Sfaturi pentru Selfbow Osage Orange

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:
Sfaturi pentru Selfbow Osage Orange

Post by ArrowsMaker » 13 Sep 2011, 00:21

Undeva, pe drumul dintre Deva si Buzau, gratie unui prieten inca neintalnit, se afla o creanga de Osage Orange de 1,90 m, D6cm.
Oricine poate veni cu o idee privind uscare, forma, dimensiuni, este binevenit.
La randul meu, ma angajez sa descriu si sa ilustrez tot procesul producerii...

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Sfaturi pentru Selfbow Osage Orange

Post by ArrowsMaker » 15 Sep 2011, 22:29

De fapt, la un capat e de 4 cm diametru, iar la unul de 3, fara coaja. Nu are noduri mari, dar e cam stramb. Stie cineva daca se poate indrepta si cum? Aburii sau caldura ii pot afecta caracteristicile?
A mai facut cineva un arc dintr=o creanga de Osage de dimensiunile astea?
Recunostinta vesnica anticipata, ca sunt prea obsedat sa nu il stric, dupa ce l-am asteptat cu atata nerabdare :)

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Sfaturi pentru Selfbow Osage Orange

Post by ArrowsMaker » 19 Sep 2011, 19:42

fast_arrow wrote:Salut!

Cel mai bine ar fi sa pui cateva poze. Din ceea ce spui tu diametrul e cam mic. Daca are densitatea buna ar merge longbow sau ceva combinatie/hibrid!
Am incercat sa il indrept la tara, cu aburi, dar nu s-a miscat niciun milimetru :)
Image
Image
Rigla e in milimetri.
Image
Image

Crezi ca am vreo sansa sa il indrept? Daca da, sunt nerabdator sa aflu!

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Sfaturi pentru Selfbow Osage Orange

Post by ArrowsMaker » 19 Sep 2011, 21:41

maestro wrote: Dar din experienta mea cu doua bucati de osage primite de la acelasi prieten binevoitor ;) nu ai nici o sansa sa l indrepti.
Deci sa inteleg ca sfatul tau ar fi sa il decojesc , sa indepartez tot lemnul alb si apoi sa mai incerc sa il indrept un pic? Sa incerc sa fierb, pe rand, partile mai curbate si sa incerc sa il indrept progresiv, in mai multe zile?

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Sfaturi pentru Selfbow Osage Orange

Post by ArrowsMaker » 18 Oct 2011, 19:04

Ok, tinand cont ca nu te-am ascultat si am stricat tisa, am revenit la osage :)
Am decojit, am ales spatele (nu are noduri mari) si am degrosat pe burta si un picut pe laterale la capete ca nu prea aveam de unde!
Image

Image

Cam asta e curbura!
Image

Am incercat si sa il usuc un pic, mai merg si saptamana asta, insa nu am avut tun de aer cald sau lampa de benzina, asa ca am folosit un arzator normal.
Image

Sper ca am reusit sa il si indrept un pic, dar o sa spun cu siguranta dupa o saptamana, sa nu am surpriza ca a revenit la obiceiurile lui cand s-a racit!

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Sfaturi pentru Selfbow Osage Orange

Post by ArrowsMaker » 17 Jan 2012, 02:19

AI dreptate, aveam impresia ca l-am postat deja la arcuri nereusite...

Nu am reusit sa il indrept , iar cand incercam sa pun coarda pe el deja se rasucea.
Am incercat apoi punandu-i backing de bambus dar nu am rezolvat problema, asa ca renuntasem definitiv la idee.

Insa, tinand cont de sfatul cuiva de pe forum, am taiat 2 feliute de tisa din prima bucata distrusa si ieri le-am pus pe burta.
Nu l-am intins astazi, deoarece au trecut doar 24 de ore de la laminare, insa am observat ca tot nu o sa pot centra coarda, asa ca nu prea imi mai fac sperante.

Oricum, asta o sa fie ultima incercare, iar cand ajung la o concluzie o sa postez 2-3 poze.

Totusi... eu sunt un om optimist, in principiu :)

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Sfaturi pentru Selfbow Osage Orange

Post by Dediu00ro » 17 Jan 2012, 06:02

Indreptarile astea fortate ale lemnului sunt foarte contraproductive la bucatile foarte strambe si invartite(mai ales invarteala) . Fara un proces de rehidratare, ai sa strici lemnu la indreptari serioase.
In primul rand slabesti lemnu la nivel structural, are tendinta sa revina in timp deci ai sa faci multe indreptari ce poate fi enervant.
Daca adaugi Reflex in capete de la stadiu de stave si lasi capetele mai groase este intradevar eficient, dar in afara de asta sa indrepti bucati asa de strambe se poate face cu foarte multa munca cu abur cu o forma de indreptat, si la sfarsit numai nenea de sus stie ce fel a fost afectat lemnul la nivel structural.
Daca vrei sa adaugi reflex la un arc deja terminat 100% o sa pierzi 90% din reflex daca nu pui un backing de un fel sau altu, preferabil tendon care cand se usuca mai adauga si el reflex. Altfelm mai bine il lasi drept.

Osage'u asta are niste calitati superioare fata de alte lemne mai clasice, dar la butuc si preferabil cat mai rosiatic la culoare atunci da nu prinde set etc.....
Image
Show without showing what u know without knowing

sspoll
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:265
Joined:15 Dec 2012, 20:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Timisoara
judet:Timis
Varsta:34

Re: Sfaturi pentru Selfbow Osage Orange

Post by sspoll » 04 Mar 2012, 20:37

asta este chiar perfect, pt un osage.. neobisnuit pt acest pom.. si eu abea astpt sa incep sa lucrez cu al meu..pe 26 luna asta face un an de cand l-am dat jos,,, si v sa spun ca mai eru taiati pe unde l-am taiat eu..si cam la niciunul nu vezi inima chiar in centru..
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Sfaturi pentru Selfbow Osage Orange

Post by Dediu00ro » 04 Mar 2012, 21:08

Am gasit si eu unu taiat, lemn destul de alb calitate slaba....... ce am vazut la americani e net superior.
Show without showing what u know without knowing

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Sfaturi pentru Selfbow Osage Orange

Post by ArrowsMaker » 04 Mar 2012, 21:23

Dediu00ro wrote:Am gasit si eu unu taiat, lemn destul de alb calitate slaba....... ce am vazut la americani e net superior.
Da' in ce tara traiti voi, fratilor, de gasiti Osage aruncat peste tot? :)
Ca v-as face si eu o vizita...

Oricum, al meu a cedat intr-un final, chiar daca i-am pus bambus si tisa, insa cred ca 90% a fost din vina mea de echilibror-incepator!
Image
Image
Image

Post Reply