Arcasii-Romaniei.ro a luat fiinta din nevoia unor arcasi rataciti de a se trezi din zbuciumul vietii zilelor noastre. Arcasii-Romaniei.ro este locul caruia ii spunem ACASA, locul unde ne vom intoarce mereu, stiind ca cineva ne va primi cu bucurie in ochi si zambet pe buze.

Blestemul arcului care zbarnaie ori cel al sagetii zburand zorit spre tinta sunt blesteme fara leac. Asta chiar daca vremurile s-au copt, si acum putem povesti despre cum se construieste un arc sau o mana de sageti, o tolba, o manusa de arcas ori vreun stilet mai aratos. Ne aducem aminte si de stramosii nostri, cu ale lor straie si obiceiuri arcasesti, ne bucuram si sa primim oaspeti doritori de sfaturi sau de voie buna. Dar stim ca magia arcului e cea care ne-a adunat pe toti la un loc, si e datoria noastra s-o transmitem mai departe.

Hai sa invatam impreuna sa mesterim arcuri si sageti, sa descoperim impreuna secretele ochirii si ale tragerii fara cusur! Hai sa aflam impreuna istoria arcului romanesc si s-o scriem mai departe!
Hai sa fim arcasii Romaniei!

Problemele tehnice, problemele cu inregistrarea sau logare puteti sa le notificati in categoria Ajutor sub rolul de vizitator.

Va multumim pentru intelegere.
Echipa.

"Vine o zi", vorba cantecului, cand trebuie sa ne punem intrebarea We will survive ? Asteptam ideai pareri comentarii pe topicul deschis de Gabi http://forum.arcasii-romaniei.ro/viewtopic.php?f=106&p=37013#p37013

Ajutor pentru incepatori

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Ajutor pentru incepatori

Mesajde supernova » 22 Iul 2011, 19:20

Pentru cei care vor sa isi procure singuri lemnul, am gasit un site ( un blog mai bine zis) al unui tip care descrie cateva specii de copaci ce se gasesc la noi. Sa nu se creada ca fac reclama, postez doar ca material ajutator pentru identificarea copacilor si aflarea catorva informatii. Sunt sigur ca orice "bowyer" traditional are o pasiune si pentru copaci, nu doar pentru lemnul de arc :) :)

http://miculmester.blogspot.com/
supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Ajutor pentru incepatori

Mesajde Ioana » 22 Iul 2011, 21:14

mersi, e un blog fain :) se pricepe tipul
Silence is golden unless you have children then silence is suspicious.
Ioana
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 44 times
Been thanked: 1 time
Am un arc: da
Construit de mine: nu
locuiesc in:: Cluj-Napoca
judet: Cluj
Varsta: 30

Re: Ajutor pentru incepatori

Mesajde Doigenunchi » 21 Apr 2015, 00:33

Vin la 4 ani dupa infintarea topicului cu mica veste ca tipul s-a apucat de arcuri. As fi curios de parerile voastre legate de arcurile ce le face. Pe viitor s-ar putea sa si achizitionez unul de la el iar raspunsurile voastre imi pot confirma sau infirma unele banuieli.
Doigenunchi
Vizitator
Vizitator

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Am un arc: nu
Construit de mine: nu
locuiesc in:: Resita
judet: CarasSeverin
Varsta: 21

Înapoi la Materiale si tehnica