plasa pentru oprit sageti

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38
plasa pentru oprit sageti

Post by baloghbela00_HD » 28 Feb 2011, 21:45

Am ajuns la concluzia ca ar fi bine daca in spatele tintei s-ar afla o plasa de protectie pt a retine eventualele sageti scapate printr-o tinta mai invechita sau rateuri .Intrucit sagetile costa bani ,sunt consumabile si fara ele nu poti iesi la o tragere .Daca ti le faci tu dar nu ai avut imp ca sa iti reinoiesti stocul de sageti ,iar ai ratat o iesire cu prieteni .Ce parere aveti ,din ce s-ar putea confectiona o plasa eficienta pt acest scop si sa fie si la pret rezonabil sa fie la indemina oricarui arcas ? Am auzit de varianta cu patura asezata in spatele tintei sau chiar a perdelei (aruncate, uzate ) .Voi ce parere aveti ?
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: plasa pentru oprit sageti

Post by florinarnaut » 28 Feb 2011, 22:16

Salut!

Varianta cu patura sau perdeaua nu e o solutie, am incercat si eu cu diverse plase ,treceau sagetile fara probleme...
Daca se impune plasa de protectie atunci tre folosita cea dedicata acestei activitati,(cam scumpa cca.300,00roni).
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: plasa pentru oprit sageti

Post by Arthelad » 28 Feb 2011, 23:40

agatata doar de sus nu e suficient, trece si asa
panza de sac (sau rafie desi e nu e asa buna ca panza), in 2-3 straturi, sau eventual 2 plase cu ceva spatiu intre ele cred ca ar putea opri o sageata,

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: plasa pentru oprit sageti

Post by Pisic » 28 Feb 2011, 23:54

posibil plasa de constructii,deaia ce se pune pe schele,sa nu iti cada in cap uneltele la meseriasi :))

patura,cu cat e mai grea,cu atat trec mai usor sagetile prin ea...trebuie sa fie usoara si sa nu stea foarte intinsa
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: plasa pentru oprit sageti

Post by otonel » 01 Mar 2011, 02:49

O foaie de cort cred ca ar fi buna pentru asa ceva mai ales prinsa cumva la un unghi de 45 grade cu solul ca daca ii la 90 grade s-ar putea sa treaca dar inclinata le va deflecta in jos
Totusi cea mai buna varianta ar fi panza de kevlar :d dar cum oile noastre nu fac decat lana :(
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

Casspius
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: plasa pentru oprit sageti

Post by Casspius » 01 Mar 2011, 12:01

Eu am incercat cu succes plasa pescareasca multifilament.
Am luat pe o sticla de tarie aproape un navod intreg, desi vechi si foarte uzat. Ochiurile plasei erau insa foarte mici (cam 6mm) si asta pentru ca plasa era pentru pescuit hamsie, aterina si gingirica. Pusa in patru, lasata cu falduri dese si lestata la baza cu bilele de plumb din dotarea navodului, a oprit sagetile fara probleme.

Numai bine

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: plasa pentru oprit sageti

Post by Mugurbb » 01 Mar 2011, 19:46

Casspius wrote:Eu am incercat cu succes plasa pescareasca multifilament.
Am luat pe o sticla de tarie aproape un navod intreg, desi vechi si foarte uzat. Ochiurile plasei erau insa foarte mici (cam 6mm) si asta pentru ca plasa era pentru pescuit hamsie, aterina si gingirica. Pusa in patru, lasata cu falduri dese si lestata la baza cu bilele de plumb din dotarea navodului, a oprit sagetile fara probleme.

Numai bine

In sfarsit o solutie functionala.

Eu am incercat prima oara cu patura din fleece si nu a functionat. Apoi cu perdea de Pascani ( ;) ) dar fiind afara, cu putin vant, perdeaua nu atrarna falnic ci era intinsa ca o parapanta. A fost un mare fiasco.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

Casspius
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: plasa pentru oprit sageti

Post by Casspius » 01 Mar 2011, 20:52

Stii care-i ironia Mugur? Solutia mi-a furnizat-o cineva care nu trasese in viatat lui o sageata :), insa a actionat cu bunul simt al taranului roman care, dupa ce se scarpina in cap si-ti asculta oful, vine cu cate-o cugetare de de lasa paf. Omul e cioban urban, in sensul ca-si paste cateva oi si capre pe faleza inalta de la Plaja Modern din Constanta. A vazut ca ma tot mutam cu tinta ca sa am in spate un gorgan ce preceda faleza si mi-a sugerat sa iau plasa de la pescari. Simplu. Eficient.

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: plasa pentru oprit sageti

Post by baloghbela00_HD » 01 Mar 2011, 22:37

Eu as dispune de plasa de umbrit peretii in momentul cind se trage tencuiala decorativa pe fatadele cladirilor .Este aproape identica cu cea ce aspus Pisic ,plasa de protectie pt schele .Se aseamana foarte bine cu plasa de pescuit . Ochiul este de aprox . 3mm / 7 mm . daca il atarn de o sfoara si o inpaturesc de vreo 3 ori s-ar putea sa mearga .Voi incerca zilele astea si voi da de stire .Apropo ,plasele "speciale " sunt folosite de obicei la arcuri de 45 lbs .Cele mai scumpe rezista la max 65 lbs .Destul de putin zic eu ,nu imi inspira multa incredere . Numai bine .
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: plasa pentru oprit sageti

Post by domide » 01 Mar 2011, 23:32

Caspius, noi la munte avem doar tarie, cu plasa de pescuit mai greu.. ;)

Din ideile de pana acum se detaseaza panza de protectie din constructii. Merita incercat.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply