tehnica arcului romanesc?

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40
Re: tehnica arcului romanesc?

Post by domide » 23 Oct 2012, 19:09

Neacsu Ionut wrote:
totusi, dovezile pe care le avem ne zic ca arcul turcesc(lipit) tragea mai mult decat dublu decat Stefan cel Mare la Putna (care cred ca avea un arc bun, indiferent daca era lipit/nelipit)....se nu ma intelegeti gresit, tin cu romanii :) ...dar deocamdata astea sunt cifrele....
Unele surse spun ca Stefan Cel Mare a tras defapt cu o arbaleta, nu cu un arc...

referitor la lipit sau nelipit, este posibil sa fie o prima faza a arcurilor "laminate" doar prin strangere, fara adezivi, apoi, sa vin minti mai luminate si sa se treaca la arcuri lipite. Zic si eu...
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: tehnica arcului romanesc?

Post by domide » 23 Oct 2012, 20:30

Referitor la cele spuse mai sus despre Stefan Cel Mare:

["i]Radu Rosetti atrage atentia asupra faptului ca Stefan cel Mare a folosit o arbaleta indicand asupra pasajului povestit de Ion Neculce despre ctitorirea Manastirii Putna. Arcul domnului “l-au fost tragand cu vartej” si s-a pastrat mult timp la Manastirea Putna, ca un odor de mare pret, pana in vremea lui Constantin Cantemir, cand manastirea a fost jefuita de un grup de cazaci, polonezi si mercenari moldoveni ."[/i]

din aceeasi scriere:

"La finele veacului XIV, dotarea ostilor romanesti – dar si ale adversarilor lor – era compusa, in principal, din arme albe. Arcul si sageata, folosite cu multa indemanare – desavarsita de tatari -, au constituit, pana in pragul secolului XIX, “arma fireasca, mai bine cunoscuta, mai iubita, mai mester minuita a neamului nostru” . Romanii foloseau doua tipuri de arcuri, simple (“de rand”) si tataresti (“incujbat”), ultimele destul de performante iar oamenii care le manuiau trebuiau sa dea dovada de multa forta si indemanare. In literatura de specialitate, acest tip de arc se mai numeste “arc dublu reflex” sau “hunic” si este o inovatie a populatiilor nomade din stepele Asiei Centrale. Era compus din doua brate curbe de lemn (preferabil din lemn de corn), asamblate la mijloc, cu capetele rasfrante spre directia de tragere, pe care se fixau placutele din lemn sau os, pentru a-i spori elasticitatea. Arcul se purta, uneori, intr-o teaca, in pozitie relaxata, cu coarda prinsa doar la un capat . Cel mai folosit de romani era, se pare, tipul de “arc incujbat” si a constituit arma de baza a trupelor neregulate. Arcul simplu era confectionat din lemn de tisa, alun, carpen, frasin, ulm sau corn iar corzile din in, canepa ori intestine .

Erau folositi si arcasi calari, ce au perpetuat tacticile de lupta ale tatarilor fiind priceputi in atacurile prin surprindere si simuland retragerile in confruntari , tactici prin care s-au remarcat si otomanii. Asemenea tatarilor, moldovenii erau iscusiti in tragerea cu arcul de-a calare, in inaintare dar, mai ales, in retragere. Calarimea turceasca, dotata cu arcuri cu cea mai puternica forta de izbire, a intampinat rezistenta romanilor, inarmati cu arcuri apropiate de bataia arcurilor orientale si o cadenta de tragere de pana la 12 sageti pe minut. Distanta de 500 m, estimata de Mihai Maxim ca putea fi atinsa de sagetile slobozite din arcurile folosite de turci si romani , pare insa putin exagerata, atata timp cat arbaletele sau sagetile “reactive” folosite de tatari si arabi puteau bate la aproximativ 300 m. Sagetile “reactive”, numite “sageti chinezesti” sau “sageti de foc”, se deosebeau de cele obisnuite avand la capat o punga cu praf de pusca. In timpul zborului, fitilul scurt aprindea praful si sageata capata astfel un plus de viteza . Mai apropiat de realitate pare sa fie calculul lui Radu Rosetti, dupa care sagetile trase bateau pana la 220 m ."


Am citat de aici:
http://cetateaneamtului.ro/evolutia-tehnicii-militare/
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
NIMROD
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:303
Joined:14 May 2010, 16:42
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:41
Location:hunedoara
Contact:

Re: tehnica arcului romanesc?

Post by NIMROD » 23 Oct 2012, 22:04


baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: tehnica arcului romanesc?

Post by baloghbela00_HD » 19 Nov 2012, 20:59

CA tot sa vorbit de de arcuri nelaminate cu adezivi ,doar matisate :uitati-va ce a facut pustiul din videoclipul alaturat . Deci se poate
http://www.youtube.com/watch?v=NxM8_4Ki ... ure=fvwrel
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

Catalin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:11
Joined:22 Apr 2012, 22:40
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Moreni
judet:Dambovita
Varsta:47

Re: tehnica arcului romanesc?

Post by Catalin » 01 Dec 2012, 22:57

Cartea despre arcuri este gata. Se numeste "Despre arcuri si sageti... si nu numai !" si in acest moment se afla la
Federatia Romana de Tir cu Arcul pentru lectura. Daca dumnealor vor considera ca poate fi publicata, si vor gasi o
editura care sa o publice, in curand cartea ar putea fi in librarii.
Daca nu, ea va putea fi gasita abia la anul ( 2014) in format pdf, caci eu nu am dreptul legal sa public mai mult
de doua carti pe an, iar cartile pentru anul 2013 sunt deja gata de mult.
Avand speranta ca se va hotara publicarea ei, va urez tuturor noroc si sa fie s-o puteti citi !
Cu stima tuturor arcasilor si arcarilor din Romania. Catalin Dan Carnaru

admin edit Mesajul asta nu are nici cea mai mica legatura cu subiectul dezbatut. Dimpotriva, autorul ne anunta ca e gata cartea... despre care habar n-aveam. In sfarsit, mesajul a fost aprobat de unul din administratori fara a fi (se pare) citit inainte. Vina apartine unuia singur, dar responsabilitatea o impartim cu totii. Prin urmare, acest mesaj va ramane postat pana luni. Consider ca e suficienta perioada de "promovare". ORICE mesaj legat de acest mesaj va fi sters (inainte de a fi citit).

Nittaku
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:37
Joined:25 Sep 2012, 21:16
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Slobozia
judet:Ialomita
Varsta:30

Re: tehnica arcului romanesc?

Post by Nittaku » 02 Dec 2012, 02:10

Din aceasta carte am si preluat subiectul topicului, scrie chiar in primul post, deci are toata legatura cu subiectul...!
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. – Albert Enstein

Catalin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:11
Joined:22 Apr 2012, 22:40
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Moreni
judet:Dambovita
Varsta:47

Re: tehnica arcului romanesc?

Post by Catalin » 02 Dec 2012, 02:25

Primul mesaj din aceasta discutie se refera la un articol dintr-o carte. acea cartea la data aceea era doar
in stadiul de inceput si era cartea despre care v-am anuntat acum ca am terminat-o. Nu e nici o neintelegere.
Subiectul acestei discutii se refera la unul din capitolele din aceasta carte si anume capitolul intitulat "Arcul romanesc"

User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:

Re: tehnica arcului romanesc?

Post by morometeb » 02 Dec 2012, 11:19

Mea culpa! Este un exemplu perfect de gafa si mi-e rusine de ea. Nu-mi pierd vremea cautand circumstante atenuante. Mai mult decat recunoscand public greseala nu stiu cum as putea repara stricaciunea. Imi propun o atentie mai mare de aici incolo. :')
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

Catalin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:11
Joined:22 Apr 2012, 22:40
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Moreni
judet:Dambovita
Varsta:47

Re: tehnica arcului romanesc?

Post by Catalin » 02 Dec 2012, 15:39

Greseala-i omeneasca. Daca toti am fi perfecti probabil ca lumea ar fi cu adevarat un dezastru. Perfectiunea bineului de dorit oriunde, dar cea a raului...
Sincer sa fiu, mi-aş fi dorit sa va ofer imediat cartea spre lectura. Din pacate, aşa cum am spus,
eu in calitate de autor nu am dreptul legal de a publica mai mult de doua carti pe an.
Cine a facut aceasta lege a stiut el ce-a stiut... Prea multi patrioti care s-ar apuca sa publcie cate trei patru carti pe an !...
Refereitor la subiectul arcului romanesc, sa stiti ca asa cum specific si-n carte la un moment dat,
bunicii si strabunicii nostri stiau sa construiasca arcuri atat simple din lemn de corn sanger, tisa, carpen, ulm
salcam cat si arcuri compozite din combinatii intre os provenit de la coarne lungi si lemn.
dar declararea arcului ca arma alba de catre comunisti cred ca a fost cauza principala pentru care
spre deosebire de alte tari, arcarii de la noi au disparut.
O alta cauza principala pentru care la noi nu prea sa folosit arcul atat de intens ca-n alte parti este faptul ca
noi am fost prima tara din Europa care am adoptat si folosit cu succes praful de pusca, adus din orient de
tatari si mongoli.
Nu uitati ca tunurile lui Orban (din breasla armurierilor din Brasov sau Sighisoara ) de la asediul Constatinopulului au fost cele mai mari tunuri nu doar ale vremii, ci daca nu gresesc prea mult din toata istoria artileriei. Nici un tun de atunci incoace 8 pnan-n secolul 20 ) nu a mai lansat proiectile de sase sute de kilograme. Iar in restul Eurpei abia se foloseau primele tunuri cu ghiulele de 10 - 20 cm diametru.
toate cele bune !

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: tehnica arcului romanesc?

Post by baloghbela00_HD » 03 Dec 2012, 22:21

Vesti bune ,referitoare la cartea scrisa de Catalin . Vesti proaste ,ca nu putem deja sa il citim. Rugaminte : tinene la curent cu evolutia lucrurilor si anunta-ne cand putem sa avem acces la aceasta carte . Cu stima ,Balogh.
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

Post Reply