tehnica arcului romanesc?

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Catalin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:11
Joined:22 Apr 2012, 22:40
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Moreni
judet:Dambovita
Varsta:47
Re: tehnica arcului romanesc?

Post by Catalin » 06 Dec 2012, 02:20

Indiferent daca cartea va fi scoasa in librarii sau va fi pubicata pe bookbyte unde am si celelalte carti, veti afla din timp.

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: tehnica arcului romanesc?

Post by Arthelad » 19 Dec 2012, 21:21

Foarte interesant. Ce pacat ca s-au "ratacit" arcurile alea din muzee. Ar merita eventual intrebat la muzeul de istorie bucuresti sau pe undeva daca au idee pe unde ar putea fi asemenea lucruri (poate sunt si in conservare, in depozite). De asemenea, ar merita sa fie reprodus, in mod repetat, cu analiza rezultatelor. Probabil ca amanuntele "ciudate" au o anumita logica care trebuie descoperita. Ori facilitarea constructiei, ori a functionarii. Altminteri, e foarte putin probabil sa fi facut ceva nefunctional si mult inferior a ceea ce exista in tarile invecinate, de obicei orice model bun de ceva se copiaza rapid.

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: tehnica arcului romanesc?

Post by Arthelad » 19 Dec 2012, 22:59

Am citit si eu articolul. Cateva chestii foarte interesante si care se leaga de altele pe care le stiu din meseria mea.
- polimerizarea prin ungerea cu ulei (sicativarea?) - scuze daca nu ma exprim coerent in limbaj stiintific dar nu e punctul meu forte
- corzile din intestine de animale

asa, deci de unde mi se pare credibil? DIn ceea ce am citit despre corzile de matz pentru instrumente.

cum se faceau ele in trecut (acum e aproape imposibil)

- din intestine intregi de miel abia nascut
- spalate in bai succesive de solutii alcaline (carbonat de potasiu + diverse saruri minerale)
- rasucite si impletite prin metode destul de complicate
- omogenizate prin frecarea manuala cu nusce ierburi
- fumegate in vapori de sulf nustiu cate zile
- tinute luni de zile in ulei de masline, timp in care apare polimerizare si colagenul din matz nu stiu ce face, in orice caz ii creste rezistenta.

ca o idee despre ce performantele corzilor vechi, cele de atunci rezistau pana la doi ani la efort intens, cele moderne (care incearca sa le imite, nu cele metalice) rezista max 2 luni.

parerea mea e ca o coarda de violoncel sau contrabas din matz ar putea fi folosita fara probleme ca virgula coarda de arc. O sa incerc la vara sa fac rost de vreuna si sa incerc.

User avatar
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:143
Joined:13 Aug 2011, 00:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:39

Re: tehnica arcului romanesc?

Post by AlinAndreica » 19 Dec 2012, 23:23

Arthelad wrote:
parerea mea e ca o coarda de violoncel sau contrabas din matz ar putea fi folosita fara probleme ca virgula coarda de arc. O sa incerc la vara sa fac rost de vreuna si sa incerc.
Se folosesc si in zilele noastre corzi pentru arc din intestine de animale Sunt pe youtube filmulete cu constructia lor.Se taie intr-un anume fel ca sa elimine grasimea,se rasucesc si se pun intinse la uscat .Se pare ca functioneaza.

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: tehnica arcului romanesc?

Post by Arthelad » 20 Dec 2012, 10:48

da, mersi de informatie
am gasit pe youtube un tutorial despre coarda de arc din matze de elan
http://www.youtube.com/watch?v=Q1N0XYdyOBQ


acu', de ce zic eu ca e interesant, e ca ar merita sa se incerce manufacturarea unor arcuri cu adevarat istorice (primitive, etc.), in cel mai mic amanunt. Vorb'aia, s-au tot reconstruit arcuri turcesti, maghiare, etc., de ce nu am incerca sa facem si unul autohton.

Din ce am observat in tutorial, coarda aia e "high twist", adica unghiul de rasucire e mare. Asta confera anumite proprietati, respectiv e ceva mai flexibila, mai elastica. Nu-mi dau seama cum se traduce asta pe arc, daca e mai bine sau mai rau (la instrumente e mai bine).
Din ce se discuta pe forumurile de instrumente istorice, unul dintre avantajele corzilor de mat e ca poti avea fire foarte lungi, unitare. Oricum, fabricarea de instrumente si corzi vechi e foarte avansata, in domeniul asta standardul trage catre autenticitate, aici nu ar merge cu fibre de sticla si alte alea pe arcuri asiatice. Dar chiar si cu mijloace moderne (vezi video mai jos) calitatea corzilor nu iese ca in epoca. E imposibil sa selectionezi materia prima la calitatea de atunci.
http://www.youtube.com/watch?v=k1aYaHEl9Rg
Last edited by IT_support on 21 Dec 2012, 18:41, edited 1 time in total.
Reason: inserat player

Catalin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:11
Joined:22 Apr 2012, 22:40
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Moreni
judet:Dambovita
Varsta:47

Re: tehnica arcului romanesc?

Post by Catalin » 07 Apr 2013, 20:19

Dragi arcasi si arcari,
Cartea care a initiat aceasta discutie neputand fi publicata cu ajutorul unei edituri, pentru ca,
forurile care ar fi trebuit sa fie interesate sa ma ajute a o publica, nu au manifestat nici un interes
( ma refer aici la Casa Regala a Romaniei si la Federatia Romana de Tir cu Arcul ),
am luat hotararea de a publica cartea online, la liber chiar daca pe moment nu
am dreptul de a-i obtine cod ISBN.
Cartea se numeste <<Despre arcuri si sageti ... si nu numai !>> si poate fi descarcata de aici :

http://www.cartiaz.ro/index.php?option= ... 75&ext=pdf

Pentru cei care sunt dispusi si au bunavointa, sa o plateasca, la sfarsitul ei este trecut
un numar de cont unde puteti vira contravalaorea ei. Lectura placuta !
Catalin Dan Carnaru

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: tehnica arcului romanesc?

Post by Dediu00ro » 07 Apr 2013, 22:45

Acuma citesc! Cu prima ocazie voi adauga la cec in contul tau. Exista vreo varianta sa existe si pe hartie cartea asta chiar si neoficial.?
Show without showing what u know without knowing

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: tehnica arcului romanesc?

Post by deceneus » 08 Apr 2013, 00:26

Primele 66 de pagini m-au tinut lipit de laptop.......excelent!!!!! Sper ca maine sa o termin :)
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

Catalin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:11
Joined:22 Apr 2012, 22:40
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Moreni
judet:Dambovita
Varsta:47

Re: tehnica arcului romanesc?

Post by Catalin » 08 Apr 2013, 13:12

Pentru discutii cu mine privind orice fel de nelamurire
legata de cartea aceasta sau altele ( pot fi gasite aici
http://www.cartiaz.ro/index.php?option= ... %20Carnaru
sau aici
http://www.bookbyte.ro/publishing--cata ... u--28.html )

va rog sa utilizati adresa de e-mail de la inceputul cartii.
Am o rugaminte. Deoarece deja corespondez cu peste o suta de persoane,
pentru a-mi putea face o idee mai corecta cu cine am de-a face, din punct de vedere
cultural, tehnic, al experientei de viata, etc, va rog sa-mi spuneti cum va numiti varsta ocupatia si locul
din tara de unde-mi scrieti.
In masura timpului si seriozitatii problemelor puse voi cauta sa raspund fiecaruia cat mai rapid si mai cuprinzator.
cu stima! Catalin Dan Carnaru

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: tehnica arcului romanesc?

Post by otonel » 17 Nov 2013, 01:43

Am gasit intamplator schita detaliata a unui arc scit care seamna cu cel dacic si am zis ca ar fi bine sa pun linkul aicea pentru ce-i interesati de asa constructie destul de complicata dupa mine http://translate.googleusercontent.com/ ... zGw256883Q
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

Post Reply