Bambus si salcam

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40
Bambus si salcam

Post by domide » 12 Nov 2013, 22:31

Salutare,

Bambusul si salcamul, poate nu sunt cele mai bune materiale din care se pot face laminatele din lemn. Din ceea ce am gasit, si folosit, cu aceste soiuri am cat de cat experienta. Din pacate, am observat si la arcuri facute de alti arcari mai experimentati ca mine o "delaminare" a bambusului folosit pe spatele arcului. De fapt, se produce o ruptura a fibrei si se ridica aschii din bambus.

Initial, am pus acest fapt pe seama prelucrarii excesive - a finisarii. Apoi am banuit ca se arde prea tare fasia de bambus in timpul calirii. Ultima data am dat vina pe umezeala, si faptul ca arcul nu era lacuit. In orice caz, eu am patit cu trei arcuri. Doua trilam de 60lbs (bambus/salcam/macaraduba) si unul bilam de 45lbs (bambus/salcam). La toate arcurile am folosit bambus din aceeasi sursa dar restul materialelor au diferit. La bilam am avut chiar un salcam foarte bun.

Cu siguranta una dintre cauze este intinderea peste limita la care am construit arcul. De obicei, la tiller, nu intind mai mult de 26-27". Dupa ce mai finisez si trag cateva sageti, intind progresiv (prin trageri) spre 28". Posibil sa nu fie un procedeu corect, astfel, daca se intinde spre 29" sa fie o suprasolicitare, tillerul sa nu mai fie corect si sa apara acest defect.

La bilam, am observat in acea zona, pe burta si crisale aparute in fasia de salcam... Nu stiu ce sa zic, oare unde este greseala???

De rezolvat problema, am reusit prin matisare cu matase si epoxi, dar nu imi prea convine situatia. Oare vine cineva cu idei???
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:

Re: Bambus si salcam

Post by oroborusgeorge » 13 Nov 2013, 01:41

cred ca am eu o idee , incearca sa pui salcam pe spate si bambus pe burta , fasiile pretilarite dinainte sau cu salcam doar pe mijloc intre doua fasii de bambus , daca tot ai timp ai putea sa incerci cred ca ar fi o experienta din care am putea invata toti ceva , cel putin teoretic :) :)

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Bambus si salcam

Post by domide » 13 Nov 2013, 11:13

George, salcam pe spate - mai bine fac un selfbow... necastigator

Varianta bambus-salcam-bambus este castigatoare, dar la fel ma tem sa nu apara aceeasi problema. Am carpit un arc, ce trebuia pus doar pe panoplie. Avea crisale enorme, l-am subtiat pana am scapat de probleme, am lipit o fasie de bambus pe burta (fasiile de bambus puse in oglinda), am echilibrat arcul prin slefuirea de pe burta fara mila chiar si in dreptul nodurilor, si a iesit un arc foarte rapid. Chiar si Ovidiuss a fost incantat cum merge...
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:

Re: Bambus si salcam

Post by oroborusgeorge » 14 Nov 2013, 15:40

Mircea vad ca ai ceva timp la disppozitie si materiale pe deasupra , crezi ca ai putea sa faci un experiment ? un arc din 3 fasii de bambus dar sa nu fie longbow si nici asiatic ceva intre fletbow american , adica cu brate late si puternice in zona manerului si cu niste haiacuri mici , nu mari cum au cele hune mai degraba potrivite cu forta de intindere a bambusului . Daca nu ai inteles mai discutam , dar in linii mari cam asta ar fi o idee care ma tot chinuie plus ca ai putea folosi salcam in zona manerului la haiacuri nu stiu ce ar trebui dar probabil tot o esenta tare . Eu am incercat doar cu doua fasii de bambus si am vazut ca pe masura echilibram bratele si loam material de pe burta , acestea reveneau drepre , deci mai trebuia un miez pe care zic s- faci tot din bambus. desigur nu cred ca va fi ceva usor . ce parere ai?

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Bambus si salcam

Post by domide » 14 Nov 2013, 16:45

George, nu prea am nici timp iar rezerva de bambus este pe sfarsite, asa ca las experimentele pe mai tarziu :d

Am vrut sa fac asa ceva, dar nu merita bambus pe interior. Salcam sau frasin este OK.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Bambus si salcam

Post by domide » 14 Nov 2013, 18:44

George, spui ca in timp ce ai prelucrat burta, arcul se indrepta.... Nu stiu ce sa spun. Teoretic daca lipesti fasiile si le formezi pe o matrita, exista o revenire dar in timpul prelucrarii aceasta nu se mai intampla. Singurul defect, poate sa apara set-ul dar nu indreptarea bratelor.
Este o tehnica prin formarea si curburi si la grosime inainte de laminare, apoi la echilibrare se mai degroseaza foarte putin si se lucreaza mai milt la capete, maner, finisaje.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

gilbert
Vizitator
Vizitator
Posts:2
Joined:27 Apr 2013, 14:37
Am un arc:nu
Construit de mine:nu
locuiesc in::Calan
judet:Hunedoara
Varsta:36

Re: Bambus si salcam

Post by gilbert » 25 Sep 2014, 17:26

Salutare arcasi. Eu sunt nou in domeniu, dar m-o apucat din vara asta boala de a mesteri si eu un arc. Pana acum am reusit asta. Este salcam cu bambus, stilul....nu am habar. :P . Puterea...nu stiu, dar stiu ca de la vreo 30 de cm de intindere incep sa-mi tremure mainile. Dupa cateva trageri cu el am observat ca unul din brate mai trebuie echilibrat cu celalalt. Astept pareri si accept criticile ca sa invat sa fac mai bine pe urmatorul. Numa` bine!
Image
Image
textura lemnului de mar
Image
Image

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Bambus si salcam

Post by anasazzy » 05 Oct 2014, 11:27

domide problema asta este simpla ceri unui laminat de lemn sa fie scurt si sa il intinzi 80 de cm..... :-! .daca il tileresti la 72 cm pai trage cu 72 mai ales ca voi trageti cu arcuri puternice unde compresia este mare. gilbert normal deschizi un topic nou nu postezi pe topical altuia ,totusi arcul tau mai trebuia sa se indoaie si mai aproape de miner alfel mijlocul bratului va ceda.
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Bambus si salcam

Post by domide » 05 Oct 2014, 17:25

anasazzy wrote:domide problema asta este simpla ceri unui laminat de lemn sa fie scurt si sa il intinzi 80 de cm..... :-! .daca il tileresti la 72 cm pai trage cu 72 mai ales ca voi trageti cu arcuri puternice unde compresia este mare.....
In discutia initiala, era vorba de arcuri lungi, cu care am tras doar eu, fara overdraw. Pur si simplu, in timp apar acele necazuri.

@ glilbert, bine ai venit. Arcul arata bine. Asa cum a sugerat si Anasazzy, deschide un topic nou, la intrebarile incepatorului, sau la arcuri construite, scrie detalii despre materiale si dimensiuni, apoi discutiile vin de la sine.

P.S. Anasazzy, bine ai revenit :d !!!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply