lemn Osage

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34
Re: lemn Osage

Post by sspoll » 17 Mar 2012, 14:42

aproape un an de cand l-am taiat.sunt curios cat a scazut dupa un an. am sa rog pe cineva sa-mi tr niste poze cu starea actuala.
mi-sa facut asa un dor de facut arcuri... dar asta este.

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: lemn Osage

Post by sspoll » 04 May 2012, 22:27

salut . tot cautand pe tot felul de site-uri ceva lemn sa-mi mai linistesc mana am gasit asa: http://www.ebay.co.uk/itm/OSAGE-ORANGE- ... 68c9d228c9 si este aproape de Romania este in ungaria.

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

dupa un an si douo luni si douo zile.

Post by sspoll » 28 May 2012, 21:46

am vazutca nu s-a mai postat pe la materiale si am rugat pe cel la care am osagele la uscat sa-mi puna niste poze sa vad cum se mai comporta . si rezultatul a fost cum am banuit. a scazut jumatate.
la celelate douo bucati inca nu am grosimea si nici nu stiu cat a avut la taiere ca nu mi-a trecut prin cap sa le masor..asta e. si una este si mai scurta .
este cam zgarcit lemnul asta dupa ce se usuca.. nu prea ramane mare lucru de el. deci ...asta este.
ma bucur totusi ca s-a uscat in conditii normale si ca arata bine ca nu a crapat etc.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: lemn Osage

Post by Dediu00ro » 30 May 2012, 18:03

Salut arata bine lemnu cel putin daca ii spargi si faci arcuri din partea reflex a trunchiului o sa fie foarte misto iti doresc spor la treaba cand ai sa te apuci :).
Dar cat despre uscare e imposibil sa scada 50%. Capatul de lemn din poza 1 nu se aseamana deloc cu poza 2 poate mi se pare mie.
http://www.wood-database.com/lumber-ide ... ge-orange/
Poti sa citesti aici restu detaliilor importante Shrinkage: Volumetric: 9.2% dar se poate sa scada mai mult de 9.2% in special cind e vorba de lemn care a fost taiat in stare vegetativa in zona bogata de apa, dar sa treaca de 20% inseamna ca e sub 6% umiditate si nu mai ai la ce sa il folosesti.
Show without showing what u know without knowing

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: lemn Osage

Post by sspoll » 30 May 2012, 21:14

si mie imi pare ciudata poza, posibil sa fie capatul celalalt..dar oricum am sa-l rog pe cel la care le am sa mai faca o poza la ambele capetele.... chestia e ca oricum a scazut mult. stiam ca scade ca am mai avut la uscat .

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: lemn Osage

Post by sspoll » 10 Feb 2014, 13:46

salut. inainte de craciun am cumparat ceva seminte de pe Ebay.co.uk . asa ca am plantat 3 seminte urmand cu strictete prospectul aca ca m-am ales cu aceasta frumusete de copacel.. nu a rasarit decat unul .dar este foarete frumos. am plantat si cateva seminte de bambus dar nu a rasarit nimic..
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: lemn Osage

Post by sspoll » 10 Feb 2014, 13:47

am uitat sa precizez ca este osage.

User avatar
vidoqc
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:13
Joined:22 Aug 2014, 14:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Vadu Sapat
judet:Prahova
Varsta:40

Re: lemn Osage

Post by vidoqc » 26 Aug 2014, 22:23

Dacă dorește cineva lăstari de OSAGE ORANGE (Maclura Pomifera), se găsesc în satul Ghinoaica, pe drumul DC73B, chiar începând de la intersecția cu o troiță pe dreapta (GPS 45.038543, 26.395415), Sunt sute de tufe, lăstari, arbulti de până la 2 ani, care au peste 3 metri deja. Nu sunt ai nimănui, primarul din sat i-a tăiat pe cei mari (peste 10 metri înălțime cu trunchi de mai mult de 40 cm diametru) și i-a vândut ca lemn de foc acum 3 ani.

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: lemn Osage

Post by ArrowsMaker » 09 Sep 2014, 22:51

Daca ne dai si un numar de telefon al primarului, deja ai cateva tiruri cu bere ! (cred) :)

Oricum, eu am vrut sa merg acolo, dar am aflat de la un padurar ca daca ii mut in perioada asta nu fac decat sa ii ucid... Sau... maclura se comporta altfel??

User avatar
vidoqc
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:13
Joined:22 Aug 2014, 14:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Vadu Sapat
judet:Prahova
Varsta:40

Re: lemn Osage

Post by vidoqc » 10 Sep 2014, 09:29

Am si nr de telefon privat al primarului, dar lotul ala de teren e al altcuiva, nu dau nume ca a fost prim-ministru.

Post Reply