Arcasii-Romaniei.ro a luat fiinta din nevoia unor arcasi rataciti de a se trezi din zbuciumul vietii zilelor noastre. Arcasii-Romaniei.ro este locul caruia ii spunem ACASA, locul unde ne vom intoarce mereu, stiind ca cineva ne va primi cu bucurie in ochi si zambet pe buze.

Blestemul arcului care zbarnaie ori cel al sagetii zburand zorit spre tinta sunt blesteme fara leac. Asta chiar daca vremurile s-au copt, si acum putem povesti despre cum se construieste un arc sau o mana de sageti, o tolba, o manusa de arcas ori vreun stilet mai aratos. Ne aducem aminte si de stramosii nostri, cu ale lor straie si obiceiuri arcasesti, ne bucuram si sa primim oaspeti doritori de sfaturi sau de voie buna. Dar stim ca magia arcului e cea care ne-a adunat pe toti la un loc, si e datoria noastra s-o transmitem mai departe.

Hai sa invatam impreuna sa mesterim arcuri si sageti, sa descoperim impreuna secretele ochirii si ale tragerii fara cusur! Hai sa aflam impreuna istoria arcului romanesc si s-o scriem mai departe!
Hai sa fim arcasii Romaniei!

Problemele tehnice, problemele cu inregistrarea sau logare puteti sa le notificati in categoria Ajutor sub rolul de vizitator.

Va multumim pentru intelegere.
Echipa.

"Vine o zi", vorba cantecului, cand trebuie sa ne punem intrebarea We will survive ? Asteptam ideai pareri comentarii pe topicul deschis de Gabi http://forum.arcasii-romaniei.ro/viewtopic.php?f=106&p=37013#p37013

unde gasim scandura de foioase?

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

unde gasim scandura de foioase?

Mesajde Nittaku » 23 Iun 2013, 21:15

Pentru ca vreau sa incerc sa fac un board-bow(un arc dintr-o scandura)am tot cautat pe net scandura din foioase dar unde am gasit nu vindeau 2-3 scanduri ci doar la metru cub. As putea gasi undeva in Bucuresti, poate la magazine gen DIY?
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. – Albert Enstein
Nittaku
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times
Am un arc: da
Construit de mine: nu
locuiesc in:: Slobozia
judet: Ialomita
Varsta: 30

Re: unde gasim scandura de foioase?

Mesajde florinarnaut » 24 Iun 2013, 09:37

Salut,
cei de la Holver comercializeaza si la bucata("dulapi" cca. 50x200x3000),iti spun pretul/mc, ti-o incubeaza platesti si gata.Daca nu ma insel vand doar "pe firma".
Problema este alta, scandurile nu au fibra continua pe toata lungimea.Din aceasta cauza e de preferat busteanul, il despici sau sectionezi pe lungime cu o drujba, il lasi la uscat etc.
Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 3 times
Been thanked: 66 times
Construit de mine: da
locuiesc in:: Brasov
Varsta: 0

Mesajde ArrowsMaker » 26 Iun 2013, 23:03

Nittaku scrie:Pentru ca vreau sa incerc sa fac un board-bow(un arc dintr-o scandura)am tot cautat pe net scandura din foioase dar unde am gasit nu vindeau 2-3 scanduri ci doar la metru cub.

Cred ca ai mai multe sanse daca specifici esenta pe care o doresti. De exemplu, eu am cautat mult timp frasin si am gasit frasin. Acum caut artar... :)
ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 12 times
Been thanked: 8 times
Construit de mine: da
locuiesc in:: Buzau
judet: Buzau
Varsta: 43

Mesajde Nittaku » 27 Iun 2013, 15:40

Nu am mentionat esenta pentru ca as fi fost multumit cu orice lemn tare, intre timp am gasit stejar la rigla, la oborul local. Nu aveau pe stoc decat rasinoase dar am comandat 4 rigle de 2 m taiate la dimensiunile cerute de mine si pe lungimea fibrei. Toata distractia 30 de lei. Unde ati gasit frasin?
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. – Albert Enstein
Nittaku
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times
Construit de mine: nu
locuiesc in:: Slobozia
judet: Ialomita
Varsta: 30

Înapoi la Materiale si tehnica