Soiuri de lemn pentru arcasul roman - partea I

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Locked
User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:
Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by anasazzy » 12 Apr 2008, 21:37

babriel cornus sanguinea sau pe romineste sîngerul este un lemn bun pentru arc chiar foarte bun ,daca ii faci baking il poti face si sortbow ,undeva la 160 cm si ful drau 68 -70 cm
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by akila » 12 Apr 2008, 23:31

Sal. Razvan.....uite cum e treaba asta....daca o sa citesti de la inceput acest topic ai sa-ti dai seama ca s-a discutat si rasdiscutat despre acest subiect....deci cand cineva vine si mai intreaba de vreo 3 ori despre un lucru care deja s-a discutat atunci nu stiu cum se chiama treaba asta....plus ca inainte de a pune tu lista aia ....eu am postat un link, unde sunt categorisite super bine ...e adevarat ca nu se gasesc acolo toate esentele din lume sau din Romania....dar is cele care merita sa le acorzi atentie, si din care merita sa faci un arc.....pentru ca asa si ei la randul lor fac arcuri si din esente care nu sunt in acea lista....dar esentele clasice, folosite de strabunii nostri si care merita putina atentie is cele din lista respectiva....acuma sincer va spun....forumul asta este fain ca putem veni aici si mai vorbim si invatam....dar stii cum e treaba asta pana la urma??? ca sa-ti dau un ex....eu sunt membru la inca vreo 3 forumuri de genul asta, si stau acasa ore in sir in fata calculatorului, ca sa aflu cate ceva cateodata.....adica daca s-a vorbit deja de o chestie eu zic ca e ciudat rau sa vii si sa tot intrebi despre acel lucru de nu stiu cate ori.....o cale mai usoara e sa bati pe google si ai aflat raspunsul imediat....numai bine la toti..salutare

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by cristian_iepure » 22 Apr 2008, 14:13

okkk....aveti careva idee dragi arcasi ce natie de pom este asta? sint in Bucuresti o gramada in zona Baneasa si au tendinta sa creasca fff drepti pina la 2-2.5m

[img][IMG]http://i290.photobucket.com/albums/ll25 ... CF6911.jpg[/img][/img]

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by cristian_iepure » 22 Apr 2008, 14:14

iaca si poza pt ca am postat prost :)

Image

viezure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by viezure » 22 Apr 2008, 14:17

salut,

am mai gasit o lista cu "lemne pe categorii" :) poate va foloseste: http://paleoplanet69529.yuku.com/topic/ ... ments.html

numai bine,

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by akila » 22 Apr 2008, 23:50

frunza aia vad ca are tendinta sa se faca precum aia de paltin....nu as putea spune exaxct dar s-ar putea sa fie paltin.......

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by Greenarrow » 23 Apr 2008, 13:33

Nu e paltin.Frunza de paltin e mai albicioasa si ceva mai catifelata.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by akila » 23 Apr 2008, 15:04

mda///dupa cum am zis...nu eram sigur....inca nu reusesc sa deosebesc foarte bine speciile de copaci.... :mrgreen:

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by Greenarrow » 03 May 2008, 13:54

Salutare,iti pot spune eu % la % sigur...imediat dupa frunza de artar(eu am gasit in zona mea 4 specii diferite de artar) sunt frunze de la 2 specii de frasin(il deosebesti dupa inflorestentele acelea ca nishte ciorchine de banane).....eu am mai cautat si pe google la imagini ash,aple si in general denumirile in engleza si am gasit poze cu frunzele si fructele....

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by Greenarrow » 03 May 2008, 14:00

Eu sunt de parere ca in pozele 3 si 4 nu sunt frunze si fructe de paltin....e alta specie de frasin....exact ce spuneam in a 2-a poza dupa artar e o specie de frasin cu frunzele mai rotunde si dupa sunt 2 poze cu alta specie de frasin cu frunzele mai ascutite.

Locked