Arc PVC

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

daan
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Arc PVC

Post by daan » 03 Dec 2012, 11:37

si eu sunt interesat de 3 tevi din pvc daca se face comanda contati si pe mine

Nittaku
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:37
Joined:25 Sep 2012, 21:16
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Slobozia
judet:Ialomita
Varsta:30

Re: Arc PVC

Post by Nittaku » 03 Dec 2012, 13:03

Si eu as lua tot 3 tevi! Poate ne mai adunam!
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. – Albert Enstein

DonQuihote
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:4
Joined:22 Mar 2013, 19:41
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:46

Re: Arc PVC

Post by DonQuihote » 25 Mar 2013, 20:34

Va salut! Am urmarit intreaga poveste a acelui pasionat, Backyard bowyer. Arcurile arata foarte bine si au performante intre 30 si 60 de livre, ba chiar mai mult. Fiind o metoda ce pare usoara, evident ca am fost atras de ea. Si-asa a inceput cautarea...Deci, clar, PVC de tipul celui folosit de el in SUA, la noi nu se foloseste. Ceva asemanator se foloseste la instalatiile electrice si se numeste Tub rigid de PVC de inalta presiune cu codul Teava IPEY. Iata un link romanesc: http://www.romtelteks.ro/teava_ipey.php
Problema este ca , desi in desen se specifica grosimea peretelui de 3 mm(corespunzatoare cu trebuintele noastre), la o mica socoteala aritmetica, daca facem diferenta intre diametrul int. si cel ext. lucrurile nu mai sunt asa de clare... .
Iata si o firma , cred ca din Oradea, ce vinde teava IPEY ca cea de mai sus. Au si un nr. de contact unde un domn amabil raspunde dar nu prea stie cu ce se mananca marfa vanduta. La mail-ul trimis spre lamurire, eventual si cu o fisa a produsului, nu mi-a raspuns nimeni. Ca de livrat ei sunt singurii pe care i-am gasit on-line si, cica, trimit bara taiata la 1 metru (dimensiune ok dupa indraznetul american). Poate mai incearca careva dintre Dv. Sper ca dupa mai multe telefoane poate se mai intereseaza si ei despre marfa vanduta.
Cu respect.

DonQuihote
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:4
Joined:22 Mar 2013, 19:41
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:46

Re: Arc PVC

Post by DonQuihote » 26 Mar 2013, 00:27

Vad ca din neatentie nu am dat al doilea link , deci, iata-l: http://www.celon.ro/tuburi-rigide-pvc-1 ... pey-160527

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arc PVC

Post by Dediu00ro » 26 Mar 2013, 12:43



Un arc care chiar mi se pare interesant si super dragut, pana ajungem la capitolul de performante. Este tillerit foarte bine, si pe langa asta este un takedown.
Dar cind spui 124 fps in lumea arcurilor.....haide doar sa spunem ca o creanga de salcam semi uscata, cu o coarda pe ea trage in jur de 145-150 fps si asta e valoarea cea mai mare care am vazuto din arcurile astea chiar si cu sageti foarte usoare.
Trebuie luat in considerare ca asta e o optiune in caz ca nu ai nimic, dar este un drum fara destinatie.
Mai bine inveti sa faci un arc din lemn care trage in jur de 190-200 fps la 5-7 grains per pound daca e facut prost.
Daca e facut bine, si sa spunem ai un arc de 50 de livre si tragi cu sageti de 300 de grains, esti undeva pe la 210-220 fps.

Imi place si respect omu pentru munca depusa in domeniu asta, dar pacat ca alege un material fara potential.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply