arc de tisa

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46
arc de tisa

Post by deceneus » 05 Sep 2011, 21:46

Buna la toata lumea!
Am achizitionat din Donnersbach,Austria o bucata de lemn de tisa pentru ca mi-au placut enorm longbow-urile facute de tipul asta: http://www.bogenbaumeister.at/charakterbogen ,dar pentru ca ar fi primul arc pe care as incerca sa-l fac si din cauza ca bucata de tisa nu este foarte dreapta si este si putin rasucita nu vreau sa o stric. Banuiesc ca cineva cu mai multa experienta ar putea scoate un longbow cu sectiune D din el si de asta vreau sa apelez la cineva care ar putea sa-mi faca un arc din materialul pe care il am.
Postez si niste fotografii cu bucata de tisa.
Image
Image
Image
Image
Image
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: arc de tisa

Post by Dediu00ro » 06 Sep 2011, 12:16

;) Bucata pare foarte buna.....nu are nici un nod, pare putin rasucita dar nimic grav.....sigur iesa un arc din lemnu asta chiar unu frumos cu ceva caracter dupa cum se vede ridicatura fibrei. Ai uitat sa spui cat de lunga este.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: arc de tisa

Post by deceneus » 06 Sep 2011, 14:23

Bucata e destul de scurta ,are doar 165 cm .Curajul sa ma apuc de el il am si sunt ferm convins ca satisfactia de a trage cu el o sa fie mult mai mare daca e facut in totalitate de mine,singurul lucru care ma retine este teama de a nu strica bucata de tisa,daca as gasi tisa pe toate drumurile nu as avea nici o retinere. O sa ma apuc de el si sper sa nu dau gres.
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

ZBOINA
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: arc de tisa

Post by ZBOINA » 06 Sep 2011, 16:42

Nu am prea multa experienta in constructia de arcuri, dar as zice sa-ti faci mana mai intai pe o bucata de frasin sau carpen sau mai stiu eu ce alt lemn gasesti... in felul asta faci o repetitie generala si te asiguri ca ai tot ce-ti trebuie (materiale, scule si know-how)...parerea mea...
Spor la treaba :) !

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: arc de tisa

Post by deceneus » 06 Sep 2011, 19:55

Am intrat cu flexul in el, o sa mai pierd cca 8 cm din el, are un nod cazator la un capat, cred ca o sa-mi iasa un short longbow :d , sper macar pana la urma sa-i fie bun macar pustoaicei mele de 7 luni sau macar de o scobitoare de tisa sa-mi mai ramana. :d Ce mi-o fi trebuit mie sa-mi fac traditional cand eu de cand trag cu arcul trag numai cu compound? :-??
Apropo,ce procent trebuie sa ramana lemn alb si ce procent celalalt?
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: arc de tisa

Post by deceneus » 07 Sep 2011, 21:01

I-am lasat 6 inele albe de crestere, cand avea 47# la 28 intindere am inceput sa-l tilleresc fin si cand am ajuns sa am un tiller perfect mai aveam doar 33 # la 28 intindere. Nu l-am scurtat,l-am lasat cu gaura de la nodul cazator,nodul l-am scos insa. Am tras cu el vreo douazeci de sageti si mergea struna si rapid fara torsiune la brate ,l-am intins si 32 de inches sa vad daca cedeaza la gaura de la nod si arcuia frumos . L-am finisat oglinda cu smirghel de 600 si ma gandeam sa fac niste poze sa le pun pe forum dar inainte am vrut sa-l mai cantaresc o data. L-am agatat de cantar si l-am intins,nu am ajuns la 28 de inchi si a explodat.Si uite asa nu fu sa fie :( ,am fost doua zile traditionalist si cam atat...... satisfactii ioc....pacat de tisa.
Image
Image
Image
Image
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: arc de tisa

Post by deceneus » 07 Sep 2011, 21:57

poate si eu as face daca as avea un hectar de tisa,timp si rabdare :d dar pentru ca nu am de niciunele raman la iubirea mea dintai..compoundul :X
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: arc de tisa

Post by Sharpshooter » 08 Sep 2011, 08:22

O decizie inteleapta .... imi pare rau de bani si de munca .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: arc de tisa

Post by Dediu00ro » 08 Sep 2011, 10:51

Nui nimic Vali, se intampla si la case mai mari........poate teai si grabit putin intr-o zii era gata :D. Dar daca ai tras cateva sageti cu el e o reusita.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply