta un sul cu grosimea unei sticle avand lungimea de un metru- ceea ce deja il face relativ comod de purtat. In momentul montarii se suprapun bucatile cu ajutorul unor bucati de cordelina la capete, ancorate bine in lateral si gata plasa. :d
Ca greutate, la 3-4 metri patrati nu ajunge la 2 kg. Cel mult 2 kg.
Chiar astazi m-am uitat la preturi si pe la noi metrul patrat costa 6,2 lei.
Dupa ce-mi fac plasa vin cu noutati si poze .

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: plasa pentru oprit sageti

Post by Sharpshooter » 13 Aug 2012, 18:53

Nu tine plasa de sarma KMLeon , ideea pe care functioneaza plasa este sa franeze sa atenueze ca o draperie forta sagetii sa o domoleasca pentru a o putea opri , prin plasa de sarma o sa treaca sageata de nici nu o sa o vezi , crede-ma daca o sageata trece prin tabla de la usa de Dacie (1300) (unii dintre noi au incercat parca si Dediu are ceva experienta cu masinile :D) plasa de sita metalica nu are absolut nici o sansa . Plasele de oprit sageti din comert sunt dintr-o fibra sintetica care nu se intinde sunt usoare si flexibile . Sa poti "replica" o astfel de plasa din metal (nu ar fi imposibil dar) ar insemna sa folosesti otel de cea mai buna calitate (comparativ cu camasile de zale din antichitate :D) si ar cantari si ar costa atat de mult incat nu cred ca s-ar justifica . Nu este imposibil zic eu dar cu siguranta nu este rentabil. Sfatul meu , pune mana pe o cazma si sapa o groapa :D faci o batatura mai transpiri nitel dar cu pamantul pe care il scoti de acolo faci cea mai buna oprire pentru sageti , o movila de pamant in fata careia pui tinta .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: plasa pentru oprit sageti

Post by domide » 25 Oct 2012, 21:09

Stie cineva, ceva despre plasa asta:

Image
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:143
Joined:13 Aug 2011, 00:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:39

Re: plasa pentru oprit sageti

Post by AlinAndreica » 25 Oct 2012, 22:03

Nu cred ca este alta mai buna !!! Noi la Cluj am incercat cu alta plasa,scumpa,verde,etc. si am fost foarte dezamagiti.Am trimis-o inapoi.Chiar am spus ca plasele astea sunt doar un mit.Ineficiente...Toate astea pana sa vedem pe youtube o prezentare si sa cumparam plasa asta Bearpaw Dura.Am tras cu carboane cu arcul meu si n-am reusit sa o inving.Neasteptat de buna.
Filmuletul in germana cu testele http://www.youtube.com/watch?v=yz3m0w0rzR0

Aici gasesti un document .xls cu rezultatele testelor http://www.bearpaw-blog.com/?page_id=244 unde se demonstreaza eficienta fata de alte plase de pe piata.
Recomand.

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: plasa pentru oprit sageti

Post by Mugurbb » 25 Oct 2012, 22:20

Prima plasa folosita de noi la club a fost ERA GREEN. Ne gandeam ca daca e mai scumpa decat cea alba pe care o vazusem la Greaca (adusa de Sharpie), inseamna ca e mai buna. Si a fost o mare dezamagire. Dar mare - mare...

Apoi am vazut filmul pus de "avenue" si am incercat plasa Dura de la Bearpaw.

Henry Bodnik de la Bearpaw a dat un procent de retinere a sagetilor de 89%.
Dupa ce am folosit-o, am observat ca procentul de retinere a sagetilor e mai mare... Asa ca o recomand si eu.

Ii dau nota 9, ca nota 10 ia numai peretele de beton armat ;)
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: plasa pentru oprit sageti

Post by domide » 25 Oct 2012, 22:34

Mai trebuie sa vad daca plasa pe care am gasit-o eu este "DURA".

Multumesc de informatii <):)

Am editat postul: Am gasit si varianta "DURA" este mai scumpa putin, dar si putin mai mare (3m/3m =446RON , fata de 3,2m/2m =355RON)
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply