~Salcamul~

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
~Salcamul~

Post by Dediu00ro » 16 Dec 2011, 09:33

Salut vreau sa discut despre cele 4 tipuri de salcam care se gasesc la noi, ele sunt numite salcam din cauza similaritatilor fizice dar nu sunt chiar asa de similare.....

Salcamul Mov(Salcam mic) Amorpha Fruticosa - Aclimatizat
http://en.wikipedia.org/wiki/Amorpha_fruticosa
Se poate recunoaste rapid dupa florile mov cand e inflorit cel mai mare care l-am vazut eu era cat gamba de la picior deci un copac gros din care ai putea sa faci un arc.....nu am vazut sau auzit pe nimeni care sa fi facut arc din el.

Salcamul Alb(Robinia pseudacacia) - Aclimatizat
http://en.wikipedia.org/wiki/Robinia_pseudoacacia
exemplu Image

Salcamul De Miere(Gladita) - Aclimatizat
http://en.wikipedia.org/wiki/Honey_locust

Salcamul Galben - Nativ
http://en.wikipedia.org/wiki/Laburnum_anagyroides
Un lemn foarte laudat de cativa pe paleoplanet eu am gasit cativa copaci dar mici si destul de rar are competitie serioasa de la salcamul alb. Lemnu are niste propietati asemanatoare cu lemnu de tisa adica lemnul alb si lemnul negru/galben de miez formeaza un cuplu perfect de rezistenta la tensiune si rezistenta la compresie. Probabil si dacii ar fi folosit lemnu asta pt un selfbow doua acolo.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: ~Salcamul~

Post by anasazzy » 17 Dec 2011, 11:41

laburnum este folosit la fabricarea arcurilor europene de mii de ani.englezii foloseau predominant tisa si ulmul in citeva cazuri [ sursa mea :descoperiri arheologice si scrieri in arhive] dar pe continent se folosea laburnum ,longbowul continental sau burgund era exclusiv din laburnum [parerea mea este un arc super frumos].era folosit mult in franta si elvetia si o mare parte din germania in egala masura cu lonbowul de tisa.cu lemnul asta trebuie sa ai grija este toxic ,rumegusul fin de laburnum intoxica mai tare decit ala de tisa
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: ~Salcamul~

Post by Dediu00ro » 18 Dec 2011, 03:01

Laburnum cred ca toti am vazut unu macar pana acuma.

Image

Image
Show without showing what u know without knowing

Vrajeala
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: ~Salcamul~

Post by Vrajeala » 18 Dec 2011, 22:55

am vazut, cu asta ma ocup.

ideea e ca un asfel de copac in Romania este considerat ornamental.(salcam flori galbene)
se gaseste in jur la 300lei si este taiat in forma de bila, varta 5 ani, 20cm grosime, 1,2-1,5m inaltime.
acum cu drjjba la plimbare prin parcurile partie nu cred e ca un sport national.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: ~Salcamul~

Post by Dediu00ro » 20 Dec 2011, 12:19

In nici un caz intratu cu drujba in parcuri dupa lemn de arc, dar se pot gasi alternative cat se poate de legale si corecte fata de natura. Eu am gasit o gramada de osage da nu am taiat nici unu, chiar si mai trist am gasit foarte multi taiati de localnici cine doreste un copac cu propietatile sarmei inghimpate?.....in padure aceias poveste a fost dar a fost taiat.
Laburnum e poate copac ornamental dar el este copac nativ il gasim si prin padurile vechi, problema adevarata e ca nu prea mai sunt paduri vechi ele au fost exploatate si in locul lor plantat plop si mesteacan(care se fura constant). Chiar si acuma ma intrebam cum de in 15 km de padure am vazut 10 stejari.

Salcamul alb se taie de zeci de ani ca material pentru amplasarea gardurilor, si se taie in numar foarte mare. Se poate cumpara foarte usor trunchiuri de salcam alb/gladita de la oameni care au taiat copacii INVAZIVI de pe propietatile lor.
Este o specie invaziva unii ar putea sa aive argumentu ca astia care lau adus aicia nu prea sau gandit prea mult, si ca de fapt face rau la ecositem......poate chiar au dreptate eu am vazut o gramada de zone infestate cu salcam alb si gladita.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply