Arc PVC

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
Cristian Andrei
Membru al forumului
Membru al forumului
Arc PVC

Post by Cristian Andrei » 20 Nov 2012, 12:06

Am vazut mai multe tutoriale pe net si intamplator am dat peste un maniac pe youtube backyard bower ii zice,asta face de vreo 2 ani arcuri din pvc de toate formele si fortele,si par sa mearga bine,cel putin in clipuri.Are si o carte de vreo 200 pagini despre teorie si cum sati faci arc din pvc.
http://www.youtube.com/watch?v=YRpVIcHU5sA
Am sa incerc sa fac unulin viitorul apropiat,orcicum nuia asa mult timp.
Ma intereseaza,a incercat cine de aici asa ceva?

Nittaku
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:37
Joined:25 Sep 2012, 21:16
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Slobozia
judet:Ialomita
Varsta:30

Re: Arc PVC

Post by Nittaku » 20 Nov 2012, 14:02

Nu cred ca o sa gasesti teava de pvc cu peretii grosi in Romania, de fapt nici in Europa. La ei, americani, teava respectiva se cheama shedule 40.
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. – Albert Enstein

Cristian Andrei
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc PVC

Post by Cristian Andrei » 20 Nov 2012, 14:16

m-am uitat in magazinele de constructii si este,se foloseste la apa de obicei e alba si groasa in perete,e cv mai scumpa dar exista si la noi...

Nittaku
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:37
Joined:25 Sep 2012, 21:16
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Slobozia
judet:Ialomita
Varsta:30

Re: Arc PVC

Post by Nittaku » 24 Nov 2012, 01:50

Si eu am fost curios de ceea ce ar iesi dar din pacate cred ca in magazinele mari de la noi sigur este vorba de ppr si nu de pvc! Am fost chiar si la sediul firmei Valrom, cea care aprovizioneaza majoriatea magazinelor mari si nu produc teava pvc cu pereti asa de grosi. Diferenta dintre pvc si ppr este ca pvc-ul se incalzeste repede si iese ce face tipul de pe net, ppr-ul este rezistent la caldura si nu are aceleasi proprietati nu este la fel de rigid.
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. – Albert Enstein

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Arc PVC

Post by deceneus » 24 Nov 2012, 09:36

Nittaku are dreptate, la noi in Europa nu se gaseste schedule 40. Am muncit 4 ani in SUA si am avut de a face destul cu tipul asta de teava,si alba si gri, in special la instalatiile de apa.
Acum vreun an am cautat si eu peste tot pe la noi dar nici "picior" de shedule 40. Pana la urma am dat de o firma de import-export din Bucuresti care aduce la comanda. Am luat legatura cu ei si mi-au spus ca trebuie sa astept 2 saptamani pentru a o aduce. Nu s-a intamplat nimic in cele doua saptamani si nu i-am mai contactat. Nu au teava alba,doar gri. Diferenta este ca teava alba e mai rezistenta la UV decat cea gri dar asta nu ar fi un inconvenient pentru ca nu faci instalatie de apa si o lasi in soare.
Pretul tevii adus in Bucuresti ajunge la 24 RON bucata de 4,5 metri,ceea ce ,zic eu,e OK tinand cont ca dintr-o bucata faci lejer 2 arcuri si iti mai ramane si de doua fluiere :) . Daca cineva vrea sa faca o comanda poate sa o faca pe linkul de mai jos si particip si eu,mi-as lua vreo 5 tevi sa fac niste arcuri.
http://amexro.coleparmer.com/catalog/pr ... ku=3331212
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

Cristian Andrei
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc PVC

Post by Cristian Andrei » 24 Nov 2012, 12:58

Aveti dreptate,am cautat si eu weekendul asta peste tot si nu am gasit nici cum...as fi interesat de o cumanda dar problema e ca eu sunt din arad si nush cat ar costa transportul la ditamai teava :))

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Arc PVC

Post by deceneus » 26 Nov 2012, 18:56

Am primit raspuns la cererea mea:


Buna ziua,
Stimate domn,

Pretul / bucata este de 7 USD fara TVA . Total 35 usd fara tVA
Comanda minima este de 100 eur fara TVA si ridicarea produsului de la sediul nostru.

Plata : avans 100 %.

Multumesc si va stam la dispozitie suplimentar!

Cu stima /Best regards,
Cristina TEMEREANCĂ

SC AMEX Import Export SRL
Str Intrarea Titan Nr.10
Bucuresti, Sector 3, 030494
Mobil: 0730 959 639
Tel: 021/340.17.27
Fax: 021/340.00.29
www.amex-lab.ro
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Arc PVC

Post by deceneus » 26 Nov 2012, 18:57

am cerut 5 bucati dar comanda minima e de 100 euro fara TVA
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

Cristian Andrei
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc PVC

Post by Cristian Andrei » 28 Nov 2012, 01:49

nu prea se merita asa...e mult prea scump...hai ca pe o bucata as fi dat...dar atatea n-am ce face cu ele:P,eventual daca e gasim mai multi doritori...

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Arc PVC

Post by domide » 28 Nov 2012, 18:51

Vad ca nu va lasati cu arcurile din PVC...

Poate este buna teava PVC utilizata la instalatiile pentru bazine de inot/piscine, este o teava cu pereti mai grosi (nu stiu exact cum se comporta la actiunea flacarii). Din pacate nu stiu daca se gaseste si la diametre mai mici dn32, 25...

Eu zic sa mergeti pe varianta clasica - lemn :))
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply