Nu gasesc lemn deloc

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
Pendulem
Membru al forumului
Membru al forumului
Nu gasesc lemn deloc

Post by Pendulem » 19 Jan 2008, 18:36

Salut...sunt alex din Bucuresti,14 ani...nu e foarte mult dar ma rog...si as vrea sa imi fac un arc doar ca nu gasesc lemn de frasin nicaieri...am cautata pe foarte multe siteuri despre cum sa'l fac si cel mai mult m'a laurit Akila care'a facut un arc super....problema e ca io caut lemn de cateva luni si nu gasesc....mai ales ca imi trebuie o bucata de bustean cu lemn de la mijloc...daca poate cineva sa ma ajute ar fi marfa.. :D nu mai mentionez k imi plac armele medievale de cand eram bebelush.. :) si mai mult de cand am vazut stapanul inelelor...

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Post by anasazzy » 19 Jan 2008, 19:26

salut alex .inteleg cautarea ta, frasinul este grozav :) ,dar nu astepta sa incepi cu el poti sa faci arcuri foarte bune si din salcim si se gaseste mult mai usor in zona noastra :lol: .poti face arc si dintrun salcim de 12-15 cm diametru despicat in doua si din dud si din prun care chiar este un lemn de arc bun si arata si frumos.chiar si banalul corcodus este lemn bun de arc pe primitiv archer americni ii zic cheryplum.aproape toti pomii fructiferi sint buni de arc. la 14 ani nu ai nevoie de arcuri tari ,de pina in 20 kg il poti face din ori care pom fructifer,deci nu ai de ce sa astepti la infinit frasin. fati din ce ai la indemina , asta nu inseamna sa nu mai cauti frasin, doar ca va dura ceva sa gasesti si nu merita sa astepti numai un singur fel de lemn.alte esente de lemn gasesti si in topicul :soiuri de lemn pentru arcasul romîn.,fati un arc special din frasinul pe care il vei face rost care sa merite cit ai asteptat lemnul ...-. la revedere marian

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Nu gasesc lemn deloc

Post by akila » 27 Jan 2008, 11:25

Salut....intr-adevar incearca sa faci din altceva daca nu gasesti frasin...chestia e ca frasinul nu e neaparat cel mai bun lemn de facut arcuri..salcamul este mult mai bun de ex.., dudul nu mai zic(este var cu osage...si se poate face arc si din lemnul mai moale de la exterior).Frasinul in schimb este un lemn foarte usor de lucrat cu el, si se gaseste in marea majoritate drept.Incearca poate gasesti stejar, fag,cires,mar,salcam,alun, la salcam e de preferat sa faci arcul din inima lemnului, ceea ce inseamna ca iti trebuie un copacel cam de 10cm diametru ca sa aiba ceva inima din care sa faci arc.Acelasi lucru e valabil si la dud..dar unii spun ca au fost multumiti mai mult cand au folosit de la dud lemnul de la exterior mai moale..asa ca...ce sa zic...bafta la cautari.si daca nu gasesti s-ar putea sa primesc eu ceva lemn maine (lemn de frasin)...si sa vad cum e treaba...daca e drept si ies bucati bune din el poate te ajut eu cumva...numai bine...

Pendulem
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by Pendulem » 27 Jan 2008, 20:50

z
Last edited by Pendulem on 12 Aug 2008, 23:15, edited 1 time in total.

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Nu gasesc lemn deloc

Post by anasazzy » 28 Jan 2008, 00:49

cu chiulul ?eu stiu,poate trebuie, dar nu exagera. cit despre arc multa grija si noroc.
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

Post Reply