De unde ne aprovizionam?

Materiale si tehnica folosite pentru a construi un arc....

Post Reply
petru
Membru al forumului
Membru al forumului
De unde ne aprovizionam?

Post by petru » 02 Apr 2008, 09:29

Am vazut ca s-a pus de mai multe ori intrebarea de unde ai luat bucata aia de piele, de unde ai luat capse...
Si m-am gindit sa deschid un topic nou unde sa ne facem cunoscute diversele surse de unde poti sa cumperi cite ceva sa mai mesteresti pe acasa, ca poate nu toti au idei si (sau) timp sa caute.
Eu de exemplu: piele, capse, capse de trecere,nituri...iau de la depozitele care vand materiale pentru cizmarii. In Bucuresti e unul in spate la magazinul Cocor, acolo am gasit si un carton pe baza de deseuri de piele foarte flexibil si deloc casant, bun pentru interiorul tolbelor si al protectiilor. Alt depozit mai e vizavi de Apaca intr-o curte cu mai multe hale. Si in alte orase trbuie sa fie asa ceva, intrebati pe la cizmarii de unde se aprovizioneaza (sa precizati ca nu le faceti concurenta).
Sper sa devina un fel de agenda acest topic.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by akila » 02 Apr 2008, 11:14

Da nu e rea ideea...eu cu pielea v-am spus....second-hand-ul sa traiasca.... lemn am cumparat de cele mai multe ori...si acuma am achizitionat lemn in valoare de 230 ron.In rest ce sa va zic....depinde si de ce lucrez si imi vin ideile pe parcurs.

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by Greenarrow » 02 Apr 2008, 14:30

Si eu tot din Bucuresti sunt si de exemplu materialele pentru sageti le iau de la Hornbach pentru ca este la 500 de m de casa...aproximativ,dar mai sunt si alte magazine de unde se pot procura...gen Practiker si Mr.Bricolaj...dar aici mi se par preturile mai mari.Pentru arcuri nu prea am timp sa stau sa mesteresc pentru ca sunt cl a 12...deci va dati seama,dar am nishte materiale,nishte lemn de frasin de prin fata blocului,iar pentru corzi se poate procura fir textil de la tarabele cu accesorii de pescuit...parca era in jur de 1 leu metrul...Solutii exista,trebuie doar sa le gasim;)

richardmg
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by richardmg » 29 Aug 2008, 19:09

Submit Hornbach-ul pentru shaft-uri de sageti,3-5-8-10-20mm diametru/100mm lungime - stejar( sau fag :- mi-am tras 10 bucati de 8mm :d ), scandura nu au decat de brad/pin si am mai vazut bambus, de la cel subtire ca pe deget si lung de peste 1m pana la d-ala gros de vre-o 10cm in diametru. si au unelte.... frate ce ma oftic ca nu am unde sa le tin :(( cu 10 milioane imi trageam un atelierash de nu mai imi scoteam mandra din casa nici la un suc :))

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by cristiflorin » 29 Aug 2008, 22:44

:))

cristian_iepure
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by cristian_iepure » 30 Aug 2008, 01:24

am luat piele de la PIELOREX din sos Giurgiuluicu 70RON fara tva metrul, un toval maro natur de vreo 3mm grosime, o minunatie pt tolbe si protectii de brat... e asa de groasa ca nu mai trebuie ranfortata, ata pentru corzi din piata (ata de cusut pantofi), preducea de la Practiker (nu va incurcati cu cele sunb 25 RON, sunt naspa rau, am rupt deja una) lemn de stejar de la o tamplarie din Bucurestii Noi (pentru cei interesati PM)

testokick
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by testokick » 05 Oct 2008, 16:38

Piele, capse si articole de marochinarie gasiti la orice magazin de furnituri de cizmarie. Unul este in spate la Cocor. Pe timpuri se gaseau si pe langa Obor sau pe Mosilor. Presupun ca si "ata" de cusut talpi este buna pentru a face corzi. Unele sunt de matase(asta e cea mai buna sursa naturala)... parca.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by akila » 05 Oct 2008, 19:26

Da asa e.....cea mai rezistenta fibra .....gasisem pe undeva un tabel numai ca nu mai stiu pe unde....era in capul listei....

testokick
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by testokick » 05 Oct 2008, 20:00

my bad 8-}

Deci pana la urma de unde luam lemne pana la primavara cand se taie copacii de pe marginea drumului..?

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: De unde ne aprovizionam?

Post by akila » 06 Oct 2008, 22:50

faceti-va relatii pe la padurari, sau mergeti pe la sate ca acuma incepe sezonul de taieri pentru lemn de foc, si daca aveti noroc poate gasiti ceva lemn drept....de obicei pentru foc se taie lemn stramb, nu de asa buna calitate....dar cu putin noroc sau daca vorbiti cu cei care se ocupa de treaba asta poate iese ceva.....e o idee...

Post Reply