Soiuri de lemn pentru arcasul roman - partea I

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Locked
User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:
Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by florinarnaut » 17 Jan 2009, 12:01

E adevarat ca atunci cind spui lemn de soc ati si imaginezi acele bete lungi ,firave,ce se rup instantaneu.Eu m-am referit la socul "batrin"
de 15-20 de ani.Daca sectionezi un asemenea lemn opservi ca nu are acea maduva,miez celulozic pufos.Prin simpla observatie l-am considerat
esenta tare.
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

dady
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:767
Joined:13 Dec 2012, 17:11
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::tgmures
judet:mures
Varsta:34

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by dady » 17 Jan 2009, 16:33

salut, ma bag si eu ca...un user care posteaza :)), tot din observatii spun ca nu am vazut trunchi de soc drept mai lung de 50-60cm si sincer nu stiu cu e pe dinnauntru dar sunt f curios cum se umple golul acela in timp si cat de tare poate sa fie pt ca e o mare diferenta intre structura asta si una a unui copac care adauga inele in fiecare an. Dar in fond nu te opreste nimeni sa incerci ;)

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by andreih » 17 Jan 2009, 16:59

Salut!
Eh, aici e o chestie cu lemnul de soc.
Din pacate nu pot sa vorbesc din proprie experienta prea mult, DAR din ce am citit pe PaleoPlanet sunt cativa care au incercat si au reusit sa faca arcuri din lemn de soc mai bune decat as face eu din esente de top :)
Cateva precizari, daca bucatile relativ drepte sunt mai scurte se poate face take-down, imbinat la mijloc de ex.
Da, e bine sa cauti si sa gasesti ceva bucati mai groase, au in mijloc acel puf dar e mai mic si nu te deranjeaza...
Socul e rezistent in tensiune destul de mult!
Singura problema cu socul pe care o vad eu (inafara de a gasi bucati groase si relativ drepte) e ca la rupere se rupe clar, cum sa ma exprim, la o solicitare mare pocneste, explodeaza.. Deci parerea mea daca face cineva arc de soc sa il faca "overbuild" adica mai lung sau mai lat decat designul obisnuit sa fie o suprafata mai mare pe care sa se extinda tensiunea si daca se pune un "backing" ar fi si mai bine.
Adica lipit pe exterior ceva, panza de in, etc, etc.. La o eventuala rupere sa u fie pericolul sa fie lovit arcasul....
Am o bucata de soc acasa cu diametrul cam de 8 cm si pot sa spun ca dupa uscare il simt tare ca osul.... De acolo ar putea iesi crapat pe lungime doua arcuri.. sau macar unu :)
Chiar te rog sa incerci si sa ne spui ce ai reusit, ca eu imi gasesc mai greu timp vad in ultimele luni... Daca reusesc eu primul sa fac o sa postez.
Mult succes!!!

andrei

PS Pe www.paleoplanet.net in campul da cautare se poate scrie "sambucus nigra" (sau cam asa ceva e denumirea latina) sau denumirea in engleza, nu mai stiu exact edelberry sau asa ceva si se pot vedea vreo 5-6 posturi, pareri poze de arcuri din soc....

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by florinarnaut » 18 Jan 2009, 01:45

Multumesc de lamuriri.Eu nu am in "dotare" anca acest lemn dar acum ca am aflat ca se poate , am sa-l procur.Pana la uscarea lemnului
mai adun informatii.
Cele bune!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by Pisic » 19 Jan 2009, 22:05

am si eu o mica intrebare:salcamul creste pe langa apa? stiu ca salcia creste langa apa,dar asta nu avea crengile alea lungi care atarna,nu avea nici tepi pe trunchi,nici ceva semnite,am gasit salcam in alta parte,da nu pot sa ii compar
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by Sharpshooter » 20 Jan 2009, 00:06

Salcamul este un copac care creste in zona de campie , ii plac zonele semiaride , nicidecum apa , este inrudit cu acaccia care e o planta de desert , salcam nu vei gasi langa apa, din cate stiu io ...
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Locked