Tensiune Compresie Si Echilibru

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Tensiune Compresie Si Echilibru

Post by Dediu00ro » 07 Feb 2013, 02:19

Cel mai important lucru la un arc, e sa reziste in tensiune. Iar pe urma in compresie. Dar intre cele doua forte trebuie sa existe un echilibru. Burta se mai comprima mai face crysale, mai tragi cateva mii de sageti cu arcul ala pana se rupe complet.
Dar spatele arcului face poc imediat daca nu e rezistent in tensiune si vreau sa explic ca e putin mai complicata problema asta.
Image
Image
Acesta este o ruptura in tensiune, lemnul in cauza este jugastru foarte uscat. Un lemn foarte usor si exceptional in compresie foarte slab in tensiune. Asa de rezistent in compresie incat in loc sa faca crysale mai degraba explodeaza cum sa intamplat in experimentu asta.


Eu am facut experiente frasin - ipe. 5mm bambus back, 3mm Ipe belly, a cedat ipe.
Tensiunea>Compresia
Eu zilele trecute am facut un experiment cu o fasie de 4mm de bambus indreptat cu rindeaua pe ambele parti. Am testat fasia indoind-o pana aproape am inchis un cerc - am zis ca rezista. Am laminat-o pe o fasie de frasin de 5mm, si am testat - a plesnit bambusul ca retezat... am crezut ca a cedat fasia de frasin - am facut a doua incercare si a plesnit la fel.
Compresia>Tensiunea

La un arc laminat, aceasta problema devine ceva mai dificila. Pentru ca atunci cind laminezi 3 mm de bambus cu 5 mm de ipe sau invers, bambusul va ceda sau in cazul inversat ipele va ceda in compresie. Si de ce ? Deoarece forta de compresie al ipeu-lui este cu mult mai mare decat rezistenta in tensiune al bambusului si vice versa in cazul in care bambusul e mai gros si ipele mai subtire.

Deci ambele experimente arata ca acolo unde exista o forta de tensiune mai mare va ceda compresia, unde exista o forta de compresie mai mare va ceda tensiunea. Sau cum spun americanii "the belly overpowers the back/the back overpowers the belly" Asta e principalul motiv de pierdere de perfomanta in arcurile laminate.
Si principalul motiv de rupere in cazul in care proportiile sunt prea diferite si nu exista echilibru deloc. In acelas timp principalul motiv de nereusita in cazul arcului de lemn, cu un inel prost ales pentru spate, sau cu gropi pe burta arcului unde se formeaza crysale.

Acuma revin pe posibilitati pentru spatele arcurilor:


Spate care lucreaza 100% sau mai mult din forta de tensiune din arc, spre exemplu:
Fasie de 3-4 mm bambus.
Tendonul o data ce se usuca se strange si trage arcul in reflex. In cazul bambusului ce devine miez la un arc compozit se curata partea cu segmente si tendonul face toate munca de tensiune din arc. Bambusul ramane baza. Inelul se curata si pentru a putea absorbi mai bine cleiul natural.
Pielea cruda care actioneaza la fel.
Fibra de sticla.
Fibra de carbon.
Inel ales bine/curatat bine la selfbow.
Backing cu clei natural si matase.
Etc.

Pentru perfomante maxime, set minim, trebuie alese doua materiale care exceleaza in tesiune si compresie. La un trilaminat/compozit/laminat miezul trebuie sa actioneze ca echilibru intre cele doua forte, fara a lua sarcina de tensiune sau compresie. La un bilam insusi lipirea trebuie sa actiuneze ca echilibru, iar cele doua fasii sa fie in egalitate de forte.
Cind acest echilibru este atins de abia atunci ajungi la formula de constructie perfecta si viteza maxima a unui anumit model. Asumand ca are si un tiller perfect.

Bineinteles asta e foarte dificil si se poate descopri si rezolva prin multa experimentare. Nimeni nu da formula exacta pentru un anumit model.
Eu cel putin asta am invatat dupa ceva carti citite si mii de ore de "furat" cunoasterea altora.
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Tensiune Compresie Si Echilibru

Post by Dediu00ro » 10 Feb 2013, 16:05

Image
Image
Alt caz clasic de Compresie > Tensiune grav. Nu este munca mea, dar altii ajunsera la concluzia ca cica lipiciu nu a fost bun.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply