Cateva Design-uri pt. arcuri

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

akila
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Cateva Design-uri pt. arcuri

Post by akila » 29 Jan 2008, 22:51

Ce sa zic.... cat ma pricep ajut..cat nu asta e...si eu sunt la inceput de drum..mai am foarte multe de inavatat...te-ai gandit cum sa-l imbini..ce teava o sa folosesti??

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Cateva Design-uri pt. arcuri

Post by anasazzy » 30 Jan 2008, 19:51

ma gîndeam la teava de 1 ţol sau un os de picior de la o vaca :lol: . sau amîndoua :lol: , otel in interior si os la exterior , chiar daca trebuie strunjit osul la interior sa intre teava . va iesi cam gros dar am mîini mari :mrgreen: .cu motive geometrice ar iesi ceva frumos.nu stiu daca osul va rezista singur la solicitari :? daca as sti as alege osul ,este mai frumos . ............marian
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cateva Design-uri pt. arcuri

Post by akila » 30 Jan 2008, 20:25

Mda.. ar fi ceva cu os...dar sincer nu cred ca rezista singur....e casant si nu cred ca o sa tina...am si eu 2 bucati de frasin mai scurte pentru un demontabil...dar sincer nu m-am hotarat inca la ce teava sa folosesc...ca asta obisnuita mi se pare prea groasa....ar mai fi asta de cupru...dar tot groasa parca e, au 1mm grosime peretii...nu ar fi chiar daca stau si ma gandesc mai bine...

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Cateva Design-uri pt. arcuri

Post by anasazzy » 30 Jan 2008, 20:50

un milimetru in carne este bine .eu am un demontabil cu teava de otel de 1.5 mm in carne si nu este chiar groasa . am ovalizat un pic dinspre spate spre burta cu cicanul si am unit lemnul la jumatatea minerului .un braţ fix unul detasabil si merge bine. .............M
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cateva Design-uri pt. arcuri

Post by akila » 30 Jan 2008, 21:09

Aha...am inteles...de obicei bratului detasabil is se monteaza si lui o teava de un diametru mai mic ca sa se potriveasca cu diametrul interior al celeilalte tevi.....asa doar din lemn exista riscul sa se deterioreze lemnul, si chiar sa cedeze pana la urma...oricum am sa incerc cred cu teava de cupru...nu stiu cat e de tare ea asa ca material si e aiurea ca trebuie sa cumpar bucata de 2 metri sau cat o fi avand ca astea de cupru nu se vand la bucati mai mici...si tre sa cumpar 2 tevi pentru 2 bucatele mici ...dar na asta e...

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Cateva Design-uri pt. arcuri

Post by anasazzy » 30 Jan 2008, 21:25

daca arcul are mai mult de 15 -16 kg nu va rezista .credel pe pătit :mrgreen: ,prima alegere a fost cuprul si sa intins buza tevi spre burta .nu as recomanda cuprul decit ca bucşa in interiorul minerului,protectia lemnului , eu am facuto cu piele fiarta si bagata in interiorul tevi .la uscare sa intarit ca pielea ne tabacita si am lipito cu super glue de metal. ........Marian
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Cateva Design-uri pt. arcuri

Post by akila » 30 Jan 2008, 22:17

Mda...exact la faza asta ma gandeam....ca o sa se indoaie marginea tevii...ce teava ai folosit???stii ca sunt de 2 feluri..este de aia la sul..care e mai moale, si este de aia care e la bucati de 2sau 4 metri nu mai stiu exact si aia e mai tare...dar nici aia nu cred ca rezista.Am mai vazut o chestie faina pe un forum...facut din fibra de sticla imbibata in rasina...se taiau bucatile de lemn si se suprapuneau si pe urma se infasura fibra imbibata in rasina si se prindeau cele 2 brate impreuna...unul dintre brate se dadea cu ceara ca sa nu se prinda rasina de el,si dupa ce se usca se scotea acel brat iar pe celalalt ramanea mansonul asta din fibra prins de brat...si uite asa iese un demontabil...iar cele 2 brate se taie oblic...ca si cum ai vrea sa tai un lemn in 2, numai ca nu faci taietura perpendicular pe lemn ci se face oblic pe o lungime de 11 cm....cele 2 bucati taiate astfel se pot lipi inapoi ....sau se pot prinde asa cum am explicat mai sus...eu in loc de fibra ma gandeam daca ar merge cu piele uscata si cu clei de oase....nu stiu daca am fost foarte explicit....dar ideea e super...nu stiu daca o sa mai gasesc link-ul cu metoda asta pentru demontabil..

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Cateva Design-uri pt. arcuri

Post by anasazzy » 30 Jan 2008, 23:43

sună bine :lol: ,iar daca nu merge se poate apela la teava ,doar polizezi adaosul de rasina si fibra. iar cuprul folosit era teava la bara de 3 m .eu am avut avantajul sa iau bucati ramase din santier :lol: nu am dat bani pe material .incearca rasina si fibra ,clei -piele nu stiu ,suna cam elastic ,sa nu se intinda . ..........tot yo :mrgreen:
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

Post Reply