forta arcului

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by eduardbilanin » 11 Jan 2008, 20:58

Daca doriti sa vedeti asemenea faze va pot arata si eu de pe aici de la noi autohtone :D.Cu prima okazie bimeinteles.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by akila » 11 Jan 2008, 21:19

eduardbilanin wrote:Daca doriti sa vedeti asemenea faze va pot arata si eu de pe aici de la noi autohtone :D.Cu prima okazie bimeinteles.
Pai mai incape indoiala..??? normal ca vrem sa vedem poze de genu asta :lol: ....Tipul asta cu arcul..face numai arcuri de genu asta...nu prea isi bate capul la finisaje asa , in schimb mai toate arcurile pe care le face depasesc 80#...de asta vi l-am si aratat ...special pentru pasionatii de chestii grele. :wink: ...astept poze...pa pa

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by eduardbilanin » 15 Jan 2008, 16:38

Salut baieti,

Asa cum am promis va postez niste poze facute astazi si in care am facut o mica demonstratie de penetrare.Consider ca aceasta demonstratie este cu atit mai graitoare cu cit virfurile folosite de mine sunt virfuri NORMALE,folosite in scop de tir la tinta si NU sunt virfuri confectionate SPECIAL cu virf ascutit in triunghi facute in asa fel incit sa taie prin metal.
Deasemeni am folosit o sapa de pe la noi,neaosa,dar de 3-4 mm grosime.
Dulapul de asemenea este si el unul cu pereti destul de grosi,dar dupa cum a penetrat sageata(repet cu virf normal) ar fi strapuns prin grosime muuuuult mai mare.Delectati-va deci :D .............

Image
Image
Image
Image
Image

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by eduardbilanin » 16 Jan 2008, 09:10

Osmiu,cum e cu linoleumul?Trege sulita asta cu pene prin el :D ?

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by scorillo » 16 Jan 2008, 23:43

Se folosea piele groasa oparita.
Arcuri tari au existat dintotdeauna, dar se pare ca romanii nu au iubit arma asta.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by akila » 19 Jan 2008, 14:15

salut...si felicitari pentru performante....faine pozele..acuma sa ma bag si eu putin in discutie..nu m-am documentat foarte tare in privinta asta..dar pot sa va spun altceva....la armuri de ex...nu atat grosimea lor ii proteja pe respectivii, cat forma armurii....in timp au descoperit si ei ca daca fac armurile cat mai rotunjite, atunci sagetile ricosau :wink: , si nu mai penetrau armura respctiva.Cat depsre scuturi, cred ca ideea era sa nu treaca pe partea cealalta de tot...ca asa puteau rupe sagetile intrate in scut, si puteau lupta mai departe...parerea mea.... :) ..in schimb cu armurile am vazut pe discovery o emisiune, chiar cu subiectul asta...diferite forme de varfuri, si cum rezistau armurile la aceste varfuri.Si normal ca printr-o bucata de tabla dreapta sageata a penetrat,dar printr-o bucata rotunjita, a ricosat.Ca si varfuri, cel conic era cel mai eficient.

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Post by anasazzy » 19 Jan 2008, 18:31

Salut , misto pozele si distructiva pasiune eduard :lol: .cind se va incalzi am sa fac virfuri forjate mai bine zis la gratar :lol: si am sa iti trimit vreo doua trei sa ai cu ce sa continui carnagiul :lol: promit .despre taria arcului eu concurez la categoria copii, arcul meu de tir este un longbow de 16 kg , am facut un arc de 22.5 kg si simteam ca imi ard degetele ,musculatura duce, sint fierar betonist,dar degetele sint marfa de slaba calitate. si totusi mam obijnuit sa il incordez in fiecare zi de citeva zeci de ori la rece fara sageata, de dorul trasului la tinta . ::acum pe zapada asta nu am unde sa trag fara sa caut sagetile cu lopata::, am inceput sa ma obijnuiesc cu taria ,acum sa vedem cu sagetile cum voi simti forta. deci perseverenta este mama puteri si antrenamentul tatal :lol:. ............ hmm.. thimo sau thimoshabe? pai la cite arcuri a postat omul asta pe paleo planet cred ca nu mai sint copacei in jurul casei lui si din poze am vazut ca sta linga padure , din arhiva paleo ,30 la suta cred ca a postat el .Îi place mai mult sa faca replici ale diferitelor arcuri istorice de la piatră încoace si le incearca pe ce ii vine la indemina . face arcuri mai ales din copăcei de 10- 15 cm diametru arata cam urit dar nu isi bate capul cu asta.am sa incerc sa il copiez. la o tarie rezonabila pentru mine :lol: si sa fac un holmy de marimea aia. sa imi folosesc fuldrawl la maxim adica aproape 83 la baza ochiului ,fara sa rup arcul facut cu truda :D, ne mai vedem pe aici ....sanatate.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by eduardbilanin » 21 Jan 2008, 14:30

In primul rind trebuie sa marturisesc ca si eu impartasesc banuiala lui Trubunmarcus care crede ca Nu toti arcasii din vechime foloseau arcuri tari. Exemplul graitor este ca pe corabia de lupta Mary Rose s-au gasit doar citeva arcuri peste 120# si doar unul de 180#, marea majoritate erau intre 80 si 100# .Exista ca si astazi in fiecare armata o elita a diferitelor arme.
In al doilea rind sa nu uitam ca la Batalia de la Crecy,aproape toata nobilimea in frunte cu floarea cavalerilor,a fost macelarita (cronica spune ca aproape total)de catre tarani inarmati cu arcul lung, cu toate armurile lor din metale calite.Sageata de 1/2" si de 2000 si ceva de grains nu prea dadea multa importanta armurilor alora.Oricum Akila are dreptate forma armurii oferea oarece protectie,dar nu mare brinza,caci cind cadeau din cer ,in virtutea inertiei faceau prapad.

Revenind la oile noastre ,promit ca daca imi va reusi arcul laminat cu fibra de sticla voi face niste experimente cu sageti medievale (cit mai cu acuratete construite posibil),in care sa observam pe viu cit este adevarat si cit este mit.Bineinteles ca voi posta material video si foto.

DACA NU IMI VA IESI,atunci va trebui sa apelez la adevaratii meseriasi care fac arcuri pe acest forum(si ma refer la traditionalisti),sa construiasca un arc lung din materialul folosit de medievali care sa corespunda unei tarii de cel putin 160# si cu care sa putem face oarece experimente.Si de ce nu cu okazia asta sa se vada ca si la noi in tara sunt pasionati care fac arcuri puternice,si nu doar pe forumurile americane sau de aiurea.

Astept comentarii pe tema asta.

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Post by cristiflorin » 22 Jan 2008, 17:17

Pe o suprafata curbata, cum e scutul, fie el din lemn, nu mai intra asa usor.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by eduardbilanin » 22 Jan 2008, 18:43

Ar trebui sa fie foarte curbata ca sa devieze sageata sau sa ricoseze si atunci omul ar iesi de sub incidenta protectiei scutului .Oricum,o suprafata curbata normal ca este mai buna decit una dreapta in ce priveste protectia.

Parerea mea este ca pe vremea in care arcul reprezenta virful de lance al tehnicii militare,putine lucruri protejau un om sau calul acestuia de forta naprasnica a unei sageti azvirlite de acesta.

Cum am mentionat si mai sus,dovada consta in nimicirea florii nobilimii si cavalerimii franceze,echipata cu armuri moderne pentru vremea aceea,din metale bunicele,de catre arcul lung si sagetile aferente acestuia.Oare acei cavaleri a caror indeletnicire era razboiul nu aveau in dotare armuri si scuturi cara sa contracareze o eventuala lovitura de sageata?Eu cred ca aveau dar nu pentru sageti aruncate de arcuri tari,iar daca si-ar fi facut o protectie de metal care sa fie indeajuns de groasa ca sa opreasca atare sageata ar fi devenit imobili cu siguranta caci ar fi cintarit peste 100 de kg.

Sageata mea cu care am facut umilul experiment de mai sus are banala greutate de 850 de grains si este azvirlita de o" Balega " de arc de 105#.Hai sa ne gindim,extrapolind,ce ar fi facut o sageata de 2000 si ceva de grains si aruncata de un arc de 120-150# in slava cerului ?Cind ar fi revenit pe pamint ar fi facut ravagii la nivelul la care ar fi lovit un obstacol,in speta scutul sau armura.Si sa nu uitam ca asemenea sageti erau aruncate de mii de arcasi iar una dintre ele era practic imposibil sa nu nimereasca o suprafata cu o planeitate mai buna.

Oricum,cind voi avea un arc mai tare voi face si un experiment de acest fel.desi aceasta ar fi o lovitura directa,si deci mai lipsita de forta ,decit o lovitura venind de sus de la o inaltime considerabila.

Post Reply