De unde ne aprovizionam?

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
ionutz
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: De unde ne aprovizionam?

Post by ionutz » 21 Feb 2009, 17:03

ma uitasem zilele trecute pe youtube la emisiunea how is made, la un film cu un arc. Materialul lemnos folosit pt confectionarea arcului era lemnul de cires...de aici am tras concluzia ca e bun si asta...in film lemnul era laminat

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by cristian_iepure » 23 Feb 2009, 05:34

arborii fructiferi in general sunt buni pentru arcuri, iar daca arcul e laminat, oricum fibra de sticla si rasina vor duce greul, lemnul in sine nu mai e asa important ca la un arc clasic nelaminat, poti face arcuri functionale si din esente mai slabe.

ionutz
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by ionutz » 24 Feb 2009, 00:07

cristian_iepure wrote:arborii fructiferi in general sunt buni pentru arcuri, iar daca arcul e laminat, oricum fibra de sticla si rasina vor duce greul, lemnul in sine nu mai e asa important ca la un arc clasic nelaminat, poti face arcuri functionale si din esente mai slabe.
Acum urmeaza intrebarea> de unde imi procur rasini, fibra de sticla? Ciar ma bate un gand sa ma apuc de mesterit la un arc. De laminat reusesc eu cumba, am o rindea electrica si cred ca pot face ceva cu ea. Ma gandeam daca as folosi mai multe straturi de 2 mm din lemn de frasin sau salcam, lipite intre ele, fara fibra de sticla, dupa care sa le decupez cumba intr-o forma de arc, ce-mi va iesi?
Astept un sfat, ms.

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by cristian_iepure » 24 Feb 2009, 05:13

ionutz wrote: Acum urmeaza intrebarea> de unde imi procur rasini, fibra de sticla? Ciar ma bate un gand sa ma apuc de mesterit la un arc. De laminat reusesc eu cumba, am o rindea electrica si cred ca pot face ceva cu ea. Ma gandeam daca as folosi mai multe straturi de 2 mm din lemn de frasin sau salcam, lipite intre ele, fara fibra de sticla, dupa care sa le decupez cumba intr-o forma de arc, ce-mi va iesi?
Astept un sfat, ms.
pai, in primul rand de rasina si fibra ar trebui sa te adresezi lui Florin, iar daca vei taia la circular niste fasii subtiri de 2mm si le vei lipi cu rasina, apoi le vei indoi, este foarte posibil sa pocneasca, deoarece nu ai backingul pe care il ofera fibra de sticla, iar fasiile taiate la circular vor avea clar fibra inrerupta pe undeva. Ori folosesti fibra, ori te lasi, e pacat de munca

ionutz
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by ionutz » 24 Feb 2009, 10:54

Merci pentru sfat Cristian. Atunci urmeaza alta intrebare. De imi pot procura fasii de lemn, destul de subtiri, pt a realiza un arc?
Din cate am observat, caracterul laminat ofera arcului mai multa elasticitate decat unul facut dintr-o bucata bruta de lemn.

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by cristian_iepure » 25 Feb 2009, 15:42

logic,fibra + rasina ii confera rezistenta sporita la extensie si compresie, fasii de ulm iti poate da Razvan (cauta userul si da-i pm)

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by cristian_iepure » 25 Feb 2009, 15:50

Piele mai ieftinuta decit cea pomenita mai sus la Adion chem, daca aveti nevoie dati un pm si va trimit contactele. Paleta de culori si grosimi (subtirimi) e mai variata decit la Pielorex, nu prea au piele groasa (toval), dar din cea subtire puteti gasi bucati de culori fff interesante

ionutz
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by ionutz » 14 Mar 2009, 18:27

m-am hotarat sa-mi cumpar un compound, un reflex bighorn

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by cristian_iepure » 15 Mar 2009, 11:37

pregateste-te sa obtii un certificat de detinator de la AEST - arme munitii si substante explozive, ia legatura cu ei la IJP din judetul tau sau la sediul politiei de pe linga Calea Victoriei daca esti din Bucuresti. (daca esti din Bucuresti da un pm si te indrum)

ionutz
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by ionutz » 15 Mar 2009, 13:23

Mi-am luat deja dovada notificarii de la politie, urmeaza sa primesc arcul. Pe dovada scrie ca in termen se 5 zile am obligatia sa merg cu el la politie. Apoi se elibereaza certificat de detinator.

Post Reply