Sfaturi pentru Selfbow Osage Orange

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40
Re: Sfaturi pentru Selfbow Osage Orange

Post by domide » 04 Mar 2012, 21:34

Din cate vad in a doua poza, problema a plecat de la bambus...
Din cauza ca a fost taiat nodul din fasia de bambus, probabil ca a fost slabit.

Ce lungime avea arcul? pare cam scurt, si se solicita prea tare bratele.

Este important raportul dintre lungimea bratelor si grosimea miezului, care mi se pare cam gros la lungimea asta. Posibil sa fi iesit un arc puternic, dar greu de echilibrat.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Sfaturi pentru Selfbow Osage Orange

Post by Dediu00ro » 05 Mar 2012, 08:35

Da' in ce tara traiti voi, fratilor, de gasiti Osage aruncat peste tot? :)
Ca v-as face si eu o vizita...
Cred ca ai cazut in capcana lemnului exotic, laudat asa de mult incat lumea a inceput sa creada ca e magic.
Ca sa fie clar, un arc de osage e mai bun decat un arc de salcam doar daca are calitate buna materialu, si doar daca il faci mai scurt ca sa te folosesti de elasticitatea in plus. E chiar simplu desi e mai dur mecanic e mult mai greu si ce castiga prin duritate pierde prin MASA, un arc de salcam de tip flatbow de 170cm si 60 de livre identic cu unu de osage de aceias dimensiune aceias viteza il bate la viteza. Dar DE CE? Din cauza ca e mai usor si singurul avantaj al arcului de osage ar fi ca se intinde un inch poate 2 in plus ATATA.
Ce am gasit la noi este osage alb, nu inchis la culoare sau rosu.....deci duritatea e asemanatoare cu cea de salcam normal.

Ca sa fiu si mai clar, DE CE foloseau indienii arcuri de osage? Din cauza ca le faceau scurte 130-150 cm tendonate deci prin tendonare castigau iarasi putina intindere in plus..... si combinatia asta de osage scurt plat cu burta care rezista la compresie si tendon care rezista la tensiune si mai prinde si reflex e superba, asta e combinat ce trebuie folosita pt a scoate maxim din Osage Orange.
Show without showing what u know without knowing

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Sfaturi pentru Selfbow Osage Orange

Post by ArrowsMaker » 05 Mar 2012, 19:08

maestro wrote:ArrowsMaker,din pozele puse de tine deduc ca ai fortat arcul intr-o faza preliminara(bruta) ,de ce nu l ai postat la esecuri sa analizam problema.Deja am identificat trei greseli.
Cam asa ma gandeam si eu, maestro, pentru ca atunci cand a cedat era pe undeva pe la 18 inch si trageam de el cu toata forta sa il mai intind un pic :) Stiu ca suna copilareste, insa eu am o problema cu rabdarea... Ma rog, doar pana stric ceva, apoi ma potolesc ...

Asta sigur e o greseala importanta. Mi le spui si pe celelalte, te rog?

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Sfaturi pentru Selfbow Osage Orange

Post by ArrowsMaker » 05 Mar 2012, 19:11

domide wrote:Din cate vad in a doua poza, problema a plecat de la bambus...
Din cauza ca a fost taiat nodul din fasia de bambus, probabil ca a fost slabit.

Ce lungime avea arcul? pare cam scurt, si se solicita prea tare bratele.

Este important raportul dintre lungimea bratelor si grosimea miezului, care mi se pare cam gros la lungimea asta. Posibil sa fi iesit un arc puternic, dar greu de echilibrat.
Cu bambusul cred ca ai dreptate, insa era din parchet, nu l-am "raschetat" eu :)

Cat despre raportul dintre lungime si miez... habar nu am care trebuie sa fie acela la un anumit tip de arc. Arcul avea 1.75.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Sfaturi pentru Selfbow Osage Orange

Post by domide » 06 Mar 2012, 15:47

Cand ai sa folosesti bambus "natural", sa ai grija la noduri, le tratezi suprerficial, doar cat sa nu "agate", si nu ai emotii acolo.

In rest Maestro a explicat ce si cum.

Cu cat bratele sunt mai scurte, cu atat trebuie sa fie mai elastice - caz rar intalnit cu laminatele lemn/lemn fara fibra.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: Sfaturi pentru Selfbow Osage Orange

Post by sspoll » 06 Mar 2012, 22:30

Dediu00ro wrote:Am gasit si eu unu taiat, lemn destul de alb calitate slaba....... ce am vazut la americani e net superior.


nu poti sa zici asta pana nu ai o bicata in mana sa o lucrezi si sa vezi ce poate.. nu stiu cine si de ce si de unde a adus puietzii de i-a plantat in zona cu pricina dar pomul a crescut in conditi normala ca la el acasa deci dupa mine indeplineste condiitile ce le are si cel din america sau asia. daca cauti eu am postat unul scurt facut pt fiul meu de doar 70 cm si vreau sa spun ca merge si acum si nu a fost facut pe fibra..greseala mea eu am v sa-l fac de panoplie..si totusi a mers.. eu zic ca nici un alt lemn nu ar fii facut asta.
florine eu am facut destule oferte dar nu s-a ingesuit nimeni sa-mi mai raspunda. la un moment dat am v sa-l ofer pe tot pt ca planuiam sa fug afara si nu mai aveam timp de construit.. asa ca daca am vazut ca nu se mai baga nimeni am ales sa-l las pana cand o sa ma intorc inapoi si obligat ca o sa folosesc ceva sa nu pierd material. o sa tin cont de propuneri si oricum am de gand sa dau cel putin la doi forumisti sa faca ceva frumos. asa cum am promis. ar fii pacat sa-l tin doar pt mine.
si in orice caz as incerca sa mai vaddaca mai pot taia daca mai este vreunul.. daca a scapat de iarna.
:-??

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Sfaturi pentru Selfbow Osage Orange

Post by ArrowsMaker » 07 Mar 2012, 11:15

sspoll wrote:
Dediu00ro wrote:Am gasit si eu unu taiat, lemn destul de alb calitate slaba....... ce am vazut la americani e net superior.
.. asa ca daca am vazut ca nu se mai baga nimeni ...
Pe mine sigur ma ai de client daca te hotarasti sa vinzi o bucata! :)

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: Sfaturi pentru Selfbow Osage Orange

Post by sspoll » 07 Mar 2012, 23:19

mai are de stat..inca nu sunt in tara si nici nu stiu cand ajung..deci o sa faca doi ani la uscare naturala..dupa o sa il feliez cu mare grija ..gasesc eu unde sa nu pierd.
dar nu o sa iasa atat
daca te uiti la poza avea aproape 20 cm..acum nu credca mai are 14.
din cauza latexului(laptelui) ce-l contine lemnu la uscare scade f mult si nici nu poti sa-l fortezi la cuptor sau alte masuri de a-l grabi.. am uscat destule bucati groase de peste 10 cm si s-a injumatatit dupa uscare.

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Sfaturi pentru Selfbow Osage Orange

Post by Neacsu Ionut » 07 Mar 2012, 23:56

scade chiar 6 cm?...ciudat....la un diametru de 20cm nu cred ca poate fi o variatie mai mare de 1 cm....nu am citit nicaieri de asa ceva, dar e drept ca nu am lucrat pana acum cu osage...

in orice caz, sa il tai in cat mai multe felii...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: Sfaturi pentru Selfbow Osage Orange

Post by sspoll » 08 Mar 2012, 00:06

eu am fost in vara in podul unde il am inainte sa plec prin august si deja scazuse.de la 20 cm la 16/17. asta e realitatea..ca scrie ca nu.

Post Reply