plasa pentru oprit sageti

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Casspius
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: plasa pentru oprit sageti

Post by Casspius » 02 Mar 2011, 00:42

Ehe, si ce tarie aveti voi acolo la munte mai Domide !!! =D> =D> =D>
Da, cred ca treaba cu plasa de protectie pentru constructii ar merita incercata. Oricum, in afara tarmului Marii Negre si a zonelor limitrofe Dunarii, cam greu sa poti gasi plasa multifilament de tip industrial... Asa ca solutia nu poate fi folosita pe scara larga.

Numai bine

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: plasa pentru oprit sageti

Post by domide » 02 Mar 2011, 00:57

Apropos, pentru sagetile pe care le faci (f. frumoase) as impleti eu o plasa numai sa am cateva. 8->

Scuze pt. offtopic
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: plasa pentru oprit sageti

Post by gabriel » 02 Mar 2011, 06:29

otonel wrote:O foaie de cort cred ca ar fi buna pentru asa ceva mai ales prinsa cumva la un unghi de 45 grade cu solul ca daca ii la 90 grade s-ar putea sa treaca dar inclinata le va deflecta in jos
:(
Eu am o bucata (mare) si nefolosita de panza pentru huse de masina si o agat doar in partea de sus, cam la 2 m in spatele tintei.Retine toate sagetile, dar uneori trec prin ea pana la pene si se opresc.

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: plasa pentru oprit sageti

Post by baloghbela00_HD » 02 Mar 2011, 20:12

Primele teste .Azi am fost plecat din localitate si cind am ajuns acasa am improvizat un stand de testare al plasei de protectie de care va vorbeam .Deja se intuneca asa ca nu am pozat ,filmat nimic.Rezultate : arc ,longbow 20 kgf ,distanta 6 m ,din 5 sageti trase 1 sageata oprita .Marire distanta 14 m acelasi arc 5 sageti 2 oprite .Plasa era pusa in doua straturi si intins pe o bara metalica si am pus doua bucati de plasa distanta dintre ele fiind de 3 m .Deci total erau 4 straturi de pinza .Ce am observat este ca daca am tras la baza pinzei (unde este pinza cea mai moale) acolo sagetile sau "impotmolit" in plasa.Cind am tras la partea de sus a pinzei (unde este mai "teapana") , sageata a trecut ca prin brinza .Saptamina asta voi mai face citeva teste si cred ca pina la urma se poate utiliza plasa dar sa vedem in ce conditii .
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

User avatar
Arpyka78
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:63
Joined:01 Aug 2010, 00:08
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Ombersley UK
judet:Covasna
Varsta:33
Contact:

Re: plasa pentru oprit sageti

Post by Arpyka78 » 02 Mar 2011, 20:47

Salut,

Baietii din Oradea folosesc un material numit geotextil negru mai gros, parca opreste sagetile. Tot materialul asta am intalnit la concursuri din Ungaria. Materialul are cam 1 cm grosime daca am inteles bine de la baietii din Oradea.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: plasa pentru oprit sageti

Post by domide » 02 Mar 2011, 23:53

Geotextilul ar trebui sa fie foarte bun, am vazut ca se foloseste in cazul exploziilor controlate pentru a retine resturile rezultate.
De unde au facut rost???
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

kokosrl
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:5
Joined:07 Jan 2011, 00:39
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::sf gheorghe
judet:covasna
Varsta:29

Re: plasa pentru oprit sageti

Post by kokosrl » 04 Apr 2011, 23:31

salut! Am incercat si eu mocheta din aia mai grosa pot sa spun ca nu prea patrund sagetile,cam la mijloc se opresc numai bine!!

SieHorten
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: plasa pentru oprit sageti

Post by SieHorten » 21 Apr 2011, 11:38

Geotextilul cuprinde o diversitate mare de materiale, folosite in special la imbunatatirea capacitatii drenante ale unor terenuri, sau lucrari de stabilizare... Probabil ca ce utilizeaza oradenii este o geomembrana sau geogrila (toate incep cu geo... 8-| ). In general materialele astea au o rezistenta mecanica mare, avand in vedere scopul lor, deci sunt de incercat. Daca cineva are posibilitatea, s-ar putea incerca niste bucati de banda trasportoare, numai ca necesita un poligon pe care sa ramana fixe, avand in vedere greutatea lor. Altfel, ca rezistenta la sageti cred ca fac fata cu brio, pentru ca este un sandwich de cauciuc armat cu plasa textila...

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: plasa pentru oprit sageti

Post by florinarnaut » 21 Apr 2011, 21:49

Salut!
Am recitit tot ce s-a scris..
Plasa pt oprit sageti tre sa contina ochiuri "solide' ,firele care-l formeaza ,sa fie rasucite de 3-4 ori, altfel cedeaza...
Inainte de a folosii un material ca plasa de oprit sageti,ar fi bine sa testezi materialul , si anume taria "ochiului", introducind o sageata,cu mana; daca cedeza usor tre sa incerci alt material....
Pe de alta parte plasa nu are menirea de a recupera sagetile care nu au nimerit tinta :) , ci de a proteja ce se afla in spatele tintei! :)
Decat sa trag de la 35m pe langa(in plasa) fara sa vad abaterea sa pot face o corectie,
mai bine trag de la 12m in tinta :d

Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: plasa pentru oprit sageti

Post by baloghbela00_HD » 22 Apr 2011, 19:05

Intre timp am cumparat un geotextil ce se pune sub fintinile arteziene pt protectia membranei de cauciuc care retine apa.este subtire ,de vreo 3 -4 mm .Surpriza .De la distanta de 30 de m retine cam 60-70 % din sageti . Deci se pare ca daca folosesc geotextil pt pus sub drumuri ,care este mai groasa decit ce am avut eu ,va fi ok.
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

Post Reply