forta arcului

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:
Re: forta arcului

Post by Neacsu Ionut » 20 Mar 2008, 20:52

Eu am un arc de 51# care cred ca e suficient pentru varsta mea(14 ani).Cand o sa fiu mai mare cred ca o sa imi iau un arc cu o putere mai mare.
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: forta arcului

Post by Neacsu Ionut » 06 Apr 2008, 00:01

legat de arcului de 290# : arcul acela nu cred ca are precizie,nu-i tremura mainile acelui american cand il intinde :lol: (daca poate sa-i puna coarda :?: )

lasand gluma :ar fi frumos daca ar face cineva cu experienta de pe acest forum un arc de peste 150#,dar reconstituit exact dupa arcurile din vechime,pentru a testa daca sageata trece prin scut,armura,etc.stiu ca s-a mai facut asa ceva si pe discovery dar una e cand fac altii(si am impresia ca englezii prea isi ridica in slavi long-bowul) ,si alta e cand facem noi.........

si daca in vechime aveau arcuri asa de tari din ce le faceau coarda ?nu iesea prea groasa ? ca nu aveau dacron,kevlar sau alte fibre sintetice...
daca erau din canepa,matase,mat de oaie(sau altele,dar naturale) rezistau oare la o tensiune asa de mare?

eu cred ca nu toti oameni aveau arcuri asa de tari ,dar existau si exceptii :arrow: soldati foarte bine antrenati,nu neaparat foarte musculosi,care reprezentau elita arcasilor dintr-o armata.sau cum era la migratori sau la indieni:copilul invata sa traga cu arcul,deci la 10ani cu 40,la 20 de ani sa zicem tragea cu 100#,la 30 cu 150-200 si asa ajungeau toti buni arcasi.si in europa era la fel,dar nobilii deveneau cavaleri cu armura,nu arcasi.si totusi taranii arcasi i-au invins pe nobilii cu armura "ultramoderna"...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: forta arcului

Post by akila » 06 Apr 2008, 02:16

Elb-ul este un arc foarte fain, si nu degeaba il ridica englezii in slavi....poti fi sigur ca in vechime mai toti arcasii trageau cu arcuri de 100# si chiar mai mult.....corzile se faceau din tendon de animal, piele uscata, in(care e foarte rezistent...gasisem la un moment dat un tabel, si nu mai stiu exact link-ul..dar am impresia ca inul era parca pe primul loc...s-ar putea sa ma insel, dar oricum dintre fibrele naturale e cel mai rezistent)...asa ca aveau ei cu ce sa-si faca corzi....sagetile oricum nu erau de 10mm diametru...o sageata de razboi, ajunge si la 2-2,5 cm diametru asa ca avea loc suficient sa intre coarda pe in nok....cat depsre construitul unui astfel de arc...am promis ca o sa incerc sa fac unul de 150#, numai ca nu cred ca o sa iasa....dar de incercat cu siguranta voi incerca...de testat nu mai e nevoie de testat nimic....am pus si poze cu sageata care pentreaza un blat de stejar gros de 5cm, si tabla groasa de 3mm, asa ca.....teste se fac degeaba....arcurile astea erau devastatoare..cand iti cadea o sageata de asta in cap...putei tu sa ai mama armurii pe tine ca tot degeaba...cand vine o ploaie de sageti din cer...cu siguranta se gaseste un loc vulnerabil pe undeva pe unde sa intre....si erai gata ..daca nu murai pe loc, mureai in chinuri din cauza infectiilor si altor minuni de genul asta

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: forta arcului

Post by eduardbilanin » 06 Apr 2008, 08:28

Daca cineva are dubii in ceea ce priveste precizia warbow-ului englezesc,sa bage un pic ochiu` in video-ul urmator.In alta ordine de idei americanul ala nu este un oricine ci este campionul armericii la flight shooting,versiunea ELB :roll: :

http://www.youtube.com/user/buzzzz1964

Aaaaaaaaa,am omis o mica chestiune.Arcul lui Simon(care este in videoclip)si este cam printre singurii 4-5 oameni care minuiesc arcurii asa grele are doar......165#.Si pentru precizia lui nu se screme deloc.Iar distanta la care trage cu uimitoarea precizie cu un arc asa de greu si cu sageti de peste 2500 grains este de.......peste 250m :lol:

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: forta arcului

Post by akila » 06 Apr 2008, 11:53

Super.....off....tisa asta e un lemn....e jale de scumpa o bucata de tisa ...si daca nici nu te pricepi si o strici....eiii atunci fericire....Edi am terminat un ELB...ieri...din pacate e slab si asta pentru ca parca am avut ghinion cu lemnul asta de agud....chiar la mijloc am dat eu cam aiurea cu securea cand am mai lucrat la bucata de lemn, si am avut iarasi un loc unde era prea subtire si asta mi-a stricat planurile ...vroiam sa fie cam de 30kg ca oricum mai mult nu se putea, si in schimb a iesit de 16 kg..asta e....a fost un antrenament pentru ce va urma sa fie.... :lol: ..mai trebuie sa ma gandesc la un finish ceva...dar cred ca o sa-l las asa culoarea lui....e foarte frumos lemnul de agud...galben asa ....am sa-l postez azi sau maine...

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: forta arcului

Post by eduardbilanin » 06 Apr 2008, 12:42

Salut Akila.Ma bucur ca incerci sa faci un ELB.Crede-ma cine face asa ceva,si hwaranguri coreene bineinteles este" la creme de la creme"in materie de construit arcuri traditionale.Asa ca,chiar daca este slab(cu conditia sa respecte forma si nockul obligatoriu din corn de vita),nu-i bai.Posteaza-l sa-l vad ca sunt curios,din mai multe unghiuri si detalii.Ce pot sa zic........ma bucur ca incerci sa faci un ELB.Urmatorul poti sa-l faci din frasin.Va rezista cu siguranta pina pe la 140#.Sunt sigur. :lol:

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: forta arcului

Post by eduardbilanin » 06 Apr 2008, 13:20

Osmiu,prietene,arcurile coreene sunt o limita superioara in materie de construit arcuri aproape imposibil de atins de catre europeni.Nu pot visa chiar asa de departe,mi-ar place dar......imi cunosc limitele.Cit despre Simon,englezul din clip,as ruga pe privitori sa-i studieze conformatia corpului.........adica nimic deosebit,dar totusi sublim in materie de tras cu arcul.A se observa tehnica exceptionala pe care o stapineste.In ultimele cadre ale clipului se poate observa o deviere de pe linia de tragere a umerilor care il pune in imposibilitate de a mai intinde arcul in acel moment.Deci nu numai forta este foarte importanta ci si tehnica de tragere.Iar Simon este o raritate chiar in lumea arcasilor grei ai lumii.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: forta arcului

Post by akila » 06 Apr 2008, 13:53

Edi din pacate arcul nu este cu nock-urile alea clasice de vita....am doar 2 coarne de vita in momentul de fata si nu avea rost sa le stric pentru asa un arculet de slab :lol: ..am incercat totusi sa fie cat de cat apropiat ca si forma si sectiune...se stie ca la ELB-uri burta este rotunjita si spatele drept..hai ca o sa-i fac niste poze si il pun sa-l vedeti...nici la finish nu-mi mai bat capul...am sa-l dau cu ulei de in si il las asa culoarea lui naturala, ca imi place asa....cred ca nici maner de piele nu-i pun....nici alea englezesti nu prea aveau....

Post Reply