niste intrebari(long-bow vs flat-bow?)

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

akila
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: niste intrebari(long-bow vs flat-bow?)

Post by akila » 31 Mar 2008, 23:20

Da cu siguranta....

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: niste intrebari(long-bow vs flat-bow?)

Post by Neacsu Ionut » 01 Apr 2008, 23:04

ok,ca m-as apuca sa fac formele pe care se pune dupa aburit :P
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: niste intrebari(long-bow vs flat-bow?)

Post by Neacsu Ionut » 09 Apr 2008, 23:14

m-as duc la practiker sa caut lemn...o sa intreb de frasin...daca nu gasesc frasin as face de fag,ca ala se gaseste usor...
scandura trebuie sa aiba fibra dreapta,sa nu aiba noduri si sa fie bine uscata...
a,si brad pt. forme...

ca as mai avea niste lemne de corn da n-us uscate,mai tre sa stea un an ca le am de anul trecut...alea mai asteapta...

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: niste intrebari(long-bow vs flat-bow?)

Post by akila » 10 Apr 2008, 10:44

Ai zis ca stau de un an...? pai depinde cat is de groase....si cum cornul nu e foarte gros..eu cred ca deja e uscat.....ai putea sa te apuci de lucru la un lemn de ala si sa vezi cum se lucreaza....am scris la un topic pe aici cum poti sa-ti dai seama daca e uscat sau nu....frasin nu o sa gasesti la praktiker...iar bucatile alea de fag nu is asa grozave..is niste balustrade laminate...is din bucati mici lipite intre ele...si is si cam scurte....asta sa zicem ca nu ar fi o problema....se poate face un arc de ala indian si la lungime de 140-150cm.....dar nu is din bucata...asta e problema...

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: niste intrebari(long-bow vs flat-bow?)

Post by Neacsu Ionut » 10 Apr 2008, 10:54

au cam 3-4cm diametru si sunt taiate din iulie 2007,au coaja pe ele
dar oricum problema este ca ele sunt la cluj si eu la constanta :mrgreen: ,si caut ceva pe aici,
as cauta scandura de fag dintr-o bucata,ar mai fi prin port niste depozite de cherestea ,mai pot cauta pe la tamplarii,oricum tre sa gasesc cava pana la vacanta de pasti...

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: niste intrebari(long-bow vs flat-bow?)

Post by Greenarrow » 10 Apr 2008, 15:34

Ionut ai dreptate pana la vacanta de Pasti......si yo sunt cu bacu si cam atunci e si singura perioada cand am timp de un arc....si tare as vrea sa fac un arc asa mai pe la 20kgf....ca am tras acum cateva zile cu arcul lui torlek(un tip de pe forum) si m-a ambitionat cand am vazut cat de grozav e arcul... :mrgreen:

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: niste intrebari(long-bow vs flat-bow?)

Post by Neacsu Ionut » 11 Apr 2008, 10:57

da,daca n-ar fi scoala asta :cry: ...........cate as face si eu
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: niste intrebari(long-bow vs flat-bow?)

Post by Neacsu Ionut » 12 Apr 2008, 22:25

am fost azi in practiker si nu am gasit fag dintr-o bucata,aveau doar brad,molid pin,si niste lame subtiri de stejar (si cum stejarul e pretentios...)deci lemne "nebune" de arc

am mai gasit tot la ei niste scanduri din bambus cu dimensiunile:1850x50x15mm
stiu ca bambusul e foarte bun in elongatie,dar slab in compresie,deci ar trebui intarita burta cu ceva, si nu stiu daca ar merge aburit si pus pe forma(reflex-capete, deflex-mijloc)

intrebare:merita sa incerc din bambus ?

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: niste intrebari(long-bow vs flat-bow?)

Post by akila » 12 Apr 2008, 23:18

Ionutz....de unde stii ca bambusul e slab in compresie???...asa ca o curiozitate stii ca se fac arcuri asiatice doar cu bambus pe burta arcului si cu tendon pe spate???? si arcul asiatic e un arc cu un design destul de stresant....bambusul e adevarat ca este mult mai bun folosit ca backing pentru calitatile sale exceptionale in tensiune....dar este mai bun in compresie decat multe esente lemnoase.......mai bun in compresie decat bambusul ar fi Ipe si osage..si poate inca vreo 2 -3 esente ....asa ca...atentie la ce afirmati....ce ai vazut tu la magazinul ala se chiama "bamboo flooring"....acea chestie de bambus este facuta din fasii de bambus lipite intre ele...acele fasii sunt destul de slabe atat in tensiune cat si in compresie...pentru ca sunt aplatizate ..ceea ce inseamna ca li s-a inlaturat partea aceea de la exterior, care de fapt este si cea mai rezistenta.....asa ca nu ar fi o idee buna sa folosesti asa ceva mai ales ca backing...in schimb vestea buna ar fi ca acele fasii de bambus pot fi folosite pentru constructia unui arc, daca le folosesti ca miez, si pui un backing de altceva....eventual frasin, sau ulm, sau alte minuni....e foarte bun la arcurile laminate, dar folosit ca miez, sau pe burta arcului.....bambusul asta este si el de 2 feluri...numai ca am impresia ca la noi se gasesc doar bucati de astea laminate orizontal.....cand te uiti la bucata de bambus ai sa vezi ca e faxut din fasii late cam de 1,5cm si groase cam de 5 mm....asta inseamna "bamboo flooring horizontal" adica bambus laminat din fasii puse orizontal..asta asa mai pe romaneste....dar mai e un fel care e facut din fasii de bambus lipite vertical.....adica exact invers decat alea puse oricontal....astea facut asa vertical is excelente pentru miez la arcurile laminate.... is mult mai rezistente.....s-au facut si arcuri in intregime din bambus de asta laminat vertical....sfatul meu ar fi sa va documentati inainte de face afirmatii....ca poate chiar mai si cred unii...

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: niste intrebari(long-bow vs flat-bow?)

Post by Neacsu Ionut » 13 Apr 2008, 22:22

daca am vazut ca se pune pe spate ,am zis ca e bun in tensiune..........acuma nu stiam exact,dar m-am gandit ca trebuie pus pe burta ceva mai tare in compresie.....da,da, n-am gandit pre mult cand am scris atunci :mrgreen:

oricum nu-mi trebuie un arc tare(cam 10 kg) si ma bucur ca bambusul rezista si in comprimare

eu vroiam sa fac self-bow pt ca e complicat si scump un compozit sau un laminat

o sa incerc din asta si tre sa iasa ceva,chiar daca iese slab...decat din brad sau din lemne "nebune"...

Post Reply