Soiuri de lemn pentru arcasul roman - partea I

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Locked
akila
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by akila » 03 May 2008, 14:27

Frasinul ala cu frunzele mai ascutite e bn pentru arcuri....nu orice frasin e bun oentru arcuri...doar ala cu frunza aia mai ascutita, si frunzele sunt dispuse simetric pe creanga...is una langa alta asa...

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by Greenarrow » 03 May 2008, 14:36

Akila aici pot sa te contrazic...mare diferenta intre lemne cu e decat la frunze si la fructe ca arata diferit,in rest lemnul este asemanator,zic asta pentru ca am comparat lemnele odata sa vad care e diferanta si ca si structura a fibrei sunt semanatoare.Din cate am auzit si citit toate speciile de frasin ar fi bune cu exceptia unei specii care oricum parca traieste doar in America.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by akila » 03 May 2008, 16:32

salut....si merci pentru corectare....ai dreptate....eu m-am gandit la cu totul altceva.....cred ca inca eram obosit dupa drumul de aseara...acuma cand am citit din nou mi-am dat seama de greseala...intr-adevar sunt mai multe feluri de frasin, eu stiu vreo 4 specii care cu siguranta sunt bune... fraxinus latifolia,fraxinus quadrangulata,fraxinus excelsior, fraxinus americana,...acuma eu nu am avut ocazia sa le testez pe toate ca sa spun daca sunt sau nu diferente, faza e ca majoritatea spun, ca frasinul alb ar fi cel mai bun....(fraxinus americana)....seamana foarte mult la frunze cu frasinus excelsior, care e de fapt frasinul european, si care cred eu ca se gaseste cel mai des in padurile noastre...Specia aia de care spuneai tu si de care spuneam si eu, este fraxinus nigra....asta e un lemn care e mediu ca si calitate, si nu e asa indicat pentru arcuri....oricum merci pentru corectie....asta e abia acu incep sa-mi revin,... :lol: .....ca si observatie as putea sa spun ca foarte mult conteaza la lemnul de frasin sa fie foarte dens....marea majoritate considera frasinul a fi un lemn asa slabut....cele mai apreciate fiind dupa cum bine stim osage-ul, hickory, tisa, ipe, etc....numai ca din frasin se pot face acuri foarte bune, atunci cand se gaseste un frasin care sa fie foarte dens....primul meu arc a fost facut din frasin, si cu toate ca unu din brate are fibra fugita rau de tot, arcul inca se tine bine....si are si 30 de kg forta....cred ca e o chestie de admirat...frasinul este foarte rezistent, si cand se gaseste o bucata de frasin densa, care abia sa pluteasca, fara noduri, se pot face lucruri execelente....eu cam toate bucatile de frasin pe care le-am avut au fost foarte dense.....s-ar putea sa avem noroc la faza asta....poate clima de la noi din tara o fi de vina,,,, frasinul care il am acuma abia pluteste...se face test....tai o bucata de lemn si o bagi in apa....masori cat e sub apa si cat deasupra....ideal ar fi ca 85% sa fie sub apa...eu am facut un mic test si am bagat in apa o bucata de lemn de 5,5cm pe 4cm....si la suprafata a ramas doar 3mm ...ceea ce e foarte bine... peste 90% sunt sub apa...hai ca am cam deviat putin :lol: ...numai bine

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by Greenarrow » 03 May 2008, 20:37

Salut Akila,sa fiu sincer stiam ceva de frasinus negra sau black ash in engleza,dar nu eram sigur ca spun corect si nu am amintit.Oricum din cate am observat eu esentele astea inchise la culoare par a nu fi bune....adik frasinul negru,artarul negru si mai sunt.Intr-una din zile o sa fac nishte poze cu diferitele specii de frasin si artar de la mine din zona ca in ultima vreme am descoperit foarte multe specii de care nici nu stiam..vro 2-3 de frasin si vro 4 de artar.Bafta

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by Greenarrow » 05 May 2008, 14:39

Dupa parerea mea lemnul de frasin si ulm sunt printre cele mai bune lemne care se gasesc la noi.De curand am taiat o creanga,ca sa zic asa, de artar si mie personal nu mi se pare super grozav artarul,desi afara se foloseste destul de mult.Ca sa fi total multumit si daca poti face rost incearca frasinul,incearca sa gasesti o bucata fara noduri si iti garantez ca o sa-ti iasa un arc super rezistent....Akila iti poate confirma.Salutare

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by akila » 05 May 2008, 15:14

La artar am impresia ca e o smecherie despre care am citit mai demult....sper ca nu gresesc...dar parca despre artar era vorba...e foarte important sa stii care crengi au fost spre soare, sau ce parte a crengii a stat la soare....cica e o diferenta foarte mare....

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by anasazzy » 06 May 2008, 20:26

sa vezi care parte a fost in soare te poti uita in sectiune ,parte insorita are inelele mai groase ..........marian
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by anasazzy » 08 May 2008, 21:09

tekul este un ecelent lemn de mobila , nu stiu daca la arcuri este bun ar trebui sa cauti pe siteurile straine sa vezi daca merge
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by cristian_iepure » 09 May 2008, 05:43

razvan wrote:salutare baieti, am fost azi in bricostore si am gasit o plinta de parchet lata la 3 cm , groasa cam de 1,5 cm si lunga la 2 m este din lemn masiv si are fibra dreapta dc o sa va duceti aveti de unde sa alegeti o bucata dreapta si cu fibra dreapta ca sa faceti ceva, dar ce nu m-au lamurit oameni aia de la brico e , soiu esenta lemnului respectiv mi-au zis ca e lemn exotic si ca ar fi pe nume "tec" dar nu erau siguri nici de asta, ce vreau sa va intreb dc exista denumirea asta si poat stiti mai multe, nu am luat pina nu intreb care e situatia cu esenta aceea, data viiitoare o sa al pozez ca sa al si vedeti, salutare tuturor

baietii de aici (http://64.233.183.104/search?q=cache:eo ... cd=1&gl=ro) spun ca tec-ul merge folosit la barci si alte alea caci contine uleiuri eterice in fibra. si-a facut omul arc din teak si ash si a crapat teaku la compresie, in concluzie tovarasii lui il sfatuiesc sa-l foloseasca la un maner caci culoarea lui inchisa da bine daca ar fi alternata cu ceva esente mai deschise. pentru a-l putea lipi, din cauza uleiurilor eterice din fibra, e necesar sa-l usuci bine (chiar in cuptorul de bucatarie) si apoi sa-i faci o degresare sora cu moartea.

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by Neacsu Ionut » 14 May 2008, 23:49

Salut!
eu zic ca ai putea face..
dar cred ca sunt prea inguste...doar 2 cm...si eu am facut arcuri inguste asa,doua aveau doar 1,5 si au iesit slabe...tu vrei sa faci un laminat din mai multe fasii,mie pantru un self-bow mi s-a parut prea putin 2cm,...nu stiu...eu am facut si pot spune ca am invatat multe mai ales la tillering...
poate la laminate altfel sta treaba...oricum merita sa incerci :P
acuma eu nu ma prea ma pricep,asculta de cei mai experimentati...

Locked