Soiuri de lemn pentru arcasul roman - partea I

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Locked
falco
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by falco » 28 Jul 2008, 00:04

The Ginkgo (Ginkgo biloba; in Chinese 銀杏, pinyin romanization, yín xìng), frequently misspelled as "Gingko", and also known as the Maidenhair Tree after Adiantum, is a unique tree with no close living relatives. The ginkgo is classified in its own division, the Ginkgophyta, comprising the single class Ginkgoopsida, order Ginkgoales, family Ginkgoaceae, genus Ginkgo and is the only extant species within this group. It is one of the best-known examples of a living fossil, because Ginkgoales are not known from the fossil record after the Pliocene.[1][verification needed][3]

For centuries it was thought to be extinct in the wild, but is now known to grow in at least two small areas in Zhejiang province in Eastern China, in the Tian Mu Shan Reserve. However, recent studies indicate high genetic uniformity among ginkgo trees from these areas, arguing against a natural origin of these populations. Therefore, it has been suggested that the ginkgo trees in these areas appear to have been planted and preserved by Chinese monks over a period of about 1000 years. [4] Whether native ginkgo populations still exist has not been demonstrated unequivocally and is therefore uncertain.

The relationship of Ginkgo to other plant groups remains uncertain. It has been placed loosely in the divisions Spermatophyta and Pinophyta, but no consensus has been reached. Since Ginkgo seeds are not protected by an ovary wall, it can morphologically be considered a gymnosperm. The apricot-like structures produced by female ginkgo trees are technically not fruits, but are the seeds having a shell that consists of a soft and fleshy section (the sarcotesta), and a hard section (the sclerotesta).
sursa: wikipedia.

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by Greenarrow » 28 Jul 2008, 10:23

Buna explicatia,o mai citisem si eu la un moment dat,dar daca e gimnosperm tot nu inseamna ca e conifer,inseamna doar ca samanta nu e inchisa in fruct :P

valentinm
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by valentinm » 28 Jul 2008, 19:44

Laricele isi pierde acele iarna. Larix decidua.

falco
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by falco » 29 Jul 2008, 09:45

da, corect.

endril
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by endril » 24 Aug 2008, 20:44

pentru cei care va intereseaza nuante mai exotice pentru arcuri, ma refer la manere pentru arcuri laminate incercati prun
prunii batrani au o culoare rosie spre maro-roscat, foarte frumos, sau cires, tot rosu dar mai deschis, cu inelele de crestere mai bine conturate
pomii fructiferi mai batraniau nuante coloristice faine
fain la culoare mai este si aninul - arinul - roz

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by anasazzy » 24 Aug 2008, 23:14

datii o sansa si pentru un selfbow si nu veti regreta ,este foarte bun de arc daca e uscat cel putin 6 luni .toata familia prunus face arcuri bune.............marian
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by Pisic » 27 Aug 2008, 20:25

imi puteti spune ceva lemne bune in alungire? :)
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by anasazzy » 02 Sep 2008, 23:15

norocosule :d ,sa stii ca si singerul este aproape identic ca lemn cu cornul diferenta singerul are mai putine noduri.cind am fost la tine de 1mai am vazut si citeva dealuri in jurul tirgu mures pline de liliac care este si el super pentru arc daca gasesti bucata destul de groasa lunga si nerasucita :d .
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

falco
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by falco » 03 Sep 2008, 17:45

as mai adauga la lista sorbus torminalis - sorb de camp. e rar si scump. s-a vandut cu 10000 euro m3, daca nu ma-nsel. daca s-a mai scris de sorb imi cer scuze.

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Soiuri de lemn pentru arcasul roman

Post by anasazzy » 03 Sep 2008, 20:06

florin dealurile cu pricina sint la iesirea spre corunca pe partea stinga de 1 mai erau doua dealuri inflorite in mov :d am intrebat si localnici din microbuz mi-au spus ca este liliac salbatic inflorit ,ma ofticam ca nu am ocazia sa ma zgirii nitelus cautind ceva lemn in marea de liliac :( .da am citit de familia sorbus ,,eu cautam sorbus acuparia la iesirile in salbaticia din jurul bucurestiului,iti dai seama ce suparat am fost cind am aflat ca creste in zona de deal si munte :d =)) .americanii ii zic muntain ash
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

Locked